Rozhovor s Pavlem Lipárem

Vyzpovídali jsme Pavla Lipára, člověka neodmyslitelně spojeného s děním kolem časopisu Linux+.

16.4.2005 12:00 | František Hucek | přečteno 10843×

Jméno: Pavel Lipár
Věk: ještě stále 30
Stav: ženatý
Koníčky: synek, manželka, tchán, TV, film, tenis - je toho dost, ale stihnout se to dá

Nějaké fotografie? :)

Vezmi nějakou třeba z Linuxového Pátku - většinou fotím já, takže žádnou normální nemám.

Pavel Lipar

Spousta lidí nechápe jak je to teď vlastně s časopisem Linux+, kdo ho teď vydává? Kdo za tím stojí, když původní společnost Software Media je v konkurzu... Kdo to u nás vede?

Ahoj, Linux+ jako takový momentálně stojí. Plánujeme totiž jeho "očesanou" verzi bez médií. Na trhu je nyní jiná verze časopisu - a to Linux+DVD. Jak sám název napovídá, přílohou jsou 2 DVD disky nabité distribucemi a softwarem. Titul vydává polské vydavatelství Software-Wydawnictwo, které bylo od počátku takovým "taťkou" (myslím tím éru za dob Software Media). Nyní si to, po "pádu" Software Media, polská společnost vydává od října přímo z Polska. Vedení je polské, já jsem tu taková spojka a "holka" pro všechno. :)

Jaké jsou vlastně aktivity polského vydavatele? Jakou pozici má v Polsku?

Portfolio polského vydavatele se skládá ze dvou částí. Tou první jsou konference + pořádání workshopů a tou druhou je právě vydávání časopisů, zejména pak ze světa GNU/Linuxu.

Co se Polska týče, zaujímá první místo v konferencích a workshopech, které jsou, troufám si říci MEGA. Vydavatelská část je na tom podobně. Posuďte sami - zde uvedu jen výčet těch nejzajímavějších titulů: Linux+, PHP Solution, Hakin9, Software 2.0 - toto jsou tituly, které vycházejí v podstatě v celé Evropě a od počátku roku i v Anglii. Rád bych zmínil ještě například časopisy o Photoshopu a speciální edice Linux+ - věnované speciálně přímo jedné, právě novinkové distribuci. Jinými slovy, v Polsku patří mezi elitu.

Proč se vlastně společnost Software Media, původní vydavatel Linux+ v ČR dostala do konkurzu? Co na to dle Tebe mělo největší vinu? Nevyspělý trh, špatný management, dlouhodobý nedostatek investic?

Bohužel nedošlo k rozumné dohodě s českým, 20% podílníkem. Na vině byl samozřejmě v první řadě nevyspělý trh ve spojení se špatným managementem a sem tam nás potrápil i nedostatek investic. V každém případě došlo k selhání jedince a do jisté míry i zúčastněného týmu.

Kdo teď řeší případné stížnosti na to, že někomu nedošly časopisy z předplatného Software media?

Tyto záležitosti vyřizuje paní Adamčíková. Veškeré informace jsou k mání na ještě stále funkčních WWW. Ta upoutávka v záhlaví stránek není naše!!! :)

Jaký měl dle Tebe vliv na ukončení činnosti pan Danihelka, který byl jednatelem a dokonce podílníkem společnosti? Vzpomínám si, že v zákulisí se o jeho stylu managementu vyprávěly skazky.

Musím říci, že Lukáš Danihelka měl bohužel na dopad a pád společnosti významný vliv. Nerad bych to více rozebíral, to jsou spíše informace pro nějaký bulvární plátek. V každém případě je na některých skazkách opravdu hodně pravdy.

Poškozuje Vás to, že si Vás ještě lidé spojují se společností Software Media? Časopisy na předplatné často nechodily, úroveň Linux+ nebyla vysoká...

Abych pravdu řekl, je to stále ještě peklo. Občas mi ještě stále dává docela zabrat i domluva schůzky. Bohužel se ještě stále ve vzduchu objevuje obava z člověka s iniciály LD.

Co se týká předplatitelů, myslím, že jsou nyní všichni nad míru spokojeni. Opravdu se snažím všem vyjít maximálně vstříc. Dokonce mi i od desítky z nich přišlo přání k Novému roku. Z toho jsem byl opravdu paf a opravdu všem ještě jednou děkuji a doufám, že nám zůstanou věrní.

Co se týká úrovně, bohužel byla taková jaká byla. Jen doufám, že jsou nyní naši čtenáři spokojeni a že nejsou nyní zklamaní čtenáři LinuxEXPRESu. :)

Myslíš si, že jste přechod fungování ze Software media mediálně zvládli dobře?

To bohužel zvládnout nešlo a to díky, v té době, zavládnuvšímu chaosu a hysterii.

Poslední čísla Linux+ byla opravdu dobrá, viz recenze na našem webu. Co bylo hlavní příčinou takového zlepšení?

Příčinou je samozřejmě zkušený polský šéfredaktor, který vybírá opravdu velmi zajímavé články, které budete jen těžko hledat na webu. Dle ohlasu se nám povedl i design časopisu a v neposlední řadě je spousta čtenářů spokojena i s nárůstem stran - na 80. V každém případě uvítám eventuální diskuzi na toto téma. Rád bych zjistil, co se ještě líbí, případně co by se dalo zlepšit.

Jak vidíš konkurenční projekt LinuxEXPRES? Je to pro Vás znatelná konkurence? Proč si myslíš, že by si lidé měli kupovat právě Linux+ a ne LinuxEXPRES? :)

Konkurence je vždy velkým přínosem pro obě zúčastněné strany. Zde se asi o konkurenci příliš hovořit nedá, alespoň já to tak neberu. Byla to spíše snaha zachovat linuxový měsíčník. Prostě, občas se i někteří chlapi chovají jako "slepice".

Jak se Linux+ prodává? Je těžké najít zájemce o reklamu?

Prodává se dobře. Tedy míněno jako ve škole - za 3. Je to sice stále lepší a lepší, ale já osobně asi nebudu nikdy spokojen. Přeci jenom je tu převaha "woknařů", až děsivá a troufám si říci, že jsme snad jediní v Evropě. Přeci jenom jsme asi největší národ "paličů" a lenivců. Až bude národ donucen používat legální kopie, Linux na tom bude o hodně lépe. Reklama? Ano, je to těžké! Nechci, aby byl Linux+DVD reklamním plátkem tak, jak to vidím u bulváru.

Plánujete něco nového v nejbližší době? Zúčastníte se LinuxExpa?

Plány jsou, některé dokonce připraveny na rozjezd. Nechte se ale překvapit. Teď v poslední době si jistě řada příznivců Linux+DVD a Hakin9u všimla rozjezdu internetového obchodu. Doufáme, že potěšil, stejně jako krabicová verze Auroxu 10.1 a samozřejmě se účastníme i LinuxExpa.

Co děláte s neprodanými výtisky Linux+? Bylo by například možné, kdyby měla některá škola zájem o neprodané výtisky Linux+, že byste jí je dodali?

Ano, přesně tak to funguje. Ze starších čísel mají (doufám) radost školáci ve školách po celé ČR. Spolupracuji se Střediskem multilicencí, které vše zprostředkovává.

Myslíš, že se v současnosti dá v ČR Linuxem uživit?

Myslím, že ano a až vymizí nelegální kopírování - určitě!!!

Co myslíš, vyjde někdy v Linux+ reportáž z Linuxového Pátku? :)

I na to se chystám. Bohužel, stále mi nevychází, abych mohl zůstat do úplného závěru:(

Teď jsme u nás řešili, jestli Zajícův PHP tutoriál vydat knižně, či ne. Co si jako "papírový vydavatel" myslíš o třeba konkrétně v tomto případě on-line webové verzi versus knižní?

Rozsáhlé čtení zásadně kupuji na papíře. A nejsem to samozřejmě jen já. Otázka druhá je, zda je tu dostatek lidí, kteří se této problematice věnují. O PHP bych se asi nebál, i když ... onehdy ... :)

Chtěl by si něco vzkázat našim čtenářům?

Učte se, věnujte se GNU/Linuxu a pomáhejte s ním Vašemu okolí. Snažte se být na Vaše PC hodní a ne, že první co uděláte, vrazíte mu do zad "widle". :)

DĚKUJI ZA ROZHOVOR :)

Děkuji též a Ivanovi za poutavou recenzi březnového čísla Linux+DVD.:)

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=783