PCLinuxOS

Na devátou příčku se v hodnocení návštěvnosti na stránce distrowatch.com dostala live distribuce nazvaná PCLinuxOS.

8.3.2004 11:00 | Ivan Majer | přečteno 13119×

Jak je uvedeno na domovských stránkách distribuce, autoři ji postavili na Mandrake Linuxu. Protože vše co se kolem této distribuce děje nás zajímá, stáhnuli jsme PCLinuxOS a vyzkoušeli jak se toto live CD chová.

Po vložení do mechaniky a restartu počítače začal bootovat PCLinuxOS. Zde musím říci, že oproti jiným live distribucím zkoušeným na stejném počítači byl tento start znatelně rychlejší.

Na daném počítači neměl žádný problém s hardwarem, rozpoznal naprosto všechny komponenty v počítači obsažené.

Standardně nastartuje systém do runlevelu 3 a po přihlášení si můžete zvolit jestli chcete jako desktop KDE 3.1.4 nebo Gnome 2.4, nebo zvolíte jako správce oken Fluxbox. Nastartování grafického prostředí s ohledem na to, že se spouští s CD mechaniky bylo poměrně svižné.

Co mne překvapilo byl fakt, že na rozdíl od MandrakeMove okamžitě připojil všechny oddíly disku. Poté se však již zdržel jakýchkoliv aktivit a vše ostatní již nechal na obsluze.

Vzhledem k tomu, že tato distribuce je postavena na Mandrake Linuxu, nechybí zde klasické konfigurační utility které jsou z Mandrake převzaty (DrakWizard, DrakConect a další).

Až potud je to ve své podstatě live distribuce, která se příliš neliší od dalších live distribucí, kterých je na webu stále více. Když jsem však začal distribuci blíže zkoumat, zjistil jsem, že přeci jenom tvůrci neopisovali od jiných, ale tuto live distribuci stvořili s jakousi přidanou hodnotou.

Konkrétně se jedná o utility, které usnadní práci s Wifi kartami (neměl jsem možnost vyzkoušet), utilita KLineakConfig (s ní jsem si vyhrál, protože se s ní dají nastavit multimediální klávesnice a mohu potvrdit, že skutečně dobře) a několik programů pro sdílení souborů a jejich přenos.

Co se týká základního programového vybavení lze říci, že nechybí standardní programy obsažené v KDE nebo GNOME, včetně kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1 obohacené o výše uvedené utility.

Další co zřejmě podle množství stahování činí tuto distribuci přitažlivou je jednoduchost její instalace na pevný disk počítače. Při instalaci na disk stačí zadat heslo uživatele root a vybrat oddíl disku kam chcete PCLinuxOS nainstalovat. Po provedeném výběru je daný oddíl zformátován a Live CD se na tento oddíl nakopíruje. Na konci kopírování nainstaluje LiLo jako bootmanagera a od toho okamžiku máme plně funkční operační systém.

Díky okolnosti, že je tento systém plně kompatibilní s Mandrake Linuxem můžu toto Live CD s klidným svědomím doporučit lidem, kteří si chtějí Linux jenom osahat a až poté nainstalovat na pevný disk svého počítače.

Závěrem mohu říci, že jsem k této live distribuci přistupoval s nedůvěrou a již dopředu jsem ji odsoudil jako další Live CD, kterých je stále víc a víc. Musím říci, že tato distribuce si mne získala a jako někdo neudělá krok bez své nejmenované live distribuce, tak já hodlám na předvádění Linuxu používat právě tuto.

pracovní plocha zábava JPilot
systemove utility grafika hudba
video stahování ftp
web nastavení klávesnice kmail
PIM konsole konfigurace sítí
Linuxsoft menu správci souborů
instalace výběr oddílu

Tuto distribuci lze zakoupit v našem Linux CD shopu buď osobně nebo si ji nechat zaslat poštou.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=69