Přehled novinek od 09.11.2009 - 15.11.2009

Nový software, články a zprávičky za tento týden.

15.11.2009 00:00 | Martin Charvát | přečteno 8346×

Aktualizovaný nebo nově přidaný software:

python-mhash - python-mhash je hashovací knihovna pro python.

KSubnet - KSubnet je malá aplikace pro KDE která kalkuluje adresy podsítě.

Iptotal - iptotal je extrémně malá utilita na monitorování sítí.

cdripr - Cdrip - je bash skript automatizující ripování a encodování audio cd do MP3.

Gisdnbutton - Gisdnbutton monitoruje stav spojení ISDN.

Bluecmd - Bluecmd sleduje pripojeni bluetooth.

Články:

php rewrite- Jak provozovat vlastní chybovou stránku pro obsluhu chyby 404.

NE diakritice v doménách- Diakritika v doménových názvech.

Šachové myšlení (10) - Tahy- Seriál o šachách.

Zprávičky:

OLPC ještě stále není mrtvý, byť velmi zajímavým, počítačem, podle informací na Linux Devices by mělo OLPC-3 využívat mikroprocesor ARM. Není to tak dávno, co se psalo, že OLPC bude jen softwarová platforma.

Kolik tlačítek máte na myši? Snad všechny možné myši by mohla překonat OpenOfficeMouse se svými 18 tlačítky, kolečkem a minijoystickem. Pokud se nejedná o vtip, nezbyde, než souhlasit s blogspotem Chrise Messina (podobných článků vyjde ještě mnoho), protože ovládání takové myši nebude příliš praktické a pohodlné.

Krátký, ale užitečný, návod na instalaci IE8 ve Wine vyšel na blogu Wine Review. IE8 podporuje W3C normy velmi dobře, problémem je odladění pro IE6, k jehož instalaci lze využít IEs4Linux.

FreeBSD News odkazuje na pdf o 11 úspěšných nasazeních FreeBSD. 27 stránek zajímavého čtení je vhodnou náplní pro čtečku e-knih.

Google je internetovou velmocí a znovu posiluje svou pozici, aktuální jsou akvizice reklamního poskytovatele AdMob a SIP operátora Gizmo5.

Phoronix vydal článek s termínem GNOME 3. Bohužel ne všechny změny jsou k lepšímu a možná nastane situace podobná jako u KDE4, kdy řada uživatelů bude ještě dlouho preferovat starou řadu.

Nový programovací jazyk Go představil Google, měl by nabídnout rychlost, bezpečnost, je pod svobodnou licencí a syntaxe je velmi blízká C/C++. Více informací nabízí například arsTechnica, nebo Linux Insider.

Samsung se vypracoval na 5. místo mezi výrobci mobilních telefonů a má velmi zajímavé plány do budoucna, na smartphonech chce zmenšit podíl platformy Microsoftu a protlačovat především Android, vedle vlastního systému. Rok 2010 by měl být tím, v němž Samsung opustí Symbian.

Na stránkách LinuxCrunch vyšlo 10 tipů pro Nautilus, článek jež ukazuje několik skrytých vlastností správce souborů z GNOME.

Vyšlo OpenSUSE 11.2. Na stránkách Desktop Linux vyšel článek o aktuálním OpenSUSE a Mono Tools, které posunují možnosti vývoje na .NETu o kus dále.

Vyšla poslední plánovaná release candidate 3 FreeBSD 8.0. Stahovat můžete odtud. Jízdní řád pro vydání 8.0 je k nahlédnutí zde.

Výsledky letošní soutěže o cenu vydavatelství Packt Publishing pro nejlepší volně stažitelný redakční systém (Packt’s Open Source Content Management System Award) jsou na světě. Dvojité prvenství si odnáší Drupal (z obou kategorií, kde mohl být nominován), z dalších vítězství se radují příznivci systémů WordPress, ImpressCMS a Plone. Během otevřeného hlasování bylo započítáno přes 12 tisíc nominací a více než 23 tisíc hlasů. Kompletní výsledky najdete na adrese http://www.packtpub.com/award.

Od 13. listopadu běží další ročník soutěže Po drátě, kterou sponzoruje Novell.

Nabídka zaměstnání:

Vývojář J2EE aplikací pro testování (3714)

Senior vývojář C (3696)

M.Ch.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1666