PHP (74) - Administrátorské rozhraní portálu

Dnes se při stavbě portálu zakousneme do tvorby administrátorského rozhraní.

3.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | přečteno 53298×

V minulém díle jsme teoreticky rozebrali úskalí, která nás mohou potkat při sestavování administrační sekce portálu. Dnes si pojďme ukázat, jak takovou věc v praxi dovést do zdárného konce.

Administrační sekce portálu

Jak bude vypadat funkce pro ověřování, zda je přihlášený uživatel administrátorem už asi tušíte. Její jádro bude spočívat v tom, že v prvé řadě otetuje, zda je vůbec někdo přihlášen, a pokud ano, zda má v databázi nastaveno, že je to administrátor. Můžeme tedy směle napsat něco jako:

function jeadmin ($link)
{
  if (!isset(
$_SESSION["id"])) return false;
  
$vysledek=mysql_query("select id from uzivatele where id=".$_SESSION["id"]." and jeadmin=1", $link);
  return (boolean)
mysql_num_rows($vysledek);
}

Všimněte si, že funkci se nemusí předávat jako parametr ID přihlášeného uživatele, protože proměnné $_SESSION jsou naštěstí v těle funkcí k dispozici. Jestliže přihlášený uživatel bude administrátorem, můžeme někam umístit jeho osobní menu. Já jsem to (například) umístil do souboru index.php takto:

...atd...
    </table>
    <?require "admin.php"?>
  </div>
  </body>
</html>

Připomínám (byla o tom řeč minule), že každý skript přístupný pouze administrátorovi by měl začínat řádkem:

  if (!jeadmin()) return;

jinak totiž napsáním šikovného url ve stylu index.php?clanek=NecoCoMelVidetPouzeAdmin uzří i nepovolané oko to, co mělo zůstat skryto.

Rozhraní pro zadávání koncertů

Skritp zadejkoncert.php nejprve otestuje, zda je přihlášen administrátor. Pokud je, zobrazí formulář pro zadání data, času a místa konání koncertu. Celý skript je poměrně přímočarý, až na patálie způsobené zpracováním údajů o čase.
Minule jsme zdůvodnili, že nejschůdnější varianta bude spočívat v tom, když administrátorovi zkrátka striktně nařídíme určitý formát zadávání data a času. Když říkám nařídíme, mám tím na mysli dvě věci:

  1. Administrátor musí ze stránky poznat, jak má údaje zadat, tzn. měli bychom to nějak popsat
  2. Skript bude muset provést kontrolu toho, zda to uživatel dodržel.

Skript pro kontrolu formátu data a času využívá funkci explode, která rozdělí "řetězec řetězcem". (Je to jako vytloukání klínu klínem ;-)))). Měly by vzniknout tři řetězce v případě datumu (dělíme tečkou) a dva řetězce v případě času (dělíme dvojtečkou). To lze testovat pomocí funkce count. Dál je to již snadné - u času lze testovat, zda je hodina v intervalu 0-23 a minuta 0-59, u datumů lze použít funkci checkdate. Takže celá funkce pro datum vypadá následovně:

  function jedatum($datum)
  {
    
$test=explode(".",$datum);
    if(!(
count($test))==3) return false;
    return
checkdate($test[1],$test[0],$test[2]);
  }

Pozn.: Tady vidíme, že nařídit uživatelům vstupní formát zadávání informací může programátorovi značně ulehčit práci. Ovšem, takový program se pak lehce může stát "user-unfriendly".

Ještě to není všechno. Další problém nastane, když naše přepečlivě ošetřené datumy budeme chtít uložit do databáze. MySQL sice umí pochopit různé formáty data a času, ale české datum mezi nimi není. S časem problém nebude, ale na datum bude ještě nutné dopsat nějakou konverzní funkci. Vyjdeme z toho, že datum je již otestované, a tak lehce překlopíme datum z formátu d.m.yyyy třeba do formátu yyyy-mm-dd, kterému již MySQL bez problému porozumí. Celý skript zadejkoncert.php si můžete zobrazit.

Zjednodušení odkazu na databáze

Pravděpodobně jste si všimli toho, že prakticky každá funkce, která se dotazovala databáze, přebírala dosud jako vstupní parametr odkaz na databázi (proměnná $link). Lukáš Kokoška v diskusi k článku o přihlašování uživatelů navrhoval použít následující konstrukci:

function iduzivatele ($prezdivka, $heslo)
{
  global
$link;
  ...  
}

Takové vylepšení je samozřejmě žádoucí, neboť snižuje počet předávaných parametrů a tím zvyšuje čitelnost kódu. Nicméně, stále je v těle funkcí třeba uvádět klíčové slovo global a je jen otázka času, kdy se na to zapomene.

Inspirován Lukášovým příspěvkem jsem zavedl jen jednu globální proměnnou $GLOBALS["link"], která již je přístupná i ve funkcích a celé připojování k databázi jsem umístil do jednoho skriptu. Takže teď funcke vypadají ve stylu:

function iduzivatele ($prezdivka, $heslo)
{
  
mysql("select...",$GLOBALS["link"]);
}

Bude to jednak čitelnější a jednak jednodušší na správu.

Změny na portálu

Nové soubory:

Změněné soubory:

Většina souborů. Je to kvůli redesignu připojení k databázi popsanému výše.

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=556