Ať už jste domácí nebo firemní uživatel, pravděpodobně jste se už setkali s
nějakým kancelářským balíkem; tedy např. s textovým a tabulkovým procesorem. Pojďme se podívat, jaké programy z této kategorie můžeme využít pod linuxem.
13.12.2004 06:00 | Ondřej Čečák | přečteno 15712×
I když je tento seriál zaměřený na začátečníky, myslím že nevadí, pokud si upřesníme některé pojmy, které se často pletou.
Textový editor je program, který použijete při editování nějaké čistého
textu (tj. textu bez formátování typu řez a velikost písma, řádkování, ...).
Typickým příkladem (čistého) textového souboru jsou např. konfigurační
soubory, které se nachází obvykle v adresáři /etc
. Zástupci této
skupiny jsou ku příkladu vim
, emacs
,
joe
nebo pico
.
Naproti tomu textový procesor je program, ve kterém už needitujete pouze čistý text, ale pracujete třeba i s výše zmíněným formátováním. Typickým zástupcem je např. Microsoft Word, ale také další programy jako OpenOffice.org Writer, KWord nebo třeba Abiword. O těch se ale zmíním dále. Textový procesor ale není primárně určen na sázení textu. Pro to existují jiné (a lepší) programy, např. TeX apod.
A téma dnešního článku – kancelářský balík je obvykle skupina programů, ve kterých bývá textový procesor, tabulkový procesor (asi nemá cenu popisovat typ programu, jehož typický zástupce je Microsoft Excel), program na tvorbu prezentací a dalšími (organizéry, emailové klienty, programy pro práci s grafikou...).
Rozhodně stojí za zmínku také formát souborů. Bohužel pro nás, kancelářský balík firmy Microsoft (Office) se dost často používá, včetně drtivé části státní správy (a dovolím si tvrdit i firem) v ČR. Problém je v tom, že formáty souborů těchto programů Microsoft nezveřejnil (a zdá se, že to nehodlá udělat ani do budoucna), a tím pádem nemůže být zaručena 100% kompatibilita.
Jedním z praktických příkladů může být žádost o úvěr. Řekněme, že požádáte banku o půjčku na nějaký zajímavější finanční obnos. Zástupce banky vám obvykle pošle tabulku z Microsoft Excelu (kam vyplníte věci, které mohou banku zajímat např. při posuzování žádosti), a v případě, že se vám správně nezobrazí a nebo nefunguje, je zle. Tento problém je ale důležitější ve státní správě, protože tu si de facto platíme všichni z daní. Takže pak není příliš hezké, když vás nějaký úřad nutí do pořízení poměrně drahého software (ať už celého kancelářského balíku nebo rovnou operačního systému), ačkoli jste spokojený uživatel "alternativního" software.
Ale přejděme k věci. Dnes si představíme asi nejpoužívanější linuxové zástupce – OpenOffice.org; v druhé části pak KOffice a GnomeOffice. Lehce se také zmíním o českém balíku 602Office a možnosti spuštění MS Office pomocí CrossOverOffice.
Víte, proč v MS Office neotevřete soubory z OpenOffice.org? Protože v největší softwarové firmě světa neznají webovou adresu tohoto projektu ...
OpenOffice.org (zkracovaný jako OOo) získal své nynější jméno připojením .org k předchozímu názvu Open Office (kvůli kolizi s trademarkem jiného projektu). OOo je multiplatformní (takže ho můžete používat na linuxu, windows ale třeba i na solarisu) kancelářský balík se širokou škálou funkcí a s programy, které byste od něj očekávali – textový procesor a tabulkový procesor, nástroj pro tvorbu prezentací, diagramů a další vektorové grafiky. Mimo to OOo zvládne pracovat (tj. otevírat a ukládat) se soubory formátu MS Office, porozumí si s různými databázemi, své soubory ukládá do komprimovaného souboru typu XML, dokument lehce exportuje do formátu PDF nebo SWF a mnoho dalšího ...
OpenOffice.org je založen na starším kódu balíku StarOffice, který firma Sun Microsystems uvolnila v polovině roku 2000 pod open source licencí. Díky duální licencí OOo (tedy GNU General Public License a Sun Industry Standards Source License) je cena více než příznivá (tedy díky GNU/GPL klidně i nulová).
Díky překladatelskému týmu je OpenOffice.org dostupný v českém jazyce pro linuxovou i windows verzi, a i díky tomu je velmi dobrou alternativou k MS Office.
Zajímavé je také zmínit, že v době psaní toho článku byly v poslední verzi MS Office pár kritických neopravených chyb, zatímco OOo byl bez známých chyb. Ostatně podívejte se sami na grafy ze http://www.secuina.com:
Rovnou se podíváme i na některé záporné vlastnosti OpenOffice.org. V balíku chybí programy pro organizování kontaktů a plánování schůzek (organizér) – ať už spojený s emailovým klientem nebo ne. Pokud vám podobné aplikace chybí, můžete použít skvělé programy KOrganizer nebo Evolution (ke kterému se dostanu v některém z příštích dílů).
Podstatnější nevýhody OOo jsou ale rychlost startu a občasná nestabilita programu. Také nelze tvrdit, že kompatibilita s MS Office je dokonalá, rozhodně můžete narazit na různé problémy – ať už s formátováním dokumentů nebo např. s grafy a složitějšími tabulkami. Dost možná ale budou tyto negativní vlastnosti odstraněny v budoucnu; vývoj toho kancelářského balíku je dost živý a příští verze 2.0 s podstatnými změnami je plánována na první kvartál příštího roku.
OOo Writer je textový procesor podobný svému protějšku z MS Office – a to jak funkčně, tak i svým ovládáním. Po úvodním seznámení s programem by vám práce s Writerem neměla činit větší potíže. Writer samozřejmě zvládne většinu funkcí, které případně používáte v jiném textovém procesoru – styly a formátování textu (se kterým vám může pomoci např. nástroj Stylista), automatické opravy, kontrola pravopisu, slovník synonym, vzory dělení slov, vytvořené a importované tabulky, nástroj pro vzorce (Math) a mnoho dalšího.
OOo Writer lze použít rovněž jako WYSIWYG editor – zjednodušeně řečeno bude váš výsledný dokument možné použít rovnou na webu.
Import a export do všech formátů MS Wordu funguje docela slušně – dokonce je možné nastavit, aby se implicitně ukládalo do souboru .doc.
V kancelářské balíku OOo nechybí ani kvalitní tabulkový procesor, který je opět podobný svému ekvivalentu z používaného MS Office. OOo Calc obsahuje vše, co byste od něj mohli čekat – formátování, práce s vzorci, s listy, vytváření různých grafů, ... Zajímavé je i spojení Calcu s databází nebo vložení "aktivních dat" z internetu.
Nástroj pro tvorbu prezentací zvládne to, co se od něj očekává – snadné vytváření grafických prezentací s možností využití široké škály funkcí. Import prezentací z MS PowerPoint funguje poměrně dobře; přecházející uživatel si ale bude muset zvyknout na trochu jiné ovládání.
Trochu nezvykle je do kancelářského balíku OOo zařazen i kvalitní program na práci s vektorovou a bitmapovou grafikou, který najde své využití např. při vytváření diagramů a složitých grafů.
OpenOffice.org je v současné době zřejmě nejlepší kancelářský balík pro linux. Vzhledem k tomu, že ho lze použít i na windows, může být např. nahrazení kancelářského balíku MS Office právě OOo mezikrok při přechodu mezi platformami.
Pěkně shrnuté zkušenosti některých uživatelů jsou na stránkách oficiálního českého portálu pro OOo. V případě, že máte kladné nebo záporné zkušenosti s nasazením a používáním OpenOffice.org, budu rád, pokud se o ně podělíte v diskuzi pod článkem.