MYSQL (3) Instalujeme MySQL podruhé

Jak na kompilaci a jak na Windows. Také něco o nastavení hesel.

8.3.2005 15:00 | Petr Zajíc | přečteno 50010×

Podívejme se teď, jak na instalaci nejnovější stabilní verze MySQL na dalších typických distribucích.

Instalace na Mandrake 10.1

Mandrake 10.1 obsahuje verzi 4.0.20 databáze MySQL. To je již novější verze než ta u Fedory 3, stále to však není 4.1.10, na níž budeme zkoušet většinu příkladů. Ale nainstalovat novější balíček není ani tady žádný větší problém. Postup z minulého dílu funguje téměř beze zbytku; pouze na notebooku jsem se setkal při spuštění serveru s nějakou těžko popsatelnou chybou. Po restartu stroje se mi ji nicméně nepovedlo napodobit a server vesele šlape.

Instalace na SUSE 9.1

Suse 9.1 má k dispozici verzi 4.0.18 databáze MySQL na instalačním DVD. Postup z minulého dílu jsem zkusil i zde a funguje naprosto bez problémů. Narozdíl od Mandrake jsem nenarazil ani na ty nejmenší problémy při rozjetí serveru. Úpravu konfigurace spouštění MySQL serveru pak v SUSE distribucích můžete samozřejmě provádět pomocí instalačního nástroje YAST. Provedete to pomocí Systém / Editor úrovní běhu.

Jiné způsoby instalace

Instalace z tar archivu
Proč? Ve většině případů to bude naprosto zbytečné, protože pro vaši distribuci bude velmi pravděpodobně existovat pohodlnější způsob instalace pomocí balíčků. Nicméně, pokud chcete nebo musíte instalovat z tar archivu, můžete. Na stránce downloadu MySQL je odkaz na tar soubor, který si můžete stáhnout z nejbližšího zrcadla.

Kompilace MySQL
Ačkoli to asi pro úvodní přehled potřebovat nebudete a MySQL nainstalujete pohodlně z balíčku, lze samozřejmě server i kompilovat ze zdrojových kódů. To může mít smysl například v případě, kdy budeme chtít definovat optimalizační volby kompilátoru, když budeme chtít přikompilovat podporu věcí, které ve výchozí konfiguraci nejsou, nebo když naopak budeme chtít něco vynechat. Zdrojový kód stáhneme z nejbližšího zrcadla

wget http://mysql.linux.cz/Downloads/MySQL-4.1/mysql-4.1.10.tar.gz

rozbalíme:

tar -xvzf mysql-4.1.10.tar.gz
cd mysql-4.1.10

a použijeme klasickou "trojkombinaci"

./configure
make
make install

Pozn.: To samozřejmě dopadne tak, že získáme téměř stejné binární soubory, jako kdybychom je nekompilovali. Kouzlo kompilace spočívá v přidání parametrů. Tak například zkompilovat myslq s podporou pouze výchozí znakové sady (což je ISO-8859-1) lze pomocí přepínače --with-extra-charsets=none a tak dále.

V závislosti na systému může být pro úspěšné rozběhnutí MySQL v tomto případě ještě nutné ručně vytvořit tabulky oprávnění a změnit vlastnictví některých souborů. Pro konkrétní pokyny bude nutné podívat se do manuálu.

Windows

Ve Windows lze instalovat MySQL asi nejjednodušeji pomocí instalátoru. Pozor, počínaje verzí 4.1.5 se instalace trochu měnila. Například teď se již jako výchozí složka nenabízí C:\MYSQL, ale C:\Program Files\MY SQL. Instalátor pro Windows najdete na stránce downloadů. Na stránkách MySQL je hezký článek o rozdílech při provozování MySQL na Windows oproti Linuxu. Pokud chcete provozovat MySQL na Windows, prostudujte si rovněž pečlivě licenci.

Více serverů na jednom stroji

Někdo se mě na to ptal: Na jednom stroji můžete mít více verzí MySQL, ale je to jen pro odvážné. I tak ovšem bude potřeba změnit konfigurační soubory, aby:

A navíc bude potřeba zajistit, aby se servery "nepohádaly" o data a soubory protokolu. Není to tedy vůbec jednoduché a vyžaduje to znalost konfigurace mysql.

Po instalaci

Po instalaci není databázový server chráněn heslem. To může snižovat jeho bezpečnost. K nastavení hesla můžete použít například následující postup:

  1. Spusťte mysql.
  2. Do příkazového řádku napište:
set password = password('nejake_heslo');

Pokud teď ukončíte příkazový řádek mysql (pomocí Ctrl+C nebo zadáním příkazu exit;) a znovu jej spustíte, obdržíte hlášku ve stylu "Access denied for user 'user'@'machine'. To je správně. Pokud budete chtít spustit řádkového klienat mysql a zadat heslo, musíte jej od nynějška spouštět s volbou -p,

mysql -p

která způsobí, že program při startu o heslo slušně požádá. K tomu ještě několik poznámek:

set password = password('');

Jinak - to, že někteří administrátoři podcenili bezpečnost a připojili počítač s MySQL do sítě bez kvalitně nastavených hesel vedlo v nedávné době k šíření červa Forbot.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=738