JAK na vlastní scrollbar/scrollbox
V následujícím článku představím vlastní implementaci scrollbaru v JavaScriptu, která je stejně jako animované menu použita na webu babybox.cz. Protože scrollbar jako takový vlastně sám o sobě nic nedokáže, tak budeme raději mluvit o scrollboxu. Tedy gui prvku (widgetu), který obsahuje jak samostatný scrollbar, tak oblast, která je tímto scrollbarem ovládána.
9.5.2011 00:00 | Ondřej Tůma | přečteno 12128×
V minulých článcích jsme využívali knihovnu JAK. Ne jinak tomu bude i v tomto případě. Navíc použijeme jeden z hotových grafických JAK prvků: slider. Definici slideru naleznete v souboru slider.js, resp. slider_compressed.js. Jeho použití je jednoduché, jen je třeba myslet na všechny možné konfigurační hodnoty. Těmi nastavujeme mód, horizontální nebo vertikální, rozměry slideru a jezdce, rozsah hodnot, které slider generuje a css třídu kterou slideru nastavujeme požadovaný vzhled. Ukázky použítí a konfigurace naleznete na stránkách
JAKu. Pro naše účely vytvoříme slider, tedy scrollbar takto:
// vytvorime prvek slider
var scrollbar = new JAK.Slider(
"scrollbar",{ // id div prvku
mainSliderClassName: 'buttonSlider', // css třída scrollbaru
mode: 'vertical',
min: 0, // minimální hodnota
// max je implicitně 100
width: 13,
height: 355,
riderW: 18,
riderH: 19
});
Ukázka javascriptového slideru.
Tento scrollbar umístíme nalevo nebo napravo od prvku, který bude scrollovaný, tedy umístíme tam příslušné dom objekty (div). Scrollbox předpokládá, že bude ovládán sliderem s hodnotamy 0 - 100, resp. 100-0 (protože slider roste směrem nahoru, což je pro všechny ostatní použití logické). Při jeho vytvoření je nutné mu ještě v parametrech konstruktoru předat prvek box, ten je obalem s pevnou výškou a prvek content, tedy obsah který bude scrollbarem scrollován. Vytvoření vypadá například takto:
// vytvorime prvek scrollbox
var scrollbox = new ScrollBox(
JAK.gel('page'), // pevny obal scrollboxe
JAK.gel('content'), // scrollovatelny obsah
scrollbar, // scrollbar který scrollbox ovládá
0); // vychozi nascrollovani
Implementace scrollboxu, tak jak ji přikládám k článku obsahuje algoritmus na zjištění, zda se content do boxu vejde, a podle toho zobrazí nebo skryje scrollbar sám. Dále odchytává všechny důležité události uvnitř boxu, takže se chová tak, jak by uživatel očekával.
Vytvořený objekt scrollboxu má jednu veřejnou metodu, a tou je reload, která umožňuje obnovit scrollbox při změně, a dokáže nascrollovat content prvek na zvolená procenta 0 - 100.
Implementace rozhodně není dokonalá a má mnoho nedostatků, které si ovšem laskavý čtenář jistě sám opraví. Jak už je zvykem, kód v souboru scroll.html a scroll.js prezentuji pod BSD licencí. Prostor pro vylepšení sem rozhodně zanechal a doufám že využijete i prostor pro diskuzi pod článkem.
Přílohy
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1833