Programy, které musíte mít (2) - Správci oken 2.

Minule jsme se podívali na to, co to takový správce oken je a představili jsme si asi nejpoužívanějšího zástupce KDE. Dnes se podíváme na ty ostatní.

29.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | přečteno 18607×

GNOME

GNOME logo

Úvodem bych měl uvést na správnou míru jednu nepřesnost z minulého dílu. Desktopové prostředí KDE je spjato se "svým standardním" window managerem, a tím je KWin. GNOME je KDE v tomto podobné a standardně běží nad window managerem Metacity.

GNOME (GNU Network Object Model Environment) je jako KDE také desktopové prostředí s programy, které jsou psány přímo pro GNOME (resp. programy využívající rozhraní GTK+ jako např. GIMP).

Grafické rozhraní spustíte stejně jako KDE – ve svém display manageru zadejte své jméno a heslo a z nabídky vyberte typ relace GNOME. Pokud ho nemáte nainstalované – v distribuci Mandrake hledejte v balíčkovači ve skupině Grafické prostředí – GNOME.

Po nastartování GNOME uvidíte opět známé uživatelské rozhraní – plochu s ikonkami, spodní panel se spuštěnými programy a (možná trošku netradičně umístěný) horní panel s menu programů. Nabídka programů je díky představení Mandrake podobná nabídkám v jiných window managerech, takže byste neměli být zaskočeni. GNOME by s vámi také mělo komunikovat česky.

Nastavení najdete v menu Aplikace - Systém - Nastavení - GNOME. Zde si můžete nakonfigurovat chování, pozadí, dekorace oken a mnoho dalšího. Můžete také zkusit spustit Ovládací centrum GNOME, ve kterém si můžete nastavit prostředí programu Nautilus a do určité míry také celkové chování.

GNOME se snaží být intuitivním a použitelným rozhraním, takže s jeho ovládáním byste neměli mít žádné problémy. Jako téměř u všech ostatních window managerů bude dobré, pokud si ovládání a look & feel sami vyzkoušíte.

Jak už bylo řečeno výše – GNOME není pouze správce oken, ale správce desktopu. V jeho nabídce je několik programů, které vám mohou ulehčit práci (později se dostaneme i k jejich bližšímu popisu); použít můžete webový prohlížeč Epiphany, (také) emailový klient a organizér Evolution, textový editor Abiword, tabulkový procesor Gnumeric, správce souborů Nautilus, program na instant messaging (IM) Gaim, textový editor GEdit, účetní program Gnucash, multimediální programy Rhythmbox, GnomeMeeting a mnoho dalšího.

GNOME bývá často označován jako největší konkurent KDE. Také je poměrně náročný na výkon počítače; při startu musíte pár vteřin počkat (často ale bývá rychlejší než KDE). A i pro GNOME je napsáno dost programů se stejným vzhledem a chováním, takže se jedná o další použitelné pracovní prostředí v linuxu.

GNOME - Nastavení prostředí GNOME - Epiphany, webový prohlížeč GNOME - Ximian Evolution
Nastavení prostředí GNOME *** Epiphany, webový prohlížeč *** Ximian Evolution, emailový klient a organizér

Window Maker

Window Maker logo

Předchozí správci oken měli jedno společné – byly to programy, které byly velké, výpočetně náročné a složité. Existují ovšem i alternativy. A právě jednou z nich je Window Maker.

V případě, že nemáte Window Maker nainstalovaný, podívejte se v balíčkovači na Grafická prostředí - WindowMaker.

Po spuštění můžete být trochu zaskočeni implicitním nastavením – nikde nevidíte nabídku programů, ikonky a podobně. Nabídka programů se totiž skrývá (defaultně) pod pravým tlačítkem na myši (nebo klávesou F12). Vpravo nahoře je (dá-li se to tak nazvat) programová lišta a dole jsou "ikony" spuštěných programů.

Window Maker je relativně nenáročný, a přesto uživatelsky přívětivý a snadno konfigurovatelný program. Prostředí si můžete nastavit jednak v grafických nástrojích (menu - Sezení - Window Maker) nebo jednoduše v textových souborech v adresáři ~/GNUStep/.

Window Maker - Nabídka Window Maker - Programy Snownews a CursesCal Window Maker - Grafická konfigurace
Nabídka WM *** Desktop Ivana Majera – programy Snownews a CursesCal a ukázka grafické konfigurace WM

IceWM

IceWM logo IceWM - nabídka

Další z jednodušších správců oken je IceWM. Jeho cílem je jednoduchost, rychlost a vůbec se snaží zbytečně neobtěžovat uživatele.

Jeho prostředí je podobné Windows 9x, po spuštění uvidíte ve spodní části lištu a v levém dolním rohu nabídku s programy. I ovládání je velice podobné, takže byste s ním neměli mít problémy. IceWM byl s vámi měl bez problémů mluvit česky.

V případě, že vám v IceWM něco zásadního schází (např. ikony na pracovní ploše), se dá i poměrně zajímavě rozšířit pomocí modifikací dostupných na internetu.

... další

Kromě zmíněných existuje ale mnoho dalších správců oken – podívat se můžete také na Flux box, Black box, Enlightenment, XFCE, ...

FluxBox Enlightenment XFCE
Ukázkové screenshoty z oficiálních stránek

Závěr

Správci oken (popř. pracovní prostředí) jsou na desktopu obvykle programy, které musíte mít :o). Jejich volba je víceméně podobná volbě linuxové distribuce – každý vám může doporučovat něco jiného (ačkoli se obvykle v diskuzích objeví "tábory" KDE vs. zbytek světa). Vzhledem k tomu, že byste se neměli setkat s žádnými problémy se spuštěním libovolného grafického programu ve svém správci oken, můžete používat to, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Odkazy

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=547