Wine

Wine není emulátor,ale linuxový program umožňující spouštění některých Windows aplikací.

5.1.2004 14:00 | Ivan Majer | přečteno 28747×

Protože hodně začínajících uživatelů Linuxu postrádá své programy na které byli zvyklí, snaží se pomocí různých emulátorů tyto programy rozjet i v Linuxu. Měl jsem ve své době ten samý problém a to až do té doby než jsem si pro své programy nebo prográmky našel odpovídající náhradu přímo pro Linux. Ono se totiž s jistým úspěchem dají pod emulátory provozovat některé hry,účetní programy a další. Vždy je to však vykoupeno zpomalením programu a upřímně řečeno některý soft se prostě rozjet nepovede.

Wine je dnes v podstatě přítomno v každé linuxové distribuci, takže nikomu nic nebrání si ho nainstalovat a ty své programy si jednoduše odzkoušet. Zkoušel jsem Wine v distribuci SUSE 9.0 a Mandrake 9.2. V obou distribucích je wine obsaženo včetně všech nutných balíčků. V obou uvedených distibucích je wine přednastaveno tak, že nejste nuceni pokud nemusíte měnit cesty k diskům atd.

V SUSE je po instalaci vytvořen skrytý adresář .wine, kde najdete adresář pojmenovaný jako fake_windows a to je adresář který simuluje pro windows programy disk C. V Mandrake jsem stejný adresář našel v adresáři var/lib/ s čím byl při instalaci windows programů trošku problém, protože při instalaci programů je třeba mít potřebná práva. Takže instalaci programů je zde lepší spustit jako root z konzole.

Vůbec je lépe spouštět wine z konzole protože v případě neúspěchu při instalaci nebo spuštění programu máte možnost zjistit příčiny tohoto neúspěchu. V některých případech jserm zjistil že mi chybí některé knihovny důležité pro spuštění, v několika dalších jsem se dozvěděl že uvedený program neumí najít grafickou kartu a dokonce jsem při instalaci viděl hlášku na kterou jsem už dávno zapoměl ( chyba v modulu 0000něco ) což mne rozesmálo.

Pokud máte legální produkt Microsoft není problém si chybějící knihovny nakopírovat do uvedených adresářů, pokud na jednom počítači používáte oba OS je třeba udělat pro wine link kde se knihovny nachází.

Vyzkoušel jsem jenom několik programů které jsem dohledal na různých CD a mohu říci že úspěšnost byla přibližně 50%, s tím že jsem se nepokoušel instalovat hry. Pro hry je vysloveně určen projekt WineX .

Uvádím několik programů které se mi pod wine povedlo zprovoznit: Mapa Prahy98 TotalCommander Freecell běžné hry z windows (spider, miny atd) Trellsoft (evidenční a účetní systém)

Jistě by se našlo mnohem více programů a uvítáme když nám zašlete své názory a názvy programů které fungují Vám. .

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=24