V tomto díle se seznámíme s vlastnostmi kaskádových stylů s jejichž pomocí můžeme nastavovat rozměry jednotlivých prvků.
6.1.2005 15:00 | Vasek | přečteno 16919×
Pokud chceme specifikovat výšku boxu, použijme vlastnost height. Jako její hodnota se používají čísla, procenta a klíčová slova.
Tato vlastnost umožňuje nastavit výšku blokových a nahrazovaných prvků. Pokud použijeme tuto vlastnost pro nenahrazovaný řádkový prvek, je výška zadaná touto vlastností ignorována a řídí se podle vlastnosti line-height (viz díl. č. 16). Nahrazované prvky mají svoji vnitřní výšku, ale pokud je výška nastavena vlastností height na jinou hodnotu než auto, může ji klient patřičně zvětšit/zmenšit. Při nastavení výšky pomocí procent je za základ brána výška omezujícího bloku. Pokud tato výška (omezujícího bloku) není definována klient se zachová, jako by byla nastavena hodnota auto. Klient může, ale nemusí interpretovat procenta relativně k výšce okna prohlížeče.
NN4 částečná podpora; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4; Opera plná podpora od verze 3,5; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Pokud chceme omezit maximální výšku prvku, použijeme vlastnost max-height. Jako její hodnota se používají čísla, procenta a klíčová slova.
Tato vlastnost umožňuje nadefinovat maximální výšku prvku. Jelikož tuto vlastnost v současnosti (prosinec 2004) podporují jen prohlížeče založené na jádře Gecko, a to jen ještě částečně, nelze ji používat.
NN4 nepodporuje; Mozilla (Netscape 6+) částečná podpora; IE nepodporuje; Opera nepodporuje; IE 5/MAC nepodporuje; Konqueror nepodporuje.
Pokud chceme také omezit minimální výšku prvku, použijeme vlastnost min-height. Jako její hodnota se používají čísla, procenta a klíčová slova.
Tato vlastnost umožňuje nadefinovat minimální výšku prvku. Obdobně jako vlastnost max-height je vlastnost min-height v současnosti (prosinec 2004) podporována jen prohlížeči založenými na jádře Gecko, a to jen ještě částečně, takže ji nelze používat.
NN4 nepodporuje; Mozilla (Netscape 6+) částečná podpora; IE podporuje jen u prvků uvnitř tabulek; Opera nepodporuje; IE 5/MAC nepodporuje; Konqueror nepodporuje.
Vlastnost max-height může ovlivnit vlastnost height těmito způsoby:
Vlastnost min-height může ovlivnit vlastnost height těmito způsoby:
Pro nastavení šířky prvku je možné použít vlastnost width. Jako její hodnota se používají klíčová slova, číslo, procento či délka.
Tato vlastnost umožňuje nastavit šířku blokových a nahrazovaných prvků. Pokud použijeme tuto vlastnost pro nenahrazovaný řádkový prvek, je šířka zadaná touto vlastností ignorována a řídí se šířkou obsahu. Nahrazované prvky mají svoji vnitřní šířku, ale pokud je šířka nastavena vlastností width na jinou hodnotu než auto, může ji klient patřičně zvětšit/zmenšit. Při nastavení šířky pomocí procent, je za základ brána šířka omezujícího bloku. Pokud tato šířka (omezujícího bloku) není definována, klient se zachová, jako by byla nastavena hodnota auto. Klient může, ale nemusí, interpretovat procenta relativně k šířce okna prohlížeče.
NN4 podpora s chybami; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE podpora od verze 4 s chybami (plná podpora ve verzi 6 ve sriktním režimu); Opera plná podpora od verze 4; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.
Pokud chceme omezit maximální šířku prvku použijeme vlastnost max-width. Jako její hodnota se používají čísla, procenta a klíčová slova.
Tato vlastnost umožňuje nadefinovat maximální šířku prvku. Jelikož tuto vlastnost v současnosti (prosinec 2004) nepodporuje program Internet Explorer pro Windows, proto bych vám doporučil se na ni nespoléhat.
Pokud bychom uzavřeli veškerý obsah stránky do tagu <div> s id dokument, pro který bychom použili výše nadefinovaný stylový předpis, choval by se náš dokument takto: šířka textu by byla 75% šířky okna, ale jen do té doby, dokud by se těchto 75% bylo menší než 35em. Pokud by šířka textu měla přesáhnout 35em, vlastnost max-width to neumožní, a nastaví tuto šířku na 35em. Toto řešení má tu výhodu, že šířka textu se mění v závislosti na šířce okna prohlížeče, ale jen do té doby, než by měla přesáhnout konkrétní hodnotu. Tento způsob nastavení šířky textu funguje relativně nejen k šířce prohlížeče, ale díky použití jednotky em u vlastnosti max-width i relativně k velikosti písma. Jedinou nevýhodou této metody je to, že nefunguje v IE.
NN4 nepodporuje; Mozilla (Netscape 6+) částečná podpora; IE nepodporuje; Opera nepodporuje; IE 5/MAC nepodporuje; Konqueror nepodporuje.
Pokud chceme také omezit minimální šířku prvku, použijeme vlastnost min-width. Jako její hodnota se používají čísla, procenta a klíčová slova.
Tato vlastnost umožňuje nadefinovat minimální šířku prvku. Obdobně jako vlastnost max-height není vlastnost min-height v současnosti (prosinec 2004) podporována Internet Explorer pro Windows, proto bych vám doporučil se na ní nespoléhat.
NN4 nepodporuje; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora; IE nepodporuje; Opera nepodporuje; IE 5/MAC nepodporuje; Konqueror nepodporuje.
Vlastnost max-width může ovlivnit vlastnost width těmito způsoby:
Vlastnost min-width může ovlivnit vlastnost width těmito způsoby:
Dnes jsem se seznámili vlastnostmi kaskádových stylů pro nastavení šířky a výšky prvku. U všech těchto vlastností je potřeba počítat s nesprávnou interpretací těchto rozměrů prohlížečem Internet Explorer, který šířku/výšku, definovanou pomocí vlastností width/height, neinterpretuje jako šířku/výšku prvku (jak je definováno), ale započítává do ní i oblasti padding a border (jimiž se budeme zabývat v nějakém z dalších dílu našeho seriálu). Proto je potřeba počítat s rozdílným způsobem zobrazení dokumentu v různých prohlížečích.