Programujeme s XML (18.) - XSLT a více souborů

Pomocí XSLT můžeme zpracovávat i více souborů, můžeme mít šablonu ve více souborech, vstup ve více souborech a dokonce i výstup ve více souborech, dnes se tedy podíváme, jak na to.

12.10.2004 15:00 | Aleš Hakl | přečteno 12669×

Šablona ve více souborech

Začneme s nejjednodušším připadem: šablona XSLT ve více souborech. XSLT nám nabízí dva elementy pro vkládání šablon do sebe, a to xsl:include a xsl:import. Oba elementy nemají žádný obsah a mají jeden atribut href, tento atribut určuje URI šablony, kterou chceme vložit.

Jaký je mezi nimi tedy rozdíl? Element xsl:include prostě vloží druhou šablonu XSLT jako kdyby její obsah byl na stejném místě jako tento element. Zatímco element xsl:import druhou šablonu XSLT vloží s nižší prioritou tak, že její obsah můžeme později předefinovat.

Pokud importujeme šablonu XSLT a předefinujeme některou z šablon (elementů xsl:template), můžeme v jejím těle využít element xsl:apply-imports, jenž použije původní importovanou verzi.

Více vstupních dokumentů

Více vstupních souborů můžeme zpracovat pomocí funkce document(), kterou XSLT rozšiřuje jazyk XPath. Její návratovou hodnotou je sada uzlů obsahující dokument specifikovaný jejímy parametry. Prvním parametrem je adresa URI souboru, který chceme načíst, a pomocí druhého nepovinného je možno určit bázovou adresu URI pro relativní odkazy, jedná se o sadu uzlů, jejichž původní adresa URI se použije jako bázová.

Jako první argument také můžeme předat sadu uzlů, tehdy se načtou všechny dokumenty, jejichž adresy URI vzniknou konverzí těchto uzlů na řetězce a jejich obsah je prostě spojen za sebe ve stejném pořadí.

K takovéto množině uzlů můžeme přistupovat jako k jakékoli jiné množině uzlů pomocí / a podobných operátorů.

Spolu s touto funkcí můžeme s výhodou využít elementu xsl:key a odpovídající funkce key() k načítání nejrůznějších dat, které by patřily do šablony, ale z nejrůznějších důvodů je tam nechceme přímo uvádět, jako krásný příklad může posloužit lokalizace.

Více výstupních dokumentů

Zde se dostáváme do části XSLT, kde je poněkud zmatek, XSLT samo o sobě ve verzi 1.0 výstup do více dokumentů nepodporuje, ale většina procesorů výstup do více souborů podporuje. Z toho vyplývá že s kompatibilitou to asi nebude nejlepší, existují minimálně 4 různá řešení tohoto problému:

V případě prvních tří elementů se jedná v podstatě o varianty na element xsl:output, mají vpodstatě stejné atributy, akorát mají navíc atribut href určující jméno výstupního souboru.

A rozšíření Redirect u procesoru Xalan je záležitost kterou bych nejspíše nedoporučil příliš používat, zvlášť proto, že procesor Xalan dnes podporuje také element exsl:document, který je dle mého názoru mnohem čistší.

Vzhledem k tomu že EXSLT se stává vcelku podporovanou sadou rozšíření XSLT, podíváme se na to, jak použijeme element exsl:document. Druhé dva elementy se použijí obdobně a rozšířením Redirect se raději nebudeme zabývat.

Nejprve musíme v elementu xsl:stylesheet deklarovat jmenný prostor exsl a uvědomit procesor o tom, že v prostoru exsl leží nějaká rozšíření. Uděláme to takto:

<xsl:stylesheet xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform"
                version="1.0"
                xmlns:exsl="http://exslt.org/common"
                extension-element-prefixes="exsl">

Nyní tedy můžeme použít element exsl:document, jeho atributy snad nemusíme rozebírat, jsou z velké části stejné jako u elementu xsl:output, za zmínku ovšem stojí, že případné výrazy jazyka xpath musíme uvádět ve složených závorkách.

Potom můžeme psát do jiných souborů tímto způsobem:

  <xsl:template match="/">

    <exsl:document href="prvni.txt" method="text">
      <xsl:text>První</xsl:text>
    </exsl:document>
    <exsl:document href="druhy.xml" method="xml">
      <druhy>Druhý</druhy>

    </exsl:document>
  </xsl:template>

U jednoho svého programu používám poměrně jednoduchou XSL transformaci, která by mohla posloužit jako ukázka k tomuto dílu, proto jí zde dám k dispozici. Vzhledem k tomu, že celý program je v dost raném stádiu vývoje, je to celé silně nekompletní, ale to je pro účely ukázky možná dobře. Ovšem pokud vás bude nějaká konstrukce zajímat, je zde k dispozici diskuze.

Určitě jsme nevyčerpali všechny možnosti XSLT, ale myslím si, že jako lehký úvod pro začínajícího uživatele stačí, kdo cití potřebu pronikat více do hloubky, jistě si najde další materiály. Příště se na podmět Pavla Kysilky podíváme na to jak je to s podporou XSLT v prohlížečích.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=442