Kapesní Linux - iPAQ, díl 2.

Pokud jsem Vás minulým povídáním o Linuxu do kapsy alespoň trošku nadchnul pro získání osobních zkušenosti, máte právě na dosah instrukce, které Vás dovedou do kýženého cíle.

19.4.2005 06:00 | Petr Bláha | přečteno 12396×

Tak trošku o obavách

Dříve, než se vrhneme do samotného popisu, bych zde rád uvedl několik poznámek k přeprogramování originálního zavaděče. Na mnohých místech v Internetu se můžete dočíst, že během této činnosti se Váš iPAQ může proměnit v cihlu nebo drahé těžítko. Já osobně jsem úspěšně provedl celkem 6 (slovy šest) přeprogramování originálních (Parrot) zavaděčů na CRL-BootLoadery a následně 3 (slovy tři) úspěšné obnovy parrot bootloaderů na těchto modelech: 1x 3630, 2x 3850, 1x 3750 a 2x 3970. Celý problém spočívá v tom, že během zapisování zavaděče do flash paměti nesmí dojít k přerušení napájení! Tato procedura trvá zhruba 15-20 sekund a s dobře nabitým akumulátorem a / nebo připojeným síťovým zdrojem se OPRAVDU NENÍ ČEHO BÁT.

Co budete potřebovat

Takže, jak již bylo řečeno, Familiar Linux je určen pro kapesní počítače iPAQ od společnosti Compaq / HewlettPackard a vzhledem k některým "drobným" rozdílům v hardware (řada 3100 má černobílý displej, 3600 – 3800 má procesor SA1100, a v modelech 3900 až 5500 najdete procesory z rodiny PXA25x), existují i odpovídající balíčky určené speciálně pro jednotlivé modely.

Jako správní kutilové si nejdříve připravte následující komponenty:

Stažení odpovídajícího balíčku

Z adresy http://familiar.handhelds.org/releases/v0.8.1/install/download.html si stáhněte odpovídající archiv podle oblíbeného grafického prostředí a podle modelu iPAQu. Uvnitř staženého archívu najdete adresář 3600 pro modely 36xx – 38xx nebo 3900 pro modely 39xx, 54xx a 55xx. V tomto adresáři jsou již jednotlivé soubory potřebné pro instalaci:

Do iPAQu musíte nahrát program, který zajistí přeprogramování originálního zavaděče a jeho binární data (doporučuji použít soubor *.bin.gz, protože obsahuje interní kontrolní součet!). Pro přenos můžete použít CF / SD / MMC paměťovou kartu nebo synchronizační software SynCE, tady jsou příkazy:

h36xx, h37xx a h38xx + SynCE

pcp bootldr-sa-2.21.12.bin.gz ":/My Documents/bootldr.bin.gz" 
pcp BootBlaster_1.19.exe ":/Windows/Start Menu/Programs/Bootblaster.exe"

h39xx, h54xx a h55xx + SynCE

pcp bootldr-pxa-2.21.12.bin.gz ":/My Documents/bootldr.bin.gz" 
pcp BootBlaster_1.19.exe ":/Windows/Start Menu/Programs/Bootblaster.exe"

Záloha stávajícího systému

Tapnutím na "Start->Programs->Bootblaster" spustíte flashovací program:

BootBlaster - Hlavní okno BootBlaster - Menu
BootBlaster - Hlavní okno a menu

Volby jsou dost jasné, takže půjdeme dál. Tapněte na "Flash->Save Bootldr.gz Format":

BootBlaster - Zálohování zavaděče
BootBlaster - Zálohování zavaděče

Tato volba Vám zajistí uložení originálního zavaděče do souboru "\My Documents\saved_bootldr.gz" ve Vašem iPAQu.

BootBlaster - Zavaděč byl uložen
BootBlaster - Zavaděč byl uložen

Zavaděč si zkopírujte na paměťovou kartu nebo do Vašeho PC pro pozdější použití. Pokud se rozhodnete k návratu Windows, budete ho potřebovat! Současná verze (2.21.12) umí spouštět jak Linux, tak i WinCE, ale v případě oken mnohdy soft reset vymaže celou paměť RAM, takže kombinace CRL BootLoader + WinCE je nepoužitelná.

Pro návrat k oknům budete potřebovat i zálohu WinCE oddílu, takže tapněte na "Flash-> Save Wince.gz Format" a mějte trpělivost. Zálohování trvá několik minut! Výsledný obraz je uložen do souboru "\My Documents\wince_image.gz" ve Vašem iPAQu, který si přeneste spolu s obrazem původního zavaděče do Vašeho stolního počítače nebo na paměťovou kartu! To pro jistotu, Bill nikdy nespí :-) ...

BootBlaster - Zálohování Windows
BootBlaster - Zálohování Windows

Zálohy máme hotové, příště půjdeme dál a nahrajeme nový operační systém ...

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=791