Damn Small Linux (DSL) je minidistribuce vhodná i k nosení u dokladů. Malá, rychlá s mnoha způsoby spuštění a použití.
27.6.2005 06:00 | MaReK Olšavský | přečteno 23663×
První setkání autora s touto distribucí bylo prostřednictvím zmínek na internetu. Poté na Prvním Linuxovém Pátku číslo 17 na něj slyšel mnoho chvály od Aničky Bernáthové, která prohlásila, že jej nosí u dokladů (pozn. aut.: ne-li přímo místo nich a má na médiu nascanované a digitálně podepsané doklady :-)) a vytáhla vítězoslávně medium z peněženky, bohužel se jednalo opět pouze o setkání z rychlíku, protože oba mají notebooky Apple a DSL je pro x86 architekturu (klasické Intel/AMD/Via/... PC). Po několika pochvalných zmínkách na internetu měl i autor článku chuť se s tímto elegantním minidistrem seznámit, až vznikla potřeba se o zkušenosti podělit.
Distribuce dle slov autorů vznikala původně pouze jako pokus jak rozsáhlé desktopové řešení lze vměstnat na 50MB vizitku, přičemž aplikace byly vybírány s především s ohledem na poměr funkčnost/velikost. Distribuce je postavena z Debianu a používá pro start stejnou sadu scriptů, jako Knoppix.
Přestože se jedná o minimalistickou distribuci, nelze ji považovat za zastaralou a nemoderní, software je následující (alespoň několik příkladů):
Původně řada lidí prezentovala DSL jako záchrannou distribuci, pokud je třeba napravit škody na nebootujícím počítači. Kromě toho lze DSL nainstalovat na pevný disk a prostřednictvím repozitáře MyDSL rozšířit o libovolné aplikace. To není ale jediná možnost rozšíření o aplikace. Protože se jedná o distribuci založenou na Debianu, lze použít apt-get nadstavbu Synaptic. Aby možností instalace nebylo málo, lze jej nainstalovat ve verzi embedded na flash/hdd klíčenku (přepisovatelné médium), případně startovat ve virtuálním počítači. Poslední varianta je připravena tak, že uživatel nemusí na hostitelském systému windows rebootovat, ale jen spustí z CD patřičný program a DSL se spustí v Qemu, byť pomaleji, což je cena za používání virtuálního počítače.
Start systému po zapnutí proběhl velmi rychle a hned na počátku je možné provést nějaká základní nastavení, detekce hardware je díky použitým scriptům Knoppixe výborná. Vzhledem k použitému software je od počátku bootování po začátek práce velice krátký čas. Bohužel při vytváření recenze byla odezva systému degradována tím, že jej autor měl spuštěn v Qemu.
DSL lze použít na několik způsobů. Jeden z nich je díky přítomnosti betaftpd použít jako ftp server, Monkey HTTP Daemon z něj udělá web server (s možností scriptování v PHP i CGI), to vše s přístupem přes ssh. Jako databáze je obsažen SQLite. Pro scriptování je možné použít jazyk perl.
Pro prohlížení www stránek je možné použít velmi kompaktní a malý browser Dillo, který je v neanglicky psaných stránkách takřka nepoužitelný, protože zvládá jen ISO-8859-1 kódování. Dále je přítomně české dílko links a Mozilla Firefox, bohužel trochu v postarší verzi 0.9.1, opět, jak je vidět ze screenshotu je menší problém s diakritikou. Pro přenos souborů lze využít AxY FTP ve verzi 0.5.1. Pro instant messaging je možné použít klienty nAIM, nIRC, nICQ a pro práci s poštou Sylpheed.
K přehrávání zvukových souborů jsou k dispozici programy xmms, mpg321 a ogg123, video přehrávač bohužel není, byť jiná distribuce MoviX ukazuje, že MPlayer se vejde i do extrémně malého prostoru. Pokud jej někdo najde v základním ISO obrazu, bude dobře, když na něj upozorní v komentářích pod článkem, protože autor jej v tom případě přehlédl. K multimédiím patří obrázky, na prohlížení je nástroj xZGV a pro jednoduché kreslení Xpaint. Ke čtení pdf je nainstalován xpdf.
Pro editaci textu lze použít buď velmi jednoduchý FLWriter, pokud není třeba wysiwyg je k dispozici editor Beaver,ve verzi 0.2.7, a dále konzolový editor Nano (klon pico) a vi. Pro práci se soubory Emelfm a Midnight Commander.
Použití jako záchranné distribuce je velmi jednoduché, stačí připojit disky (mount /mnt/....) a data před reinstalací zhrouceného systému například pomocí bashburn zálohovat na CD. Podle článků napsaných jinde lze DSL používat i jako hlavní distribuci pro desktopové řešení, po instalaci na HDD (případně jako "notebook na flash disku") a případném doplnění o další aplikace zaprvé z MyDSL a zadruhé pomocí Synapticu. Vzhledem k počátečním nárokům (po instalaci OpenOffice.org a GIMPu bude vše jinak) lze použít pro základní práci takřka libovolný počítač, který se podaří nabootovat, ať z CD nebo z USB zařízení.
Článek není rozhodně vyčerpávající recenze DSL, popisuje zkušenosti někoho, kdo je zvyklý na "těžkotonážní" distribuce, ale přesto shledal tuto alternativu jako velmi dobře použitelnou pro práci. Konkurenty tohoto projektu budou velmi pravděpodobně SLAX Frodo Edition a BBC Linux, které se také vejdou na CD vizitku. Autor předpokládá, že alespoň u někoho dalšího vzbudí zájem o rozšíření dokladů o toto CD :-)...