Tao Linux

Pojďme se podívat na další z distribucí na bázi RHEL.

25.1.2005 15:00 | Ivan Majer | přečteno 10497×

Tao Linux je další z distribucí vycházející z RHEL. Jedná se o velice aktivní klon RHEL, který se snaží být s komerčním RHEL co nejvíce kompatibilní. Jak autoři na svých stránkách sami říkají, jedná se o distribuci postavenou na základě zdrojových balíčků RedHat Enterprise Linuxu.

Instalace

Instalace se nijak nelišila od distribuce CentOS, Fedory nebo jiných distribucí na RedHatu postavených. Takže se jedná o stejný instalátor Anaconda se stejným postupem instalace totožným s ostatními klony. Takže výběr jazyka, poté následuje dělení disku, výběr balíčků a potom již samotná instalace.

Samozřejmé je, že jako defaultní prostředí je v distribuci obsaženo Gnome a programy pro Gnome určené. Další prostředí volitelné při instalaci je KDE.

Bohužel jsem měl málo místa na disku, takže jsem zvolil pouze minimální instalaci a je to zvláštní, ale při této volbě se mi nainstalovaly KDE a z Gnome jen nezbytné knihovny pro běh některých programů.

Systém

Stejně jako CentOS a další klony RHEL má Tao Linux téměř totožné ovládání i vzhled. Takže kdo někdy s RedHatem nebo s Fedorou přišel do styku bude jako doma i v této distribuci. Tato distribuce obsahuje balíček Magicdev, takže dochází k automatickému rozpoznání vloženého media a otevření odpovídající aplikace. Nebyly žádné potíže s hardware a veškeré komponenty jsou správně rozpoznány. Po přidání síťové karty se spustil Kudzu a nastavení sítě bylo dílem okamžiku. Zkoušel jsem některé konfigurační utility v distribuci používané. Jediná, která nechtěla spolupracovat byl redhat-config-network jak je vidět ze screenshotu. V této distribuci se mi podařilo zprovoznit všechen hardware včetně usb flash disku.

Závěrem

Přestože Tao Linux je distribuce stejně jako RHEL primárně určená pro server dá se velice dobře použít i na desktop. Jejím velkým plus je kompatibilita s RHEL, takže po dostatečně dlouhou dobu by nikdo neměl mít problémy s updaty.

Když srovnám distribuce vycházející z RedHatu musím říci, že doporučit jednoznačně některou z nich se nedá. Každá z nich má svá plus a některé kosmetické vady, ale vzhledem k tomu, že jsou postaveny na kvalitním základě můžete s klidem sáhnout po kterékoli z nich a neuděláte špatně.

Já se na Tao Linux dival z pohledu desktopu a jak dopadla tato distribuce na serveru si můžete přečíst třeba zde.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=659