Nedávno byl do světa vypuštěn nový miniaturní levný počítač se jménem Raspberry Pi . Na ploše velikosti kreditní karty nalezneme dostatečný výkon pro multimediální centrum nebo i plnohodnotné PC.
15.6.2012 10:00 | Petr Horáček | přečteno 34057×
V tomto seriálu se budeme věnovat počítači Raspberry Pi. V dnešním díle si předvedeme o jaký výrobek se vlastně jedná, v dalších částech se pak můžete těšit na instalaci a srovnání dostupných operačních systémů, testy výkonu, použití Raspberry jako serveru, základy GPIO programování a mnoho dalšího.
tak by se totiž dal název tohoto produktu přeložit, je malý počítač osazený procesorem ARM použitelný i jako plnohodnotné PC. Jako takový není zajisté první, od ostatních se však odlišuje svou cenou - nyní dostupná výkonnější verze B přijde na 35 dolarů, tedy asi 700 korun.
Jako operační systém je zde možno použít některou z linuxových distribucí upravených pro ARM procesory - například Debian Squeeze, Arch Linux ARM, Fedora Remix, Raspbian nebo XBMC. Není zde žádný pevný disk, operační systém se nahraje na paměťovou kartu a z té se poté přímo bootuje, další data se mohou ukládat na tutéž kartu nebo na externí paměť připojenou pomocí USB.
Počítač je vyvíjen neziskovou organizací Raspberry Pi Foundation, ta je mimo jiné podporována univerzitou Cambridge a Broadcomem. Projekt si klade za cíl rozšíření počítačové vědy do škol.
Myšlenka malého a levného počítače pro děti přišla v roce 2006. Na školách se učí hlavně práce s wordem, excelem, tvorba webových stránek,... chybí však přístupný produkt na kterém by se mohlo vyučovat programovaní, tedy náhrada za počítače Amiga, BBC Micro, Spectrum ZX a Commodore 64 na kterých se programování učily minulé generace.
Využití tohoto počítače ale nezůstává jen u školních lavic. Po uvedení do prodeje koncem února se ho chytila obrovská komunita nadšenců, a tak už koncem dubna počet objednávek přesáhnul 350 tisíc kusů. Ani přes nesnáze a prodlevu v doručení, způsobenou problémy s hardwarem a certifikací CE, zájem neopadl a komunita se neustále rozrůstá.
Po připojení potřebných periferií se dá Raspberry využít jako klasické PC určené pro správu dokumentů a brouzdání po internetu. Díky schopnosti přehrávání HD videa, může sloužit jako multimediální centrum, také může zařizovat domácí automatizaci nebo fungovat jako malý server. Také se na něm můžeme plně věnovat programování v nižších programovacích jazycích nebo pracovat s elektronikou připojenou pomocí GPIO vstupů/výstupů. Díky své velmi nízké spotřebě (maximálně 3,5 Wattu) může loužit i jako “mozek” robota a podobně.
Prodej Raspberry v současné době zajišťují dva distributoři - Farnell / Element 14 a RS Components . V momentě, kdy se začaly prodávat, bylo téměř nemožné si na přetížených stránkách objednat, nyní už by mělo všechno fungovat bez problémů. Cena za model B je 35 dolarů, což je asi 700 korun.
Raspberry Pi se dělí na dvě verze - A a B. Základní verze A se zatím neprodává, měla by být oproti B chudší o ethernet, jeden usb port a namísto 256 zde bude 128 MB RAM, zato ale bude o 10 dolarů levnější - asi o 200 korun.
700MHz procesor ARM11 Broadcom BCM2835
256 MB SDRAM
kompozitní a HDMI video výstup
zvuková karta s 3,5mm konektorem
2 x USB 2.0
slot pro karty SD/MMC/SDIO
10/100 Ethernet
Napájení Micro USB
Raspberry se dodává jako samostatná deska s několika konektory. Pro spuštění je třeba nahrát distribuci na SD paměťovou kartu (ta zde nahrazuje pevný disk), připojit napájení v podobě micro USB (nebo 4 AA tužkové baterie) a případně další periferie. Myš a klávesnici můžeme připojit do USB portů, pro připojení monitoru je k dispozici HDMI konektor, podporující i přenos audia, druhou možností je připojení k televizi skrz kompozitní výstup. Jako primární audio vstup/výstup slouží 3,5mm jack konektor.
Zatím je Raspberry pouhý “naháč”, na trhu se už ale objevily krabičky chránící tuto malinu, můžete si ale vyrobit i vlastní, třeba vám bude stačit tato vystřihovánka . Krom toho se objevují i prodejci nabízející další vybavení a doplňky pro Raspberry.
(Fotografie: Denisa Römerová)
To je pro dnešek vše, doufám že se vám článek líbil. V dalším díle si předvedeme první zapojení Raspberry Pi, instalaci a nastavení operačního systému.