Programujeme s XML (9.) - Úvod do XSLT

Dnes oprášíme náš ukázkový telefonní seznam a ukážeme si, jak s použitím XSLT převést data do HTML.

27.7.2004 15:00 | Aleš Hakl | přečteno 16639×

V minulých dílech jsme jako souhrnou ukázku vyvíjeli telefonní seznam ukládající data do XML dokumentu. Díky použité struktuře by nebylo příliš složité napsat odpovidající kaskádový styl a data zobrazit jako tabulku v některém novějším prohlížeči. Ale toto umí jenom menšina internetových prohlížečů a my chceme náš telefoní seznam zpřístupnit všem, a tak jej převedeme na XHTML 1.0 Strict (jenž zobrazí většina prohlížečů, pouze některé verze textových prohlížečů a téměř všechny verze MSIE mají problém, pokud pošleme správnou HTTP hlavičku udávající typ "application/xhtml+xml") prostřednictvím XSL šablony.

Připomeňme si, jak dokument XML použivaný telefoním seznamem vypadal:

<phone-book>
  <person>
    <first-name>Franta</first-name>
    <surname>Novák</surname>

    <phone>+420999123456</phone>
    <email>franta at novak dot mars</email>
  </person>
  <person>
    <first-name>John</first-name>

    <surname>Doe</surname>
    <phone>+1234567890</phone>
    <email /> 
  </person>
  <person>

    <first-name>James</first-name>
    <surname>Hacker</surname>
    <phone /> 
    <email>james at hacker dot jupiter</email>

  </person>
</phone-book>

Data mají formu velice podobnou tabulce v HTML, proto můžeme zkusit pouze odpovídajícím způsobem zaměnit tagy. Docílíme toho prostřednictvím elementu xsl:template, jehož asi nejzákladnější vlastností je, že umí nahrazovat elementy určené výrazem jazyka XPath jiným obsahem. Pojem výraz jazyka Xpath zní vznešeně a složitě, ale v našem případě se jedná o pouhý název elementu. Použijeme tedy vcelku jednoduchou šablonu.

<xsl:stylesheet version="1.0"
                xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform"

                xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

Kořenový element šablony nám udává, že se jedná o XSLT šablonu dle XSLT verze 1.0, a jaké jmenné prostory jsou použity, v našem případě se jedná o XSLT a HTML.

  <xsl:output
   doctype-system="http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"
   doctype-public="-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
   method="xml" />

Tento element určuje, co přesně bude výstupem zpracování XSL šablony, v našem případě to bude XML s daným typem dokumentu, takže XHTML. Zájemci mohou nahradit identifikátory tapu dokumentu za odpovídající pro HTML a hodnotu atributu method změnit na "html" a výstupem bude obyčejné HTML.

  <xsl:template match="phone-book">

    <html>
      <head>
        <title>Telefonní seznam</title>
      </head>
      <body>

        <table>
          <tr>
            <th>Jméno</th>
            <th>Příjmení</th>
            <th>Telefon</th>

            <th>E-Mail</th>
          </tr>
          <xsl:apply-templates />
        </table>
      </body>

    </html>
  </xsl:template>

Toto je šablona, která bude aplikována na elementy s názvem phone-book, tedy v našem případě na element kořenový, proto jej nahradíme za všechny části, které má správné HTML mít. Kódování je určené v XML deklaraci, která je procesorem doplněna automaticky v případě výstupu jako XML, pokud chceme vytvářet HTML bude se nám hodit atribut encoding elementu xsl:output, jímž můžeme ovlivnit kódování výstupního dokumentu.

Element xsl:apply-templates bez atributů instruuje procesor, aby aplikoval na vnitřní obsah daného elementu jiné šablony a výsledek umístil na místo výskytu tohoto elementu. Vlastně jím tedy určujeme místo v šabloně, jenž bude ve výsledku obsahovat další obsah závislý na obsahu elementu na nějž je šablona použita. Zbytek XSLT šablony je již doufám jasný. Možná jsem zavedl trocu zmatek do terminologie, a proto radši upřesním že pojmem šablona myslím element xsl:template zatímco pojemem XSLT šablona celý vstupní soubor.

Je sice pěkné mít XSLT šablonu, ale co s ní? Můžeme ji použít jako vstup pro XSL transformaci prostřednictvím nějakého procesoru, například pro xsltproc použijeme následující příkaz:

xsltproc phonebook.xsl phonebook.xml > phonebook.html

A získáme soubor phonebook.html, který obsahuje telefonní seznam v podobě HTML tabulky. Ale to není vše, také můžeme XSLT šablonu připojit k souboru XML tak, že zpracování vždy provede webový prohlížeč:

<?xml-stylesheet href="phonebook.xsl" type="text/xsl"?>

Tento způsob si můžete prohlédnout v souboru phonebook-s.xml.

Příště se podíváme na jiné řešení, které nám umožní náš telefoní seznam během převodu i seřadit, případně libovolně měnit pořadí sloupců, na řešení prostřednictvím elementu xsl:foreach.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=288