Byla středa 3.3. 2004 a na Internetu jsem našel zmínku o tom, že vyšla první verze systému FreeSBIE. Vždy mě podobná zpráva velmi nadchne,
neboť velice rád zkouším nové verze různých aplikací a ze všeho nejraději verze operačních systémů. Záhy jsem zjistil, že se jedná o live verzi mého oblíbeného unixového systému FreeBSD a že je postavena na verzi 5.2.1, která také nedávno spatřila světlo světa.
7.3.2004 12:00 | Václav Steiner | přečteno 12968×
Neváhal jsem ani minutu a začal jsem se probírat domácími stránkami (www.freesbie.org) a hledat nějaký rozumný a rychlý ftp server. Odkazů na ftp a http serverů je tam mnoho a tak jsem použil ftp server z Itálie. Po úspěšném stažení má iso soubor něco kolem 590MB. Soubor jsem vypálil a nastavil bootování z mechaniky CD-ROM.
Začal se spouštět pro mě již velmi známý BTX loader a po chvíli se objevilo hezké textové menu s obrázkem čertíka, kde lze zvolit 7 možností:
help
se dají zjistit potřebné
příkazy. Velmi užitečný je příkaz show
, který vypisuje
nastavení různých zařízení
(např. síťovek, řadičů apod.) a mimo jiné i zapnutí/vypnutí DMA. S
příkazem show
se pojí příkaz set
, který
nastavuje hodnoty, které potřebujeme.
Takže v mém případě vypnutí DMA se provede takto:
set hw.ata.atapi_dma=0Pokud již nechceme nic měnit pokračujeme v bootovaní příkazem
autoboot
.
Po chvíli se objeví pěkný splashscreen o tom, že se spouští systém
a na pozadí probíhá detekce hardware, nastavení sítě, jednoduchého firewallu
(který povoluje veškerý přístup :o), nastavení přípojných bodů apod.
jak je zvykem ve FreeBSD. Nakonec ještě uživatel musí nastavit chování
klávesnice - kódování a jazyk. Poté se již spustí shell (kupodivu BASH)
s přihlášeným uživatelem root
. Práce v shellu je
naprosto stejná jako ve FreeBSD,
takže zádné novinky zde nečekejte. Někoho možná překvapí pár adresářů
navíc v /
a velmi mnoho adresářů v /mnt
se jménama filesystémů, čímž autoři nejspíše chtěli
trochu usnadnit uživateli práci a orientaci v adresářích. Velmi
zajímavý je adresář /scripts
, který obsahuje některé
scriptíky a mimo jiné také script mount_disk.sh
,
který najde všechny filesystémy na pevném disku a připojí je
do příslušných adresářů v /mnt
- hezké. Každopádně
mi zde konečne funguje připojování
linuxového ext3 oddílu, což se mi na FreeBSD 4.9 vůbec nedařilo.
Jako správná live verze obsahuje i FreeSBIE grafické prostředí. Zde je zvoleno velmi pěkné prostředí XFce4. Avšak dle mého názoru celé X prostředí startuje docela dlouho, ale dá se to přežít. Třeba to bude v nějaké další verzi lepší. Po úplém nastartování se objeví velmi podobná tapeta na ploše jako v jednom operačním systému, pár ikonek, informační panel se zatížením procesoru, sítě apod. a nakonec v dolní části obrazovky lišta s aplikacemi. Aplikace jsou tu rozděleny do šesti kategorií a je zde od každého typu aplikace nějaký zástupce. Z těch nejvíce zajímavých jmenujme např. Mozilla Firefox, Evolution, Mplayer, Xmms, GIMP, X-CD-Roast, Ethereal, různé editory, pár her apod... Je škoda, že zde není žádný kancelářský balík, ale i s dostupnými editory lze vystačit. Panel se spuštěnými aplikacemi je pro změnu v horní části obrazovky, který se jako dolní (hlavní) panel sám skrývá. Věc, která potěší je, že zde funguje kolečko u myši. Věc, která překvapí je, že některé aplikace nejsou anglicky, ale italsky (nebo co je to za jazyk :o)
Tato live verze na mě jako na příznivce BSD systémů působí veskrze kladně, když pominu dlouhé startování grafického prostředí a občasné problémy s nekompatibilním hardwarem, což je problém samotného FreeBSD. Ale jinak se s celým systémem dá docela dobře pracovat (i na slabším pc) a člověk zde nalezne dost aplikací, na které je zvyklý. Zkrátka je to něco, na co jsem dlouho čekal a kamkoliv jdu už s sebou nenosím v kapse Knoppix, ale FreeSBIE. A navíc se s FreeSBIE dá velmi pěkně chlubit, neboť přeci jen BSD systémy používá méně lidí a nosit si s sebou tento systém v kapse je prostě výborné :o)