Dnes si představíme redakční systém z dílny českého autora, který je vysoce výkonný pro blog.
9.6.2010 00:00 | Lukáš Kovařík | přečteno 10349×
O RS2
Redakční systém RS2 je v základu vhodný spíše pro blog, nebo nenáročné weby, ale pokud máte už nějaké ty zkušenosti s programováním, nebude pro Vás problém jej použít i na složitější projekty. Tento RS má snad jedinou nevýhodu oproti ostatním systémům a to tu, že si nemůžete volně přidávat sekce a kategorie v adminu, ale musíte je nastavit ručně. Možná se ptáte proč to autor neumožnil vytvářet tyto věci přímo v adminu, odpověď je však jednoduchá. Tento systém je od začátku vyvíjen jako "blogovací" a u většiny blogů Vám teda stačí jedna sekce s články. Redakční systém je distribuován pod GNU GPL licencí pro nekomerční použití. Mám-li ji shrnout, tak: můžeš si systém stáhnout, nainstalovat a začít používat. Můžeš si systém stáhnout, provést v něm spoustu změn a distribuovat jej dále, pokud neodstraníš údaje o původním autorovi a dodržíš GNU GPL licenci.
Instalace
Před tím než začneme s instalací, budeme potřebovat instalační soubory, které si stáhneme zde, na stránkách autora. Tento soubor si rozbalíme a soubor složky rs2-rc53 překopírujeme přes ftp na Vaši doménu. Po úspěšném nakopírování souborů jděte na Váš web a automaticky by se Vám měla zobrazit instalace toho systému. Pokud se tak nestalo, dopište za adresu Vašich stránek /instalace/index.php. Jestliže ani teď se Vám instalace nespustila, nastala nejspíš chyba někde u Vás při kopírování souborů, proto zkuste překopírovat znovu.
Tak jsme v instalačním prostředí a hned úvodem musíme vyplnit údaje k připojení k MySQL databázi. Tyto údaje jste dostaly od provozovatele Vaši domény, pokud ne, zažádejte si o ně a vyplňte je do tohoto formuláře. Po vyplnění údajů, dejte Uložit údaje o připojení.
V dalším kroku se Vám vytvořil konfigurační soubor a zde už stačí jen kliknout na další krok instalace. Momentálně máte před sebou tabulku na vyplnění přihlašovacích údajů administrátora do administrace a celého Vašeho blogu. Dále následují základní informace o Vašem webu. Všechny tyto údaje lze poté v administraci změnit. Uložíme údaje a tím máme instalaci skoro hotovou.
Nyní se nám zobrazila zpráva o vytvoření tabulek a pokud je vše v pořádku, smažte složku /instalace z vaši domény a zadejte do prohlížeče adresu Vašeho webu a tímto máme úplně hotovo. Do administrace se dostanete (jako u většiny RS), připsáním za vaši doménu /admin, takže adresa bude vypadat takto: http://www.mojedomena.cz/admin.
Vlastní vzhled
Tvorba vlastního vzhledu na tento redakční systém je poněkud složitější než u předchozích systémů a je potřeba mít už vetší zkušenosti s tvorbou webových stránek. Stručný popis naleznete od autora zde, ale většina práce a zkoušení zůstává na Vás, na toto bohužel nejde napsat jednotný tutoriál.