Stane se Google dalším zlým Microsoftem?
Google bezpochyby změnil náš přístup k informacím. Někde jsem dokonce četl názor, že Google je největším zlomem v přístupu k informacím od vynálezu knihtisku, že před Googlem jsme žili v temnotě atd. Google se stal symbolem volného přístupu k informacím; dostal se k tomu tím, že opravdu naindexoval ohromné množství webů a v této ohromné změti dat a kódu dokázal vyhledat relevantní informace. Vlastním přičiněním se dostal do pozice, kde podle některých údajů 85 % všech výsledků vyhledávání (v angličtině) pochází buď přímo z Googlu či z webů, kterým Google pronajímá vyhledávací služby (např. AOL, Netscape, u nás anglické výsledky Seznamu).
9.11.2005 07:00 | František Hucek | přečteno 12290×

(zdroj: http://tux.bartolich.at/faq.png)
Když Microsoft uvedl na trh své první softwarové produkty, kterými teď aspoň dle podílu na trhu operačních systémů a kancelářských balíků, ať již v celkových číslech či objemy prodeje, kraluje světovému trhu, býval také označován za firmu která dala "duši" PC, a vlastně se zasloužila o jejich masový rozvoj. Jak to dopadlo je všeobecně známo, Internet je zaplaven viry z počítačů z Windows, soudní spory ať již kvůli zneužívání monopolního postavení, či ukradení zdrojových kódů probíhají na několika kontinentech, marže se které blíží 90 % jsou snad vyšší snad jen u prodeje tvrdých drog.
Že je velmi nepravděpodobné, že by se Google choval stejně? Dle mne se chová jako jakákoli jiná komerční firma, tj. snaží se maximalizovat svůj zisk. Když proběhl v prosinci 2003 takzvaný
Florida Google dance objevili se v různých SEO fórech názory, že Google se snaží filtrovat výsledky pro vybraná komerční slova tak, aby zvýšil zisk ze svého reklamního programu Google AdWords a to tím, že trošku zamíchá výsledky na populární komerční klíčová slova s tím, aby donutil provozovatele webů, kterých se propad bude týkat, aby za to, aby byli zobrazeni, zaplatili. Když člověk sleduje rozdíly ve vývoji řazení výsledků mezi ryze komerčními výrazy a weby a mezi nekomerčními, stále více nabývá dojmu, že tento filtr opravdu bude existovat. Co potom postiženým zbývá? Reálný traffic z konkurenčních webů Yahoo! a MSN není i při dosažení dobré pozice tak výrazný. Takže nezbývá než zaplatit, čímž nemusí být ještě vyhráno. Cena za jedno prokliknutí dosahuje u některých výrazů až několik desítek dolarů, a nevím jestli je možné vymyslet opravdu účinný filtr, který by odfiltroval tzv. click fraud, který dle některých informací dosahuje až
38 %.
Už se i objevily případy, kdy Google byl kvůli propadu ve výsledcích vyhledávání
zažalován.
A žaloby přibývají, porušování autorských práv, práv k ochranné známce atd:
Google sued over news aggregation
Google and Overture sued by Geico
Google Print Sued by Authors Guild
French insurance giant AXA is taking Google to court
Že by to přeci jen začalo připomínat Microsoft? Kvalitní fulltext bych si osobně představoval tak, že jednak najde přesně to co hledám, s tím, že si některé parametry mohu dokonce sám upravit, a dále že jako provozovatel webu vím, dle jakého klíče daný fulltext řadí výsledky, abych tomu mohl smysluplně své aktivity při budování webu přizpůsobit.
Protiváhou monopolního Googlu by mohl být nějaký open source projekt, jakým je např. Nutch
Building Nutch: Open Source Search
Project searches for open-source niche
An Open-Source Search Engine Takes Shape
Doug Cutting Interview
Myšlenka je velmi zajímavá, proč by komunita nemohla dosáhnout toho, co dosáhla s Linuxem (kernelem), Apachem, Firefoxem také s vyhledávačem? Dle vedoucího projektu Doug Cuttinga je největší překážkou tohoto projektu dostatek konektivity pro indexaci co největšího množství webu, jeho opětovnou reindexaci a pro konektivitu pro vlastní dotazy na vyhledávání, velká disková pole pro uložení všech dat a výkonné počítače pro vlastní dotazy. Bohužel toto není možné provést systémem distribuovaného výpočetního výkonu a distribuované konektivity, tak jak je tomu u Seti@home. Tj. bylo by opravdu nutné velké datové a výpočetní centrum. Na druhou stranu, proč by ať již někdo z komerční sféry, napadá mne např. SUN, nemohl pár svých výkonných serverů a datových polí darovat za reklamu, že tento vyhledávač běží na SUNech. Evropská Unie by na takovýto projekt mohla poskytnout štědrý grant, proč by měli mít USA monopol? Další možností by bylo vytvořit síť regionálních vyhledávačů, tj. pro každý stát či jazyk jeden vyhledávač, který by také řešil specifika pro každý jazyk, jakými je skloňování, synonyma.
A samozřejmě, že by se museli najít schopní programátoři, kteří by byli schopni tento vyhledávač naprogramovat, a již napsaný kód postupně dolaďovat.
Abychom tuto myšlenku podpořili, rozhodli jsme se dát k dispozici jedno PC se zatím 2x200 GB HDD umístěné v Casablance, nazvané Marťa. Spolupráce na tomto projektu je vítána.
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|

Vyhledávání software

Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
 Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|