Audacity III. - Efekty a ekvalizace

V minulém článku jsme se zabývali samotným nahráváním. Nyní přijde na řadu oprava případných chyb, efekty a ekvalizace.

7.12.2011 00:00 | Petr Horáček | přečteno 19859×

Oprava chyb

Nejideálnější by samozřejmě bylo nahrát vše bez chyb – ušetříme si tím spoustu času a máme jistotu, že bude skladba celistvá. Pokud se vám z jakéhokoli důvodu nepovede nahrát stopu bezchybně (ani na více pokusů), jsou zde různé možnosti opravy:

Pluginy

Do Audacity se dá nainstalovat spousta pluginů, poskytujících nové efekty, generátory a více možností pro analyzování zvuku.

Existují tři typy pluginů: Standardní efekty (základní výbava Audacity), LADSPA, Nyquist a VST (ten je dostupný jen pro Windows a Mac), lze je nainstalovat buď manuálně (návod bývá na stránce onoho pluginu) nebo přes správce balíčků.

Doporučuji balíček pluginů CAPS ( http://www.quitte.de/dsp/caps.html). Pro instalaci se dá použít správce balíčků, stačí jen vyhledat „CAPS“ a spustit instalaci.

Po instalaci pluginů a restartování Audacity, by měly být nové pluginy ihned dostupné v nabídkách. Pokud chcete některé skrýt, zrušte jejich zobrazení v nabídce nastavení (Úpravy → Preferences → Effects).

Efekty

Nyní si popíšeme vlastnosti nejdůležitějších zvukových efektů Audacity.

Reverb

Reverb neboli hall simuluje dozvuk charakteristický pro uzavřené prostory. Balíček CAPS obsahuje reverb efekty pod názvy: Plate, Plate2x2, JVRev.

Nastavitelné hodnoty:

Echo

Echo neboli delay přidává k původnímu zvuku ozvěnu, původní zvuk se několikrát zopakuje a postupně se zeslabuje. Echo je obsažené už v základní instalaci Audacity.

Nastavitelné hodnoty:

Kompresor

Pokud je na nahrané stopě, proti vaší vůli moc velká dynamika (v některých částech je zvuk moc slabý a jinde naopak silný.), můžete použít nástroj Kompresor, který slabé části zesílí a naopak. Je obražen v základní instalaci Audacity.

Nastavitelné hodnoty:

Zkreslení

Pro tzv. clipping CAPS nabízí efekt Clip, stačí pouze nastavit míru zkreslení.

Simulátory

Existuje spousta pluginů simulujících skutečné aparáty. V balíčku CAPS jsou efekty simulující zesilovač (většinou začínají Amp-), předzesilovač (Preamp-) a reprobox (Cabinet). S nimi lze dosáhnout mnoha „zvuků“. Pomocí přednastavení u některých efektů můžete dostat zvuk legendárních zesilovačů a reproboxů pouhým výběrem čísla, je to jen na vás. Podrobnější specifikace a přednastavení naleznete na http://quitte.de/dsp/caps.html#Emulation .

Kvákadlo

Kvákadlo mění frekvenci signálu a vytváří zvuk podobný kvákání. Ve standardních efektech Audacity je efekt Kvákadlo (Wahwah), v balíčku CAPS je efekt AutoWah.

Chorus, Phaser, Sweep

Další kytarové efekty.

Ekvalizace

Zvýraznění těch správných frekvencí má velký vliv na výsledný zvuk nástroje. Doporučuji nastudovat článek Frekvence, panorama a hloubka z portálu Muzikus.cz ( http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Frekvence-panorama-a-hloubka-Tema-mesice~21~srpen~2007/  ), v části Frekvence jsou užitečné rady pro aplikaci ekvalizéru.

Použití ekvalizéru:

Vyberte stopu a spusťte ekvalizér (Efekty → Ekvalizace), můžeme pracovat buď rovnou s křivkou, vytvářením uzlů a posouváním, a nebo s grafickým ekvalizérem (Graphic EQ) a posouvat křivku pomocí posuvníků. Posuvníkem Lenght of Filter nastavujeme zakulacení křivky. Vytvořenou křivku můžeme uložit a později použít (tlačítko Save/Manage Curves).

Příklad:

Ekvalizace elektrické kytary – podle výše uvedeného článku by křivka při ekvalizaci měla vypadat asi takto:

To je pro tentokrát vše. V dalším díle budeme pokračovat tvorbou panoramatu a hloubky nahrávky.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1884