Vlastní motiv pro RS WordPress

V minulém článku jsme si ukázaly, jak tento redakční systém nainstalovat a nyní si ukážeme, jak na do něj vložit vlastní motiv.

18.5.2010 00:00 | Lukáš Kovařík | přečteno 11399×

Něco málo úvodem

Takže pokud už máte nainstalovaný redakční systém podle předchozího článku, můžeme se pustit do tvorby vlastního motivu, nebo spíš úpravy nějakého motivu co jsme si vybraly z volně stažitelných na internetu, nebo pokud jste si vytvořily vlastní podle předchozích článků o CSS a HTML. Bude nám opět stačit jen nějaký textový editor a trochu znalostí HTML a CSS.

1. Varianta

První varianta, kterou si ukážeme je taková jednodušší a doporučuji ji, pokud nejste zběhlí v kódování a chcete si vytvořit vlastní motiv. Je to pomocí online generátoru, který najdete zde. Tento generátor je zcela zdarma a Váš motiv vám nabídne ke stažení hned, co dáte uložit (save).

Popis jednotlivých funkcí

Site name - Zde si nastavujete titulek vašeho webu. Jako první parametr si zvolíte barvu písma, druhý parametr vyplníte titulek webu a třetí parametr určuje odkaz po kliknutí na titulek (nejčastěji se udává úvodní stránka Vašich stránek).

Body size - Velikost vašich stránek v procentech, doporučuji ponechat hodnotu 100%

Third Column - Třetí sloupec. K tomu není snad potřeba nic dodat, po zapnutí generátoru je nastaven na hodnotu No Extra Column, čily že třetí sloupec navíc nebude.

Menu Layout - Vyberete si styl zobrazování menu, který vám bude nejvíce vyhovovat. V nabídce se nachází svislé i vodorovné menu

Scheme Overall - Nastavení prvků motivu.
- Background: - zde si vyberete barvu pozadí, nebo máte na výběr z obrázků který budou na pozadí a jako třetí parametr nastavíte, zda se má obrázek na pozadí opakovat, či nikoliv.
- Background Item: - V této položce si nastavíte barvu pozadí za obsahovou částí (článkem).
- Border: - Zde si nastavíte barvu rámečků a jejich šířku.
- Background Menu: - změna barvy pozadí za menu

Text Scheme - Nastavení barev písma
- Text Paragraph: - barva základního písma
- Link Color: - barva odkazu
- Link Mouseover: - barva odkazu, který jste už navštívily
- Title Post: - barva titulku článku
- Menu Header: - barva titulků v boxu
- Menu Text Color: - barva položek v menu
- Menu Mouseover Background: - barva položek v menu po najetí myší na položku
- Menu Mouseover Text: - barva po odjetí myší z položky
- Menu Spacer: - barva podtržení položek v boxech
- Footer Color: - barva písma v patičce webu

Tag Cloud - zobrazení tagů

Pokud jste nastavily vše dle vašich představ a je Váš motiv hotov, můžete se na něj podívat klepnutím na tlačítko Preview a pokud budete spokojeni se svým výsledkem, stačí jen uložit (Save), stáhnout motiv do počítače a nahrát Váš motiv na Váš web do složky wp-content/themes/. Jak motiv nastavíme v administraci si popíšeme níže.

2. Varianta

Tato druhá varianta je poněkud obtížnější, ale nic co by se nedalo zvládnout. Takže si otevřete Vámi vybraný motiv a nejprve si ho rozdělíme do několika souborů, právě podle tohoto schématu:

schema.gif

Header.php

Nejprve si tedy pro pořádek vytvoříme složku s názvem Vašeho motivu, já si jí opět pojmenuji mujmotivTakže si vytvoříme ve vašim editoru nový soubor, pojmenujeme ho header.php a vložíme do něj hlavičku vašeho webu. Do tagů vložíme tento kod

<?php wp_title('«', true, 'right'); ?> <?php bloginfo('name'); ?>
a tagu body dáme třídu dle nastavení v adminu a celý úvodní tag body bude vypadat takto:
<body <?php body_class(); ?>>

Nyní do míst kde chceme aby se nám zobrazoval titulek webu dáme toto:
<?php bloginfo('url'); ?>/"><?php bloginfo('name'); ?>
Tímto máme soubor header.php hotov a můžeme se pustit do dalšího, tedy index.php

Index.php

Opět si vytvoříme nový soubor, který pojmenujeme index.php a uložíme do složky s vaším motivem.

Do tohoto souboru hned na úvod vložíme tento kód:

<?php
get_header();
?>

<?php if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post(); ?>

<?php the_date('','<h2>','</h2>'); ?>

Tímto jsme si zajistili propojení s předchozím souborem header.php a vypsání počtu článků a datumu

Nyní vložíme tu část kódu, kde se bude zobrazovat obsah a dle jednotlivých požadavků vložíme například tyto kódy:

Pro vypsání autora článku

<?php the_author() ?>

Odkaz na autora článku

<?php the_permalink() ?>

Titulek článku

<?php the_title(); ?>

Obsah článku

<?php the_content(__('(more...)')); ?>

Nyní by se hodily přepínání na starší a novější stránky, to zařídíme pomocí těch tagů:

<?php posts_nav_link(' — ', __('« Newer Posts'), __('Older Posts »')); ?>
a poté co bude obsahová část ukončena připojíme k motivu i patičku a to pomocí tohoto tagu:
<?php get_footer(); ?>

footer.php

Zakončily jsme obsahovou část a ještě by se hodil nějaký ten postraní panel (sidebar) pro menu a různé pomůcky. Proto se ještě pomocí tagu

<?php get_sidebar(); ?>
"připojíme" k souboru sidebar.php, který si v následujícím odstavci také vytvoříme., dále už se ve footeru ukládají jen informace o autorovy a takové méně důležité věci.

sidebar.php

V sidebaru jak už jsem psal se nejčastěji zobrazuje menu, formulář pro vyhledávání a nebo třeba kalendář. Zde máte seznam pár nejpoužívanějších tagů v sidebaru:

formulář pro vyhledávání

<li id="search"> <label for="s"><?php _e('Search:'); ?></label> <form id="searchform" method="get" action="<?php bloginfo('home'); ?>"> <div> <input type="text" name="s" id="s" size="15" /><br /> <input type="submit" value="<?php esc_attr_e('Search'); ?>" /> </div> </form> </li>

Archiv článků

<li id="archives">

Meta kody, jako například přihlášení a registrace uživatelů, RSS, atd.

<li id="meta"><?php _e('Meta:'); ?> <ul> <?php wp_register(); ?> <li><?php wp_loginout(); ?> </li> <li><a href="<?php bloginfo('rss2_url'); ?>" title="<?php _e('Syndicate this site using RSS'); ?>"><?php _e('<abbr title="Really Simple Syndication">RSS </abbr>'); ?></a></li> <li><a href="<?php bloginfo('comments_rss2_url'); ?>" title="<?php _e('The latest comments to all posts in RSS'); ?>"><?php _e('Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>'); ?></a></li> <li><a href="http://validator.w3.org/check/referer" title="<?php _e('This page validates as XHTML 1.0 Transitional'); ?>"><?php _e('Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>'); ?></a></li> <li><a href="http://gmpg.org/xfn/"><abbr title="XHTML Friends Network">XFN</abbr></a></li> <li><a href="http://wordpress.org/" title="<?php _e('Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.'); ?>"><abbr title="WordPress">WP</abbr></a></li> <?php wp_meta(); ?> </ul> </li>


Seznam všech tagů, který WP podporuje, naleznete zde.

Tímto je naše tvorba u konce a tato druhá varianta je spíše pro pokročilejší

Instalace a nastavení motivu

Složku s Vaším motivem nahrajeme do adresáře wp-content/themes/ na vašem hostingu a poté se přihlásíme do administrace. V administrace vybereme položku Vzhled (Themes) a najdete si právě Vámi vytvoření motiv a uložíte ho. Tímto je Váš motiv nastaven a bude používán na Vašem webu. Přeji hodně štěstí při tvorbě motivu a příště si představíme redakční systém z dílny českého autora a to RS2.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1706