Mutt III

Dnešní díl přináší slibované první zapnutí muttu. Naučíme se ho alespoň základně ovládat - počteme si v poště, napíšeme mail, přidáme přílohy, odešleme mail... nebude to nic složitého, v podstatě jde jen o to zapamatovat si pár kláves - které jsou navíc zobrazeny ve status baru.

8.12.2004 06:00 | Petr Šigut | přečteno 10242×

V minulém díle jsme do si muttrc pomocí příkazu source nazev_souboru načítali dva externí soubory: colors a aliases. Dnes si ukážeme jejich typický obsah.

Zde je obsah mého souboru colors, myslím, že nepotřebuje další komentáře - podle klíčových slov si nastavujete pro rozličné věci a řetězce znaků v muttu barvu, vaše orientace v programu je pak rychlejší.

color signature brightred black
color quoted green black
color quoted1 brightgreen black
color quoted2 white black
color header brightcyan black "From:"
color header brightcyan black "Subject:"
color body yellow black "[ -]*Original Message[ -]*"
#obarvi mailove adresy
color body     brightred default [\-\.+_a-zA-Z0-9]+@[\-\.a-zA-Z0-9]+
#obarvi odkazy
color body     brightred default (http|https|ftp)://[\-\.\,/%~_:?\#a-zA-Z0-9\=\&]+
color body brightred default \ "((ftp|http|https)://|(file|mailto|news):
www\\.)|[-a-z@0-9_.:]*[a-z0-9](/[^][{}\t\n\r\"<>()]*[^][{} \t\n\r\"<>().,:])?"
uncolor index *# unset all color index entries
color index blue    default  ~F # Flagged
color index red    default  ~N # New
color index magenta    default  ~T # Tagged
color index yellow    default  ~D # Deleted
# :)
color header cyan black 'X-Mailer:.*Outlook'

Jestliže se porozhlídnete googlem po internetu najdete různé barevné definice pro mutt, v ukázkových muttrc jakbysmet.

Obsah svého souboru aliases zde předvádět nebudu - byl by pro vás zbytečný, obsahuje totiž zkratky na maily kam často píšu. Typicky to vypadá následovně:

alias prezdivka <jmeno.prijmeni@sample.com>

Takto si nemusíte pamatovat sáhodlouhé maily, ale v kolonce "To: " vyplňovat pouze přezdívky - samozřejmě na doplňování funguje tab jako v bashi. A plnění souboru alias přezdívkami ručně samozřejmě také dělat nebudeme. Stačí nad mailem stisknout klávesu "a" a mutt se vás poptá jak daný alias uložit (v podstatě stačí mačkat enter) a je to. V minulém díle jsme si nainstalovali a nakonfigurovali mutt i pro spolupráci s abookem - pro vyhledávání v jeho databázi stačí v kolonce "To: " stisknout ctrl-t

A nyní se už konečně vrhněme na samotný program. Mutt se zapíná logicky příkazem mutt. Jestliže jste nějaké maily už přijímali, zobrazí se před vámi jejich seznam podobný tomutu:

1    12/02 Petr Vojnar    (0,5K)  Re: Problem s instalaci Captive NTFS driveru
2    12/02 David Jez      (2,5K)  Re: nahy pocitac bez Windows
3 N  12/02 Lukáš Cirkva   (0,5K)  -->Re: linux a PDA
4 N  12/02 Martin Nuc     (1,0K)  -->Re: linux a PDA

Ale vycházejme z předpokladu, že žádný mail ve schránce ještě není a chceme si jej napsat. Pro psaní mailu stiskněte klávesu "m", ve stavovém řádku muttu (nejspíše dole) se vám zobrazí "To: " (rozmysleli byste si psaní mailu, stačí stisknout ctrl-g, což ruší i různé další příkazy), což znamená "komu: " - komu chceme mail psát - mutt očekává mailovou adresu nebo alias. Pro testovací účely pošleme mail sami sobě, takže například: petr@sample.net a stiskněte enter. Teď se zobrazí kolonka "Subject: ", což je předmět našeho mailu - vyplňte třeba "testovací mail" a opět stiskněte enter. Mutt se vás může ptát třeba ještě na "Cc: ", záleží, jak ho máte nastaven, s největší pravděbodobností se před vámi zjeví textový editor s vloženou signaturou.

Ve výchozím nastavení použije mutt takový editor, který najde v proměné VISUAL a nebo EDITOR (v bashi zjistíme pomocí echo $VISUAL.) Jestliže se ale vytoužený editor neobjeví, můžeme si přenastavit výše uvedené proměné a nebo v muttrc pomocí:

set editor="/bin/oblibeny_editor"

To, že mutt nepoužívá nějaký svůj integrovaný editor, ale volá si externí je podle mě skvělá vlastnost - proč byste měli chtít psát mail v něčem jiném než vimu/emacsu?

V editoru tedy napište mail a ukončete (ve vimu :wq), objeví se před vámi podobné okno:

Vidíme přehled o zprávě připravené k odeslání - komu je určena, její předmět, velikost, případné přílohy, kódování apod. Dole ve status baru je k mání následující nabídka:

y:Odeslat q:Zrušit t:To c:CC s:Subj a:Přiložit soubor d:Popis ?:Nápověda

Myslím si, že většina voleb je zcela jasná... my si vykoušíme k našemu mailu ještě přiložit soubor - stiskneme tedy klávesu "a". Zobrazí se výzva:

Přiložit soubor ('?' pro seznam):

Můžete tedy zadat přímo cestu ke kýženému souboru (opět si samozřejmě lze práci ulehčit klávesou tab) a nebo stiskneme klávesu "?" a zobrazí se prohlížeč souborů:

V prohlížeči souborů se pohybujete normálně pomocí šipek a stiskem enteru nad vybraným souborem ho přiložíte k mailu a vratíte se do okna pro odeslání (stiskem klávesy "D" přiložený soubor zase od mailu odpojíte). V prohlížeči souborů funguje také vyhladávání - stiskněte lomítko "/" a napište začátek souboru/adresáře ke kterému se chcete dostat a stiskněte enter - kurzor na něj přeskočí. Další užitečnou věcí je maska souborů - vyvoláte klávesou "m", když posílate například fotografii navolíte si, ať se zobrazují pouze soubory s příponou ".jpg" - a ostatní se vám nebudou do výběru "motat".

Pomocí klávesy "y" můžeme mail odeslat - a také tak učiníme. Jestliže máte správně nastavený smtp server (v prvním díle jsme si ukázali jak jednoduše na to) mail by měl být nyní úspěšně odeslán a mutt se vrátí do přijaté pošty.

Po přijetí nové zprávy můžeme s naším mailem pracovat - můžeme na něj pomocí šipek najet a stisknout enter, rychlejšího skočení na mail docílíte napsáním jeho pořadového čísla a stisknutím enteru - dole se vám ukáže "Přejít na zprávu: " a do této kolonky stačí napsat příslušní číslo. Čtení mailu probíhá v interním pageru muttu - přílohy si lze prohlédnout stisknutím klávesy "v", odpověď na mail klávesou "r", klávesa "f" zase předává mail (přeposílá, forward) dále.

Mezi schránkami se pohybujete po stisknutí klávesy "c" - můžete zadat buď cestu (například =sent pro vstup do odeslané pošty.) Opět vypomůže klávesa tav a nebo použít zkratky:

!  příchozí pošta
>  přečtená příchozí pošta
<  odeslaná pošta

Tak, základy ovládání muttu známe. Zkuste si teď schválně poslat nějaký mail a porovnat rychlost s jakou to proběhne oproti grafickému maileru, používali jste-li myš, mutt vás nutí do užívání klávesnice, jinou možnost vám nedává... "m" "Petr" enter "ahoj" enter insert "zasilam pozdrav" :wq "y". A je to! Teď jen, aby to přešlo do krve:)

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=558