Programy, které musíte mít (9) - Prohlížeče obrázků

Ani ti nejotrlejší a nejtvrdší hackeři si neprohlížejí obrázky pomocí textového editoru (vim, jak jinak;)

28.4.2005 09:00 | Petr Šigut | přečteno 20310×

Prohlížeč obrázků má nainstalovaný snad každý z nás. Nejspíše ani vy nebudete vyjímkou, tento článek nemá za úkol přesvědčovat o tom nejlepším z nejlepších - žádný král (tím bych označil například GIMPa pro vytváření a úpravu grafiky) mezi prohlížeči obrázků v Linuxu neexistuje. Tento článek má umožnit získat hlavně nadhled nad situací a (doufám) ukázat to nejkvalitnější z této oblasti (rád se nechám o dalších alternativách poučit v diskuzi.)

Co by to mělo umět?

Prohlížeč obrázků vám musí nabídnout pohodlné procházení všemožné grafiky. Často nabízí i základní možností editace - otáčení, doostření, korekce jasu... ale dle mého to není třeba a na úpravy si už radši zapnu výše zmíněný GIMP. Všechny tři zde zmínění programy ukládají náhledy obrázků do společného adresáře ~/.thumbnails, což pokládám za velký klad. Taky je dobré, když umožní k obrázkům a fotografiím přiřadit klíčová slova a řadit je do kategorií. To je zvláště vhodné, fotíte-li s digitálem jako o závod. Všechny prohlížeče mají samozřejmě funkci slideshow - takže můžete svým přátelům promítat umělecké fotky z vaší dovolené apod.

Aby nevznikaly Ohnivé války, vybral jsem po jednom kusu ze dvou nejrozšířenějších prostředích na Linuxu - Gnome a Kde. V jednom rohu, do Gnome dobře zapadajíc a jeho knihoven využívajíc stojí GThumb (potlesk) a v druhém zástupce KDE: Showimg (potlesk). Abychom zajistili neutrální stranu, přidává se ještě můj favorit - GQview, zlí jazykové tvrdí, že zcela neutrální není - využívá totiž knihovnu GTK2... ale přivřeme oči;)

GThumb

Instalace

Začneme obligátní instalací, GThumb je Gnome program a tudíž potřebuje hordu knihoven z tohoto prostředí, spíše jen pro úplnost je uvádím. Předpokládám, že máte funkční Gnome a všechny devel knihovny co s ním souvisí:

* glib                  version >= 2.2.0
* gtk                   version >= 2.2.0 
* libxml                version >= 2.4.0 
* libgnome              version >= 2.2.0 
* libgnomeui            version >= 2.2.0 
* libgnomecanvas        version >= 2.0.0
* gnome-vfs             version >= 2.1.3
* libglade              version >= 2.0.0
* libgnomeprint         version >= 2.1.0 
* libgnomeprintui       version >= 2.1.0 
* libbonobo             version >= 2.3.3 
* libbonoboui           version >= 2.3.3 

Jestli si chcete prohlížet i EXIF informace v obrázcích (typicky tam jsou uložené údaje z digitálního fotoaparátu - délka expozice, použití blesku...) potřebujete i příslušnou knihovnu - libexif. A abychom mohli stahovat fotky přímo z fotoaparátu (nepodporuje-li mass-storage) je třeba mít nainstalovanou i knihovnu libgphoto2. Libtiff a libjpeg předpokládám.

Máme-li všechny knihovny obstarány můžeme se hrdinně pustit do samotné kompilace - začněme stažením zdrojových kódů (nikomu nebráním použít balíček, ve většině distribucí by měl být obsažen.) Zdrojáky najdeme samozřejmě na webovce projektu - hned na úvodní stránce je odkaz Download - to nám umožní stáhnout aktuální verzi 2.6.4.

Kompilace ničím nepřekvapí - klasické ./configure, jež skončí přehledným výpiskem, ukazujíc jaké knihovny budou GThumbu k dispozici:

Configuration:

        Source code location:   .
        Compiler:               gcc
        Have Render:            true
        Have libexif:           yes (0.6.x)
        Have libjpeg:           yes
        Have libtiff:           yes
	Have libgphoto:         yes

Pokračujme make a zakončeme to příkazemmake install, samozřejmě provedeným jako nejvyšší (root).

A je to, máme GThumb nainstalovaný, plní chtíče a nedočkavosti ho spusťme pomoc příkazu gthumb. A jaký je? Gnome může být rozhodně hrdo na to, že projekt GThumb má ve svých řadách - je rychlý, velice přehledný (tipoval bych, že dodržuje HIG), prostě pěkně zapadne. Fotky, nestačí-li vám struktura adresářů na disku, můžeme organizovat do tzv. katalogů, což jsou jakési virtuální adresáře. Obrázkům můžete přiřazovat i klíčová slova a podle nich pak vyhledávat - ale dialog se zobrazením výsledků by mohl být propracovanější. Pěkný je ale dialog pro tisk, kde si jednoduše nastavíte veškeré podstatné parametry a můžete posouvat s obrázkem tak, aby byl na papíře na přesně zamýšleném místě. Rovněž povedenými bych nazval funkce na základní úpravy fotografií - vylepšení, ořez apod., jsou velice jednoduše ovladatelné, o to více však dělají co mají. GThumb vám také usnadní hromadné přejmenovávání obrázků, či jejich otáčení.

Klady

Zápory

Showimg

Instalace

Aktuální verzi 0.9.4-1 si stáhneme ze stránek projektu. Ještě před samotnou kompilací musíme stáhnout a nainstalovat tyto knihovny: libkexif (chceme-li si prohlížet EXIF informace), libkipi a kipi-plugins


  Poté provedeme kompilaci Showimg, opět probíhá klasicky ./configure;make;make
    install, po ./configure se nám zjeví přehled s jakými vlastnostmi
  bude program zkompilován, například tyto:

kipi plugin support for ShowImg:      yes
libkexif support for ShowImg:         yes
    You are missing the libkexif headers and libraries
        The libkexif support won't be compiled.

	Installation direcory is /opt/kde


	Good - your configure finished. Start make now

Program se spouští logicky příkazem showimg. Při zapnutí se nám ukáží Tipy k programu. Vzhled programu můžete naprosto přizpůsobit svým představám prostým přetahováním jednotlivý podoken - takže seznam náhledů, samotný obrzek, strom adresářů, exif informace... cokoliv se bude nacházet tam, kde nakážete, dokonce lze slučovat jednotlivé podokna pod záložky, tak jak známe třeba z Firefoxu. Jelikož Showimg načítá při startu Kipi pluginy - což je společná knihovna různých funkcí pro prohlížeče obrázků - načítání trvá přece jen o trochu déle. Kipi pluginy mají tu výhodu, že je sdílí několik projektů (Digikam, KimDaBa, Showimg a Gwenview) a tak nedochází k duplicitě kódu. Více se o tom dočtete na stránce Kipi. A co nám tedy umožnují? od tvorby kalenádřů z fotografií, mpeg slideshow, html galerie až po základní operace jako otáčení a zmenšování obrázů.

Showimg má trochu jinak vymyšlenou aplikaci efektů, či úprav fotografie - na fotky lze aplikovat efekty, jako například negativ či vír a prohlížet si s těmito volbami všechny fotky - když se vám nějaká zalíbí, lze ji s tímto nastavením uložit. Velmi povedené

Klady

Zápory

GQview

Instalace

Aktuální stabilní verze programu GQview je 2.0, tu si taky stáhneme a zkompilujeme - žádné překvapení se nečeká, vystačíme si s trojící ./configure;make;make installl, ze závislostí se uvádí jen GTK+ 2.4. Po instalaci se program spouští příkazem gqview. O tomto svižném prohlížeči se na LinuxSoftu již psalo. V článku najdete popisy klávesových zkratek, výčet funkcí apod. Nebudu to zbytečně opakovat, GQview obsahuje spíše méně funkcí než předešlé dva porhlížeče. Chybí mu především úpravy obrázků, obsahuje jen funkce pro otáčení. Na druhé straně je nejrychlejší a má velice malé závislosti.

Klady

Zápory

Ortel

Co tedy zvolit? Nedramatizoval bych to - prohlížečů existuje celá řada a všechny tři zde představené jsou kvalitní, já bych se rozhodl podle grafického prostředí - používate-li KDE zvolte Showimg, máte-li Gnome, vyberte GThumb. Budete zvyklí na jejich ovládaní a speficiké prvky. No a když nepoužíváte ani jedno z těchto dvou Velkých, ale nějaký minimalistický windowmanager a/nebo nechcete řešit závislti a prioritou je rychlost šáhněte po GQview. Chybu neuděláte žádnou volbou.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=812