GUI pro MySQL (4) - Rekall

Stále hledáme "the best of" grafických klientů pro MySQL pod Linux. Bude to Rekall?

23.8.2004 08:00 | Petr Zajíc | přečteno 10811×

Databázový frontend Rekall patří k tomu lepšímu, co lze na tomto poli získat. Je to aplikace pro KDE. Domovskou stránku projektu najdete na www.rekallrevealed.org a aplikace je šířena pod GPL. K dispozici je placená podpora.

Filozofií je projekt podobný Knodě, o které jsme v našem seriálu psali předminule. Dalo by se to shrnout slovy "vezmi to nejlepší z Accessu a napiš to pod Linux".

Instalace

Instalace se neobešla bez menších zádrhelíčků, ale není to víceméně chyba aplikace samotné. Pod Suse 9.1 existuje rekall jako rpm balíček a instaluje se klasicky pomocí YASTu. Nicméně, k dispozici je betaverze produktu 2.2.0 a z instalačních zdrojů SuSe není novější verze k dispozici. Beta co je v Suse téměř nepadá, nicméně občas se to stane, zejména při sestavování dotazu.

Pod Mandrake 10.0 existuje sice nějaký RPM balíček, ale když jsem viděl, kolik mám nesplněných závislostí, pustil jsem se raději do kompilace ze zdrojového kódu. Ten se stáhne ze stránek projektu (tar.gz), rozbalí a instaluje chronicky známým způsobem:

./configure --prefix=/usr
make
make install

Přičemž Vás mohou překvapit snad jen dvě věci - ke kompilaci potřebujete vývojové knihovy Pythonu (pro MDK existují jako balíček libpython2.3-devel) a kompilace sama trvá téměř hodinku.  Obojím nicméně vyhrožují v pokynech ke kompilaci, takže pokud je čtete (měli byste), nepřekvapí Vás to.

Provoz

Po spuštění Vás uvítá průvodce (dle mého názoru poněkud otravný), který Vám pomůže inicializovat připojení k databázi. Těch připojení můžete mít víc a jejich parametry jsou uloženy v definičních souborech (mají příponu rkl, jsou ve formátu xml). Po nahrání definičního souboru a vyplnění jména a hesla vypadá hlavní okno aplikace následovně:

Rekall - hlavní okno

Rekall se umí připojit k MySQL a rovněž k PostgreSQL nebo dbf souborům. Věc, kterou budeme dělat z grafického rozhraní poměrně často je definice tabulky. Ta se zadává v docela přehledném okně...

Rekall - definice tabulky

a něco malého bych tomuto oknu vytknul: Při přidání každého nového sloupce musíte kliknout na tlačítko "Save definition", nejde to udělat až najednou pro celou definici. Změna názvu pole, typu nebo indexování fungovala dobře. Je zde velmi elegantně vyřešeno přepínání mezi pohledem na strukturu ("design view") a pohledem na data ("data view"). Čímž se dostáváme k datům.

V aplikaci pro práci s databází je přece jen okno pro zobrazení dat velmi důležité. Rekall má v tomto ohledu dobrou pozici - v okně s daty lze řadit, filtrovat, přidávat, mazat, pohybovat se mezi záznamy a přepínat do definice tabulky.

Rekall - data

Načtení většího množství záznamů je signalizováno oknem, dá se přerušit a lze pak pracovat i s částečně načtenou sadou. Abych jen nechválil - v okně pro práci s daty bych uvítal nějaký nástroj na export dat do textu nebo jiného otevřeného formátu. To by přece neměl být až takový problém a trochu mi to v rekallu chybí.

Poměrně hezky je vyřešeno rozhraní pro tvorbu dotazů. Tvoří se myší tak, jak to možná někteří znají z MS Accessu. Natahají se tabulky, relace a je to. Dotaz se potom chová jako tabulka - tzn. dá se přepínat mezi zobrazením definice a zobrazením dat.

Rekall - Dotaz

Útrpné je, že nemohu text dotazu ručně upravit - to bych rozhodně uvítal. Jinak tomu není co vytknout. Klepnutím na relaci lze změnit typ (inner, left/right outer join).

Hodnocení

Aplikace na mě působí svižným a svěžím dojmem. Beta trochu padá, 2.2.0 ostrá verze mi nespadla ani jednou. K ovládání bych uvedl ještě to, že máte možnost výběru mezi SDI a MDI rozhraním oken. To je rozhodně velké plus. Rekall neumí jen funkce zde uvedené - má rovněž makra, skripty, nástroje na kopírování dat a možnost tvorby reportů. Ve verzi 2.3.1 se vyvíjí dokonce webové rozhraní pro práci s rekallem. Autor upozorňuje, že ještě není hotové, ale demo je již k dispozici.

Hodnotím to jako použitelné. Projekt by si zasloužil lepší internetové stránky a trochu invence do grafiky tlačítek, funkčně je však na tom velmi dobře.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=358