Když již mezi tabulkami máme definované vztahy, proč z nich neudělat třeba
pěkný diagram?
12.1.2005 08:00 | Michal Čihař | přečteno 20041×
Zadali jsme spoustu dalších informací o tabulkách a byla by škoda jich nevyužít v případné dokumentaci k projektu na kterém pracujeme. To nám umožní různé výstupy z phpMyAdmina.
V dokumentaci je vhodné mít schéma databáze. Proč toto schéma vytvářet ručně, když všechny podstatné informace již jsou v databázi? phpMyAdmin nám tyto informace dovolí použít a vytvořit z databáze schéma ve formě PDF souboru. Odkaz pro úpravu stránek PDF se tísní úplně dole na stránce zobrazující základní informace o databázi:
Tím se zobrazí poměrně minimalistická obrazovka umožňující (zatím) jen vytvoření nové PDF stránky:
Zadáme tedy její jméno (můžeme ho zvolit libovolně, slouží jen pro naši orientaci) a (abysme si ušetřili práci se zadáváním tabulek) zaškrtneme automatické rozložení, tím jsou všechny tabulky z databáze umístěny na stránku. Pak již můžeme upravit vzhled výsledného PDF souboru:
Protože se nám navržené rozložení nelíbí, rozhodneme se ho změnit. Buďto můžeme přímo zadat souřadnice, kde budou jednotlivé tabulky zobrazeny, nebo zapnout grafický návrh a polohu jednotlivých tabulek upravit myší:
Poté co jsme s rozmístěním tabulek spokojeni, rozmístění uložíme a můžeme si nechat vygenerovat výsledný PDF soubor, který obsahuje grafické znázornění struktury:
Pokud jsme nechali zaškrtnuté pole datový slovník, bude PDF soubor obsahovat i informace o tabulkách, jinak jen výše uvedený obrázek. Protože knihovna FPDF, která je použita pro generování PDF stále nepodporuje unicode, tak výstup nebude korektní pokud použijeme utf-8 jazykovou mutaci. Toto omezení bude odstraněno v následující verzi phpMyAdmina (2.6.1), díky použití knihovny UFPDF.
Dalším užitečným výstupem, je datový slovník, se kterým jsme se již potkali v PDF výstupu. Nalezneme ho opět na stránce se základními informacemi o databázi:
Výstupem této funkce je jednoduché shrnutí struktury všech tabulek v databázi:
Nyní již umíme použít relace a využít vše co nám nabízejí, příště náš však čeká neméně zajímavé téma - MIME transformace.