MySQL (35) - vestavěné funkce

Pojďme se dnes souhrnně podívat na funkce, které máte v MySQL při psaní kódu SQL k dispozici.

26.8.2005 07:00 | Petr Zajíc | přečteno 37047×

Napsat tento díl seriálu nebylo jednoduché. Články popisující funkce nějakého databázového produktu se většinou smrsknou buď na nezáživné opisování manuálu, nebo na nepřehlednou změť různých příkladů. Vědom si podobných úskalí pokusil jsem se sepsat v tomto článku jen funkce, které byste opravdu mohli potřebovat a na zbytek věcí odkážu čtenáře do manuálu.

Vestavěné funkce

Na co funkce použijete? Nemám to ověřené, ale asi nejčastěji pro operace nad vracenými sloupci v příkazu SELECT. Uvědomte si, že část příkazu SELECT počínaje FROM je nepovinná, a tudíž si některé funkce můžete v MySQL vyzkoušet, aniž byste vůbec měli v databázi nějakou tabulku! Všechny následující příklady jsou syntakticky platné:

select 1+2;
select avg (plat) from (select 10000 as plat union select 20000 as plat union select 16000 as plat) platy;
select concat('Linux','soft');

Funkce, které budete používat lze alespoň zhruba rozdělit do skupin. S některými jsme se navíc seznámili v tomto seriálu průběžně, takže to pro někoho bude již opakování. V zásadě tedy existují následující skupiny funkcí:

Funkce pro práci s řetězci

Funkce
Příklad
Vrátí
Kdy použít
LCASE, LOWER, UCASE, UPPER
LCASE('NA mAlá')
'na malá'
například při vyhledávání nezávislém na velikosti písmen
LEFT, RIGHT
LEFT('Linuxsoft',5)
'Linux'
ukládání dat omezené délky nebo jejich vracení, práce s prefixy či suffixy
LTRIM, RTRIM, TRIM
TRIM('   Linuxsoft   ')
'Linuxsoft'
Odstranění mezer, formátování; TRIM toho však umí více
LENGTH
LENGTH('MySQL')
5
Práce s řetězci, zejm. ve spojení s LEFT a RIGHT
SUBSTRING
SUBSTRING('okolo',2,3)
'kol'
Extrakce obsahu řetězce

Na těchto funkcích není nic zvláštního, používají se víceméně stejně v mnoha programovacích jazycích i SQL dialektech, a tak vám snadnou přejdou do krve. MySQL nabízí ještě celou řadu dalších funkcí pro řetězce, jež můžete najít v manuálu.

Funkce pro zpracování čísel

Funkce
Příklad
Vrátí
Kdy použít
Základní aritmetika (+,-,*,/)
SELECT 2+3*4
14
Na každém kroku ;-)
Celočíselné dělení
SELECT 10 DIV 4
2
Např. čísla mezi 100000 - 199999 mají SELECT CISLO DIV 100000 rovno jedné
CEIL, FLOOR, ROUND
SELECT CEIL(10.5)
11
Zaokrouhlování. Převod reálných čísel na celá
RAND
RAND()
???
Tvorba náhodných čísel. Rovněž sad náhodných čísel. Také výběr náhodných dat, viz manuál.

Nevyjmenoval jsem goniometrické funkce a některé speciální. Opět platí, že si je lze najít v odpovídající části manuálu. Matematické funkce budete samozřejmě využívat dost často. S tím, že provádění základních operací (sčítání, násobení) na serveru může být mnoem rychlejší, než dělat to potom při procházení výsledné množiny záznamů řádek po řádku.

Funkce pro datum a čas

Je dost možné, že zjistíte, že MySQL je poměrně dobře vybavená funkcemi pro zpracování data a času. Tak či tak, následující tabulka vám některé častěji používané funkce předvede.

Funkce
Příklad
Vrátí
Kdy použít
CURDATE()
SELECT CURDATE()
čas provedení
Například chcete-li sledovat čas pořízení záznamu
DATE_ADD
SELECT DATE_ADD('20040227', INTERVAL 3 DAY)
1. březen 2004
Pro sčítání kalendářních dat. Respektuje přechodné roky, takže vždy používejte tuto funkci namísto odvozování a ručních přepočtů
DATEDIFF
SELECT DATEDIFF('20040301','20040227')
3
Zjištění rozdílu mezi kalendářními daty. Pouor, vrací narozdíl od jiných DBMS pouze rozdíl ve dnech.
YEAR(),MONTH(),DAY()
SELECT DAY('20050502')
2
"Vytáhne" informace o části kalendářního data. Analogické funkce existují i pro čas. Obyčejně je vhodnější použít konstrukci BETWEEN datum1 AND datum2 než extrahovat měsíc a rok
DATE_FORMAT
SELECT DATE_FORMAT(CURDATE(), '%d.%m.%y')
něco jako 25.08.05
Různě formátované datum. Na jednu stranu pomůže respektovat národní specifika, na stranu druhou ztěžuje lokalizaci. Používat tedy s rozvahou.

Agregační funkce

Většinu agregačních funkcí jsme již poznali. Mezi agregační funkce MySQL patří SUM, AVG, COUNT, MIN, MAX a některé další. Jejich popis je opět obsažen v manuálu, těchto pět by však pro běžnou práci mělo stačit.

Jiné

Je dobré vědět, že o některých funkcích jsem se nezmínil. Patří mezi ně funkce informační, šifrovací a funkce pro práci s regulárními výrazy. Také funkce pro fulltextové vyhledávání tvoří zajímavou kapitolu MySQL. O některých těchto rysech se zmíníme v seriálu jindy, protože nepochybně vydají na samostatný díl.

Když vestavěné nestačí

MySQL, stejně jako řada jiných DBMS umožňuje napsat vlastní funkce a volat je z kódu jazyka SQL v případě, že vám vestavěné funkce nestačí (nebo je dokážete napsat rychleji). Postup, jak takovou funkci sestavit a začlenit do serveru je popsán v manuálu k MySQL. Zajímalo by mě, jestli se někdo z čtenářů dostal do situace, kdy mu vestavěné funce nestačily a napsal si vlastní (podělte se s námi v diskusi). Přestože psaní vlastních funkcí může být zábavné, nezapomínejte na to, že tím ztížíte proces distribuce projektu - kromě MySQL se bude muset na cílový server nainstalovat i nová funkce.

Online verze článku: http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=941