Přinášíme vám další příděl softwarových novinek ze světa distribucí, multimédií, her i nástrojů pro práci.
30.9.2009 00:00 | MaReK Olšavský | přečteno 8265×
DragonFly BSD pravděpodobně znají jen Ti, kdož se dobře orientují ve světě BSD systémů. Vývoj DragonFly BSD se oddělil od FreeBSD 4.x v roce 2004, později přibyl systém pkgsrc z NetBSD pro instalaci software, souborový systém HAMMER a teprve aktuální vydání přináší i podporu x86-64. Nový DragonFly BSD 2.4 optimalizuje přístupy na disk (priorita čtení před zápisem), zavádí dynamiský devfs místo statického adresáře /dev (projekt v GSoC), vylepšuje NFS, … Jak již bylo napsáno výše, tato verze je první dostupnou i pro architekturu x86-64.
Ubuntu si vzalo mnoho autorů distribucí za základ pro vlastní tvorbu a mezi ty zajímavější (minimálně pro předvedení potenciálnu GNU/Linuxu v oblasti her) lze zařadit Ultimate Edition 2.3 „Gamers“. Kromě nabídky her běžících nativně pod GNU/Linuxem najdete na DVD i Play on Linux pro hry ze světa MS Windows.
S Moblinem se budeme setkávat stále častěji, díky popularitě Netbooků a Nettopů, byť zřejmě ne ve formě samostatné distribuce, ale s jeho integrací do jiných majoritních distribucí. Moblin 2.0 byl v poslední třetině září 2009 a několik dní poté byl Dellem oznámen netbook s Moblinem. Moblin 2.0 nabízí velmi rychlý start a rozhraní přizpůsobené displayům s malým rozlišením, které ne každého zaujme, protože připomíná ovládání smartphonu.
Potřebujete-li připravit prezentaci (slide show) na DVD v prostředí GNU/Linuxu, nemusí se jednat o příliš triviální úkol, pokud hledáte uživatelsky příjemný nástroj. Možná vaše požadavky splní Imagination, který vyšel ve verzi 2.0, programu napsaného v GTK+, pro jehož použití budete potřebovat FFmpeg. V programu pouze připravíte obsah DVD, vypálit jej budete muset v jiném programu, který můžete také vyexportovat FLV. 57 vizuálních efektů by mělo být dostatečných.
Programů pro vypalování, s příjemným grafickým rozhraním, je pro GNU/Linux relativní dostatek, ale Nero Linux 4 své místo má, minimálně jej ocení uživatelé, kteří jsou na Nero zvyklí ze světa MS Windows. Nové Nero pro Linux dnes dnes používaná média CD, DVD a Blu-ray, má jednoduchého průvodce pro vytvoření disku v běžných formátech (data, audio, video) a rozumného správce hudby. Nero stojí pouhých US$ 20, přičemž pro nerozhodné je i zkušební verze zdarma. Nero je k dispozici pro všechny rozšířené distribuce.
Každý, kdo provozuje server, k němuž je přístup pomocí SSH by se měl snažit potenciálním útočníkům co nejvíce zkomplikovat možnosti přihlášení, kromě komplikovaného hesla, nebo přihlašování pomocí certifikátů by mohl posloužit i sshguard 1.4, který blokuje podezřelé snahy o přihlášení pomocí firewallu. Výhodou sshguardu je, že neochraňuje jen ssh, ale i další služby (dovecot, proftpd, …). Sshguard si poradí s většinou běžných firewallů, podporuje IPv6, whitelisty a další.