Od úterý 12. do čtvrtka 14. dubna 2005 se v hotelu Olympik koná výstava
LinuxExpo a my budeme u toho.
7.4.2005 17:00 | o.k. | přečteno 13413×
Veletrh LinuxExpo se koná v hotelu Olympik (Sokolovská 138, vchod z Nekvasilovy Ulice, stanice metra "B" INVALIDOVNA) (nikoliv ve Veletržním paláci jako tomu bylo v minulých letech) v Praze a to ve dnech 12.-14.dubna 2005. Podrobnější informace o veletrhu naleznete na adrese www.linuxexpo.cz.
Naleznete nás na stánku B9 (viz obr), přímo naproti sekci určené Free Linux Zone (stánky B13a a B13b).
Demonstrace Linuxu na Dual AMD Opteron (64-bitovém) serveru. 2x procesor AMD Opteron 240, 2x 512 MB paměťové moduly ECC, základní deska Tyan Thunder K8S S2880 UGNR, 2x U320 SCSI disky Maxtor ATLAS10K4_36WLS (36.7GB, 10000rpm), 2U rackový case EM-2830L. Cena: 79.900Kč s DPH |
Notebook s Linuxem - Acer 2304NLC Hardware notebooku: procesor Intel 1,3GHz Celeron M, 256MB DDR SDRAM, harddisk 40GB Ultra ATA/100, DVD/CD-RW, 15" XGA TFT LCD display Cena: 22.900Kč s DPH |
Linux Firewall postavený na distribuci IPCop, který nás bude v průběhu celé výstavy bránit před útoky okolního světa :-) K dispozici bude samozřejmě monitorování systému, sítě a možnost nahlédnutí do logů firewallu nebo případně náhled do logů IDS. Cena: 2.990Kč s DPH |
Počítač s Linuxem (32bit i 64bit)(Mandrakelinux nebo Fedora Core 3) vhodný pro domácnosti i kanceláře za nízké náklady demonstrující současnou sílu Linuxu i na desktopu. Cena: 32bit za 13.900Kč s DPH, 64bit za 21.000 Kč s DPH |
V Linux Free Zone, části výstavy LinuxExpo 2005 věnované nekomerčním a vzdělávacím projektům, bude letos část věnována počítačových hrám, které na operačním systému Linux běží. Tyto hry nebudete pouze sledovat, ale budete si je moci přímo vyzkoušet. V plánu je také turnaj v určité hře, detaily budou zveřejněny později na stránkách linuxsoft.cz.
Představeny budou různé volné (free) hry od akčních stříleček až po oddychovky. Pokud bude k dispozici slušné internetové připojení, budete si moci vyzkoušet online hry jako America's Army a Wolfenstein: Enemy Territory. Offline budou k vidění hry Cube a další.
Veletrh LinuxExpo je již několik let synonymem pro profesionální propagaci v oblasti informačních technologií. I letos se mohou zajímavé a neziskové projekty na tomto veletrhu prezentovat zcela zdarma a na těchto stránkách bychom vám chtěli představit projekty, které nabídky využily.
Mladá polská distribuce na bázi RedHat. S důrazem na multimédia, lokalizaci a výuku. Tato distribuce je lokalizována do většiny evropských jazyků včetně češtiny.
aurox@aurox.org
http://www.aurox.org/cz/
Projekt CZilla (Czech Mozilla Project, CzechZilla) je skupina internetových profesionálů a dobrovolníků, která se zabývá lokalizací, propagací a podporou projektu Mozilla.org v České republice. Uživatelům pravidelně přináší české verze populárního prohlížeče Mozilla Firefox, výkonného poštovního klienta Mozilla Thunderbird a balíku internetových aplikací Mozilla Suite. Projekt CZilla je registrován jako oficiální lokalizační tým těchto produktů. Na svých webových stránkách www.czilla.cz poskytuje projekt řadu užitečných informací, včetně fóra pro podporu uživatelů.
Projekt CZilla byl oficiálně spuštěn koncem února roku 2003. V minulém roce získal projekt CZilla cenu Softwarových novin produkt roku 2004 za českou verzi prohlížeče Firefox 1.0 a stal se adoptivním rodičem pandy červené v pražské ZOO.
*Zástupci projektu na LinuxExpu*
Pavel Franc - vedoucí lokalizace Firefoxu a Thunderbirdu
Martin Hassman - propagace projektu
David Majda - správce novinek
Lukáš Petrovický - správce lokalizovaných rozšíření
info@czilla.cz
http://www.czilla.cz/
live distribuce založená na Debianu
dave@anapol.cz
http://www.ceskylinux.org/
Firebird je komerčně nezávislý projekt vývojářů v C a C++, technickývh poradců a přispěvatelů vyvíjejících a vylepšujících multiplatformní relační databázový systém založený na zdrojovém kódu uvolněném společností Inprise Corp (nyní Borland Software Corp) pod licencí InterBase Public License V1.0 dne 25. července 2000.
Firebird je open source relační databáze nabízející mnoho vlastností ANSI SQL-92 která pracuje na Linuxu, Windows, a ředě Unixových platforem. Firebird nabízí excelentní propustnost souběžného zpracování, vysoký výkon, silnou jazykovou podporu pro tvorbu uložených procedur a spouští. Je používán v mnoha produkčních systémech v mnoha komerčních společnostech od roku 1981.
Projekt bude prezentovat Pavel Císař (IBPhoenix), v projektu zastává funkci vedoucího testování a jednoho z administrátorů.
Nsys framework, je technologie, která umožnuje vyvíjet aplikace prostřednictvím objektového API v PHP. Odděluje logiku kodu od designu. Díky této vlastnosti lze jednu aplikaci zpřístupnit z mnoha terminálů jako je např. Web Browser, PDA, J2ME, Linux, Windows, MacOS a další. Vývojářům stačí navrhnout jednu logiku kodu a pak jen dělat design návrhy pro jednotlivé terminály pomocí XML dialektu Qube. Jednoduché demo je na http://projects.nsys.org/nsysdemo. Ukázku kodu si můžete stáhnout na http://update.nsys.org/basic/dists/nsysdemo/nsysdemo_20050310.zip. Projekt Nsys framework je používán i pro vývoj intranetu ve výzkumné laboratoři Pokročilých síˇtových technologií na Fakultě Informatiky MUNI v Brne. (ukazka na http://projects.nsys.org/fimuni/sitola). Dále pro Nsys vyvíjím s dalšímí spolupracovníky Nsys terminály pro platformy Windows a Linux, které nebízí pokročilé vlastnosti pro budování distribuovaných aplikací a také podporu pro vytváření 3D světů (ukázka engine pro budování 3D prostředí přes Qube3D je na http://netbroadcaster.3open.com/samples/physicon_demo.wmv). Jedná se o vytvoření alternativy k XML dialektu XAML od Microsoftu. Rozdíl mezi Qube a XAML je ve značném rozsahu Qube API a také jeho dostupnosti na Win/Linux systémech a časem i na MacOS. Pro vývoj NsysTermu využíváme projekt Portable.NET, který je součástí projektu DOTGNU (viz. www.dotgnu.org). Cílem tohoto projektu je vytvoření open-source varianty k Microsoft.NETu. Troufám si říct, že vývoj NsysTermu začíná být největším projektem, který spojuje možnosti Portable.NET s MS .NET.
inpt@centrum.cz
http://nsys.3open.com
kancelářský balík
pavel@janik.cz
http://cs.openoffice.org/
Scribus je nástroj profesionálního DTP na Linuxové a dalších *NIXových platformách.
Z nenápadné aplikace vzniklé v roce 2001, Scribus rychle dospěl do stavu, kdy je řazen mezi zásadní programy Linuxového desktopu. Lidé z Newsforge jej dokonce nazvali jednou z "killer applications for Linux". V aktuální řadě 1.2.x Scribus přináší mocné nástroje pro publikování na desktopu a tyto nástroje jsou dále rozvíjeny ve vývojové řadě 1.3.
Pod moderní a uživatelsky přívětivou slupkou jsou ukryty profesionální vlastnosti, jako např. CMYK barevný prostor, tisk a export separací, správa ICC profilů, import a export PDF, Unicode text atd. Scribus byl první aplikací na světě, která podporovala standard PDF/X3. V neposlední řadě Scribus dokáže pracovat s vektorovou grafikou SVG, podporuje OpenType písma, dokumenty ukládá v plně popsaném XML formátu, což umožňuje snadnou opravu poškozených souborů textovým editorem (takové opravy jsou téměř nemožné v případě binarních dokumentů jiných DTP programů). Program je lokalizován do 24 jazyků.
*Zástupce projektu na linuxExpu*
Petr Vanek
petr@yarpen.cz
http://www.scribus.net
live distribuce založená na Slackware
tomas@linux-live.org
http://www.linux-live.org
bezpečnost a stabilita v Linuxu
tsl@trustix.org
http://www.trustix.org/
14:00 Firebird
- databáze v praxi
14:45 Slax
- představení live distribuce postavené na Slackware a co je v ní nového
15:30 Mozilla pro vývojáře (David Majda)
Architektura Mozilly a aplikací na ní založených. Jazyk XUL, tvorba rozšíření a aplikací. Komponentový model XPCOM. Instalace aplikací,
bezpečnost a další pokročilejší témata.
16:15 Trustix
- bezpečnost v Linuxu
14:00 OpenOffice.org 2.0
- představení nové verze populárního kancelářského balíku
15:00 Scribus
- Představení Scribusu
- DTP workflow na Linuxu - kooperace Scribusu s ostatními aplikacemi publikačního workflow.
Vektorová grafika, bitmapová grafika, správa barev, výstupy.
- zkušenosti s přechodem Quark/InDesign -> Scribus
- nové vlastnosti a blízká budoucnost Scribusu
16:00 Aurox
- představení polské linuxové distribuce
Free Linux Zona je umístěna na stánku číslo B13.