Knoppix 3.3

Populární live distribuce, která se hodí téměř na vše, od demonstrace možností linuxu po záchranu dat.

11.3.2004 18:00 | Ondřej Čečák | přečteno 10061×

Knoppix je dílo Klause Knoppera a jedná se o tzv. "live distribuci". Live znamená, že knoppix bootuje přímo z mechaniky a nepotřebuje žádnou instalaci na pevný disk.

Stažení

Na domovské stránce http://www.knopper.net/knoppix si můžete vybrat z několika různých mirrorů a stažený ISO image (existuje anglická a německá verze) jednoduše vypálíte na CD (nebo i DVD, ale je to pouze 700 MB).

Úvodní bootovací obrazovka

Spuštění

Stačí nechat CD s knoppixem v mechanice a patřičně nastavit bootování. V případě, že váš BIOS nezvládne bootovat z cédéčka, bude třeba vytvořit podle instrukcí na CD zaváděcí disketu. Od verze 3.2 je možné také bootovat po síti (KNOPPIX-terminalserver), kdy se veškerá data načítají z počítače, kde je knoppix už spuštěn.

Požadavky

Knoppix je docela nenáročná distribuce, protože pro textový režim potřebuje pouze 20MB paměti a samozřejmě nějaké zařízení, přes které bude bootovat. Grafický režim je trošku náročnější, pokud si zvolíte standardní KDE budete potřebovat nejméně 82MB, pak samozřejmě grafickou kartu kompatibilní se standardem SVGA, případně nějakou myš. Protože je vše načítáno do paměti, doporučuji vám víc než minimálních 82MB, hlavně pokud si zvolíte KDE. Sám jsem používal knoppix na sestavě PII 300MHz s 128MB RAM a fungovalo to celkem bezproblémově, spíše je důležitá rychlost a funkčnost CD mechaniky.

Detekce hardware

Detekce hardware Velkou výhodou knoppixu je vynikající autodetekce hardware, která probíhá při startu. Obvykle detekuje a správně inicializuje veškerý hardware (jediné problémy má snad s mým bluetooth usb modulem), podpora hw je opravdu úžasná - podporuje skoro vše, co můžete v PC potkat nebo spíše co budete potřebovat.

Při detekci zařízení si skript také osahá disk a zjistí, jak je rozdělen - kromě toho, že patřičně nastaví soubor fstab, tak také použije automaticky swap oddíl (pokud existuje). Jedinou chybičku vidím v tom, že je třeba nastavovat ručně DMA (existuje i volba při startu, která to udělá, ale nedělá to automaticky).

Vlastní systém

Knoppix je založený na distribuci Debian Unstable a díky použité komprimační technologii se na jednom 700MB CD skrývá více než 2GB programů, které zahrnují opravdu skoro vše, co můžete při práci nebo zábavě potřebovat. Defaultně vás přivítají KDE (3.1.5), ale můžete zkusit také rychlejší IceWM (1.2.13), fluxbox (0.1.14), wmaker (0.80), twm (4.3) nebo xfce (3.8.18).

Softwaru je takové množství, že to trochu zestručním - vše běží na linuxovém jádře 2.4.24 s xfs, jako kancelářské balíky zde jsou OpenOffice.org (1.1, anglická a německá verze), KOffice, AbiWord apod. Nechybí ale ani program pro odesílání faxů nebo třeba Acrobat Reader. S přístupem na Internet vám pomůžou všemožní klienti (najdete snad vše, co používáte), ale třeba i Mozilla (1.6). Naleznete zde různé textové editory, docela velkou kolekci her (chybí mi snad jen tuxracer), poměrně dost multimediálních programů (xmms, xine, mplayer sice chybí, ale jeho použití by bylo trochu problémové, GIMP 1.2.5, ...), ale třeba také QCAD. Také je zde pár prográmků pro školu - třeba KGeo (3.1.5, interaktivní geometrie), pro vývoj (KDevelop 2.1.5, ...), ale také pár "emulátorů" (Bochs 2.1, Wine 2004-01-21) a spoustu dalších užitečný aplikací, které jsem nezmínil.

KDE startují IceWM

Spuštění

Knoppix menu nabízí spuštění různých služeb Pokud si nezvolíte jinak (třeba pouze textový režim, rescue mod s omezenou detekcí hardware) přivítají vás upravené KDE 3.1.5 ve zvoleném jazyce (při stažení anglické verze samozřejmě angličtina, ale k dispozici je několik evropských jazyků včetně češtiny, i když např. slovenština chybí). Základní filozofií knoppixu je dovolit uživateli co nejméně. Proto se spouští co nejvíce služeb pod normálním uživatelem (knoppix) aby se zabránilo nováčkovi udělat cokoli nepatřičného. Takže např. superuživatelský účet nemá heslo (spouští se přes speciální nabídku knoppix, kde je položka Root shell) nebo standardní připojování disků je read-only. Pro zkušenějšího uživatele samozřejmě není problém udělat si vše jak potřebuje, ale někomu, kdo se s linuxem teprve seznamuje omezí možnost zničení nainstalovaného systému :o).

Docela potěší možnost uložit si současné nastavení někam mimo, takže při startu nebude nutné nastavovat služby znovu jak potřebujete.

Knoppix je připraven i na práci v síti, kromě všemožných serverů (apache, ssh) můžete spustit terminal server tak, aby ostatní počítače mohli nabootovat kompletně po síti.

Možnosti uplatnění

Knoppix se dá použít téměř na vše - díky tomu, že se neinstaluje, tak je snad nejsnadnější cestou, jak si doma linux poprvé pořádně "osahat" a vyzkoušet. S knoppixem se dá ale také normálně pracovat - všechny potřebné programy, které běžně používáte zde jsou (mně chybí snad jen GQview). A navíc díky výborné autodetekci hardware můžete mít "svůj" linux kdekoliv, kde je PC s CD-ROM mechanikou.

Neměl bych zapomínat ani na možnost záchrany systému, pokud se vám něco stane, můžete si v klidu nabootovat knoppix a závadu opravit nebo alespoň zjistit, kde by mohl být problém.

Pokud se chcete také přesvědčit, jestli vám funguje hardware jak má, nebo chcete zjistit, jak ho správně nakonfigurovat, můžete také sáhnout po knoppixu. Dodat bych ještě měl, že i když se používají jako zvukové ovladače standardně OSS, zvolit můžete i ALSA. Také pro tiskárny je připravena podpora a tiskový server CUPS.

Knoppix také můžete poměrně jednoduše nainstalovat na pevný disk (k tomu slouží průvodce, který vám systém nainstaluje), získáte tak poměrně upravený (a neaktuální) Debian Unstable. Unstable se mění docela dost, takže v případě, že budete přes balíčkovací systém instalovat nějaký nový software, který bude záviset na nějaké trochu důležité knihovně (která se alespoň trochu mění a závisí na dalších věcech určité verze) bude nutné stáhnout nově polovinu systému (prosím berte s rezervou). Kromě toho si budete muset sledovat všechny nové bezpečností problémy sami, protože Debian Unstable nezaručuje vydávání security updatů (a upgrade systému by vás v tomto případě neminul). Nicméně, pokud nebudete potřebovat do systému něco přidat nebo ho připojovat k síti, je vcelku použitelný.

Velikou výhodu knoppixu vidím v možnosti remasteringu, kdy si můžete do distribuce přidat vše co potřebujete (třeba toho tuxracera nebo vlastní produkt, který pak budete ukazovat zákazníkům přímo na jejich PC) a naopak odstranit věci, které nepoužíváte. Na http://www.knoppix.net jsou (mimo jiné) HOWTO a především skripty, které vám umožní upravit si knoppix podle svých potřeb (mimo to tam jsou také skripty pro defragmentaci image CD tak, aby byla v optimálním případě dosažena maximální možná rychlost).

Jedna ze vzdělávacích aplikací Možnost uložení zvolené konfigurace Knoppix installer v grafickém provedení
WINE XINE

Zhodnocení

Knoppix je výborným pomocníkem téměř na cokoli, kdykoliv a kdekoliv. Instalace na pevný disk možná není tím pravým, ale se zbytkem se knoppix vypořádal skvěle.

Komerční sdělení:
Knoppix 3.3 lze zakoupit v našem Linux CD shopu buď osobně nebo si jej můžete nechat zaslat poštou.
Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=72