NetBSD 2.0 live

Další distribucí v našem CD shopu na kterou se chci podívat je NetBSD.

27.1.2005 09:00 | Ivan Majer | přečteno 10749×

Samozřejmě, že NetBSD není linuxová distribuce, ale patří mezi unixové systémy tak proč se na ni nepodívat.

Nikdy jsem nezkoušel žádnou BSD distribuci, takže jsem se na stažené CD díval poněkud s nedůvěrou. Zvláště potom co jsem pročetl několik diskusních fór kde si své názory vysvětlovali příznivci BSD a Linuxu.

Vzhledem k tomu, že v CD shopu nabízíme jak instalační CD tak live CD, sáhl jsem pro jistotu po tom druhém.

Po vložení CD do mechaniky a restartu počítače se objeví výzva zda chcete spustit NetBSD z CD mechaniky, s podporou ISDN nebo s podporou laptopu. Poté se již začne spouštět samotný systém. Následuje konfigurace sítě, nastavení času a časové zóny. Poté systém pokračuje ve spouštění dalších služeb (tedy vlastně démonů).

Po nastartování démonů startuje toto live CD rovnou do grafiky. Na výběr jsou dvě možnosti grafického prostředí a to je buď minimalistický okenní správce TWM a jako desktop KDE ve verzi 3.3.0.

V okamžiku kdy jsem zvolil KDE mne překvapilo téma použité při zavádění a tím je styl zvaný Redmond. To jsem u této distribuce opravdu nečekal (čekal jsem trochu jiný splash screen).

Po startu se objeví zcela klasická KDE a pokud nebude uživatel lézt do některých nastaveni tak ani nepozná, že pracuje v BSD. Pokud však začne zkoušet nastavovat některé věci pozná, že leccos je jinak. Takhle jsem hledal síťovou kartu u které jsem hledal eth0 a nějak jsem nepochodil. Nakonec se zjistilo, že NetBSD rozpoznalo síťovou kartu jako Realtec a označilo ji jako rtc0. Poté již bylo nastavení sítě dílem okamžiku.

Zkoušel jsem i připojení usb flash disku a zjistil jsem, že ho NetBSD sice našlo, ale protože nebyl dostatek času se učit něco o označování různých přípojných zařízení tak jsem od toho upustil. Přeci jenom má BSD některé odlišnosti od Linuxu a člověk by si je měl před pokusy nastudovat... Vzhledem k tomu, že se mi jednalo jen o to zda se toto live CD spustí a zda nadetekuje použitý hardware jsem usoudil, že tato živá distribuce funguje jak má.



Pokud by však NetBSD někoho zajímalo tak na CD je přiložený slušný manuál, takže se dá studovat za provozu.

Malinko mne překvapila jiná věc. Linuxové distribuce přecházejí od XFree86 k Xorg z licenčních důvodů, ale NetBSD vesele XFree86 používá... Jak je to tedy vlastně s nasazením a licencí XFree86 ve vztahu k různým *NIXům?

V době kdy se toto psalo byla vydána nová verze NetBSD,ale je ke stažení prozatím pouze ve zdrojových kódech.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=662