V květnu tohoto roku se v Praze uskuteční vůbec první Český Perl
Workshop, a to ve dnech 20. a 21. května v prostorách hotelu Jurys Inn. V článku najdete
zejména témata přednášek.
2.5.2014 07:00 | Redakce Linuxsoft.cz | přečteno 17486×
Tato akce bude výbornou příležitostí nejen pro profesionály z oboru, ale i pro zájemce z řad začínajících developerů a studentů. Jazykem workshopu je čeština a angličtina. Účastníci budou mít možnost potkat se s českou Perlovou elitou, načerpat nové a podnětné myšlenky, a hlavně se potkat s lidmi, kteří mají stejné zájmy a diskutovat s nimi o dané tématice. Pozvání přijali se svými přednáškami pan Jonathan Worthington a Carl Mäsak. Dalšími přednášejícími budou Stefan Hornburg, Wendy van Dijk, Elisabeth Mattijsen, Stefan Hornburg a další. Akce vznikla za podpory společností PetaMem, GoodData a IS4U. Registrace probíhají do 6. května a zbývá posledních pár míst.
V programu workshopu je první den ve znamení "Community day". Probíraná témata jsou zejména technologie Perlu a jeho budoucnost. Druhý den workshopu "Professional day" bude patřit vývoji v oboru.
Elizabeth Mattijsen, How the Camel is de-cocooning. Raduko Perl 6 je lépe a lépe připraven k produkčnímu nasazení a Perl 5 z něho přebírá mnoho myšlenek. Některé lépe, některé hůře. Nakonec jsme ale všichni stále lépe zvyklí na syntaxi Perl 6.
Michal Jurosz, Perl 6 a Perl 5 v GoodData. Jak vypadá analytika nad daty z mnohaleté historie vývoje Perlu 6 v aplikaci GoodData. "Zadrilujeme" na některé z přednášejících na Czech Perl Workshopu. Historie a současné použití Perlu 5 v GoodData a malé nahlédnutí pod pokličku GoodData Open Analytics Platform.
E. Choroba, Features not covered by the Future Pragma. Každá nová verze Perlu přináší programátorům nové konstrukty. Některé z nich se dají "zapnout" pomocí pragmatu "feature", některé další jsou ale k dispozici implicitně. Diskuse o novém modulu Syntax::Construct, který umožňuje explicitně deklarovat implicitní konstrukty, které náš kód používá - co modul poskytuje, jak je implementován a zda jsem správně zvolil jeho jméno.
Herbert Breunung, Perl 6 v Kontextu. Perl 6 má ještě o mnohem více operátorů než Perl 5. Ale jsou (většinou) uspořádány podle jasných pravidel. S nimi v paměti i ty zcela nové nejsou větší problém, i ty operátory pro operátory. A kde se schovává kontext? V Perl 6 to skoro vždycky oznámí nějaký operátor a ne nějaká značka před proměnnou, a "wantarray" zmizel úplně.
Herbert Breunung, Perl 6 OO vs. Moo(se). Moose a Moo jsou nový standard jak vytvářet objekty v Perl 5. Tyto nápady přišly z Perl 6. Tato přednáška ti ukáže jak se oba jazyky podobají a také čím se liší a chce z tebe udělat programátora pro kterého jsou tyto detaily snadné.
Luboš Kolouch, Perl in Automotive Logistics. Když píšete software pro automobilový průmysl, brzy zjistíte, že "dost dobré" není dost dobré. Ve světě výroby beze skladů s Just-In-Time nebo dokonce Just-In-Sequence dodávkami, musí váš program fungovat za každých okolností bezchybně. My jsme našli toto řešení v Linuxu a v Perlu.
Richard Jelinek, Saint Peter or Cerberus: Guarding your Repository. Správce verzí je dobrý. Ochrana repozitá0ře proti zanesení špatným kódem je lepší. Tato přednáška je o Perl Best Practices, Perl::Critic a jak je použít s Subversion hooks
Dominik Sauer, Unit-testy v Test::Spec prakticky. Praktické použití Test::Spec frameworku pro vytváření čitelných a udržovatelných unit-testů v Perlu. Výhody Test::Spec oproti tradičnějším testovacím frameworkům demonstrované formou ukázek kódu.
Jiří Václаvík, Správa vývoje velkých aplikací. Základní nástroje, které pomohou udržet na uzdě vývoj perlových aplikací tak, aby nedocházelo k zanášení chyb a degeneraci kódu. Zejména testování, využití build serveru a konkrétní aplikace na Jenkins CI.
Jonathan Worthington, Learning By Porting Perl 5 modules to Perl 6. V rámci tohoto workshopu přeportujeme sice malý, ale skutečný modul z CPANu do Perlu 6.
Stefan Hornburg, Dancer and DBIx::Class. DBIx::Class je jednou z nejlepších vizitek "Modern Perl". Dancer umožňuje rychlou tvorbu webových aplikací.
Tomáš Valoušek, Z praxe (JEP Development). Praktické zkušenosti z vývoje.
Jochen Schweizer Enterprise Portal. Stručné představení projektu a infrastruktury, architektura Perlového systému – co jsou hlavní komponenty systému? Jak se osvědčily?
Více informací získáte na webu workshopu: http://act.yapc.eu/czpw2014/.
Kontakt: mp@petamem.com