Softwarové novinky (46)

Přinášíme Vám nový příděl softwarových novinek. Do našeho hledáčku se dostaly Fedora 11, Eclipse Galileo a další projekty.

26.6.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8812×

Nové distribuce

Nová Fedora 11 „Leonidas“ přináší, stejně jako poslední verze Ubuntu 9.04, podstatně rychlejší start systému. Změn je ale více, pochopitelně mezi ně patří aktuální verze GNOME 2.26 a KDE 4.2.2, z těch dalších, méně vyditelných, je to souborový systém Ext4, PAE pro adresování velké paměti, RPM 4.7; který je podstatně méně náročný na množství systémových prostředků a instalace/aktualizace jsou podstatně rychlejší. Fedora slouží mimo jiné jako testovací distribuce pro další vývoj Red hatu (CentOSu) a pro zajímavost uvedeme, že jde o oblíbenou distribuci Torvaldse Linuse, nebo je nasazena na nejrychlejším počítači světa IBM RoadRunner.

Od vydání posledního Ubuntu 9.04 uplynuly přibližně 2 měsíce a příval odvozených distribucí neustává. Jednou z těch méně zajímavých je slovenský Greenie Linux 5j, který by neměl být jen Ubuntu s jiným tématem. Greenie Linux by měl mít mnohem menší instalační základ, než plné Ubuntu a pro instalaci v Českých/Slovenských podmínkách by neměl být potřebný internet, kvůli lokalizacím. V „Greenportech“ jsou aplikace jako Opera, VLC, nebo Skype. Ubuntu Ultimate Edition 2.2 také vychází z posledního Ubuntu, v podstatě jde o distribuci s příjemnějším grafickým tématem a snad všemi potřebnými kodeky.

Krátce:

Hry a multimédia

Hudební Gecko, neboli hudební přehrávač (a částečně internetový prohlížeč) nad jádrem Gecko; které využívají Mozilla Firefox a Mozilla Thunderbird; by byl pravděpodobně nejpřesnější popis přehrávače Songbird 1.2. Aktuální verze nabízí 10 pásmový ekvalizér, přehrávání (personalizovaných) rádií z Last.fm; které je dnes již placené; nebo obousměrnou synchronizaci s iTunes. Přehrávač si poradí s formáty, jejichž podporu má uživatel nainstalovánu v GStreameru. Přehrávač je multiplatformí a například na jisté majoritní platformě je podpora formátů (kodeků) podstatně horší.

Alien Arena ve verzi 2009 (7.30) především vylepšuje grafickou stránku, snad nejpovedenější FPS hry pod svobodnou licencí. Mezi technickými novinkami vyzdvihněme OpenAL 1.1, podporu Ogg Vorbis, nebo nové GLSL efekty, ale hráče zaujmou 2 nové postavy, 7 nových map, nebo dopplerův efekt. Hra zahrnuje i síťovou podporu a živí soupeři jsou závavnější, než AI.

Krátce:

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Jedním z nejpoužívanějších hotových systémů pro blogy je Wordpress, který vyšel ve verzi 2.8. Wordpress 2.8 řeší 790 chyb předchozí verze (nejde jen o bezpečnostní chyby), přidává zvýrazňování syntaxe v editoru pluginů a témat. Wordpress 2.8 konečně přidává podporu zimního a letního času, postačí jen nastavit požadovanou domovskou časovou zónu. Administrace Wordpressu je rychlejší, protože je použita komprese, a v administraci je možné snadno přidávat pluginy (odesláním přes formulář v zipu), případně je aktualizovat. Pokud hledáte vhodný systém pro weblog, nebo jiný typ publikování, je Wordpress asi nejlepší volbou, tedy pokud nepotřebujete tvořit vlastní šablonu (template jsou docela zmateně psány), nebo příliž rozšiřovat funkčnost.

Síťový analyzátor Wireshark 1.2 (dříve se nástroj jmenoval Ethereal) přináší docela velký balík změn od předchozí verze 1.0. Jsou opraveny chyby v dešifrování SSL a WPA komunikace, „Follow TCP Stream“ umožňuje nezávisle sledovat komunikaci po dvou proudech, automaticky se doplňuje nastavení filtrů, umí vyhledávat v GeoIP databázi, podporuje porovnávání IP paketů a vše je v GTK2 (ano i to je nová vlastnost). Možná, že i čtenářům tohoto webu bude užitečná informace o existenci nativní verze po 64 bitová MS Windows.

Vývojové prostředí, vyvíjené pod záštitou IBM, Eclipse Galileo je určené především pro Java platformu, ale využít jej mohou i programátoři v dalších jazycích (díky nepřebernému množství pluginů). Novinek je mnoho, ale z nedostatku vhodného prostoru se pozastavíme jen u některých. PDT 2.1 s podporou PHP 5.3, Memory Analyzer pro analýzu spotřeby paměti Javovskými aplikacemi, Xtext pro vytváření DSL, podpora Applovského Cocoa na 32 i 64 bitech, zjednodušení vývoje a instalace pluginů.

Omluva

Další díl softwarových novinek vyjde poněkud později, než je obvyklé, protože si jejich autor vybírá dovolenou. Ze stejného důvodu se posunula uzávěrka dílu, který právě čtete. Děkuji za pochopení.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1633