LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Diskuze: článek NE diakritice v doménách

...
(link)
11.11.2009 11:13
Dominik Moštěk
Věk: ( ~34 let)

Jednou jsem četl pěkný názor na diakritiku v doménách a plně s ním souhlasím.
"Internet byl stvořen, aby lidi sblížil, ne aby je separoval podle jazyka." Nevím jak to přesně bylo, ale myslím si, že i z mé interpretace je myšlenka jasná.

Naprosto souhlasím
(link)
11.11.2009 13:04
Jirza
se vším, co bylo v článku napsané. Zejména bych tesal do kamene větu "je třeba oddělit název a obsah" - to je totiž podstatou všeho... Prostě úroveň, na které pracuje stroj při komunikaci, ukládání apod. (řekněme souborová) musí být bez diakritiky, obsah je v této úrovni skrytý. Pokud je soubor otevřen a úroveň se mění na dokument, je to už jiná věc a lze to mj. i lépe ošetřit (třeba informací o kódování v hlavičce apod.).
Vysvětlujte ovšem tohle všechno tupým BFU, pro které "internet je to modré éčko" a soubor s naprostým klidem pojmenují

Já s Máňou a Růženou , když jsme byli na tý pláži na Mácháči.doc ...

Tahle civilizace jednou dojede na lidskou hloupost, nevzdělanost a lenost.

Nevidím to tak jednoznačně
(link)
13.11.2009 21:13
Juraj Václavík
Věk: ( ~64 let)

Naše pozice vychází z blízkosti čs abecedy s klasickou latinkou. Jak se sada znaků/písmen od latinky vzdaluje, tak roste zájem o používání dalších znaků pro doménová jména. Mě, jako uživatele například azbuky, nebo dokonce písma kanji, vůbec nějaká latinka nemusí zajímat a nevím, proč bych se měl přizpůsobovat nějakým cizím konvencím. Proč oni se nepřizpůsobí třeba zjednodušené čínštině anebo klasické čínštině (podle toho odkud jsem). Jinak, ono to unicode také není samospasitelné, spíš jen z nouze ctnost. Za problém bych třeba viděl už to, že stejný znak v latince i azbuce mají různé kódy - například a.
Oddělit název od obsahu? A co třeba byste řekl tomu, dávat jako jména md5sum hashe? Nakonec by to nebylo vůbec od věci - všechna jména stejně dlouhá, to přece není špatné. Schválně si to zkuste. Ve skutečnosti takto to vlastně vidí Číňané. To jméno, co jste tam práskl je samozřejmě zvěrstvo. Ale mě by pouze stačilo zakázat jako součást jména mezeru.
Plně souhlasím s tím, že se takto především zvýší tlak spekulantů. Ovšem zase si myslím, že když neumím pořádně napsat adresu, tak není důvod aby někdo, nebo něco, za mě opravovalo chyby, je to jenom můj problém.

Re: Nevidím to tak jednoznačně
(link)
14.11.2009 15:46
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Argument "Me jakozto uzivatele pisma X nejaka latinka vubec nezajima" obzvlaste pro ty vychodoasijske jazyky silne pokulhava, jelikoz pravdepodobne nejpouzivanejsi zpusob vstupu techto znakovych sad je polo-automaticky prevod z nejake transkripce do latinky. Prave proto se da vcelku rozumne predpokladat, ze domenove jmeno v latince je schopny zadat temer kterykoli uzivatel internetu. V pripade IDN bude existovat nejaka pouze ASCII varianta jmena (xn--blabla-bla), ale ta ma tu vlastnost, ze neni citelna vubec pro nikoho, ciste ASCII jmeno muze davat smysl alespon nekterym uzivatelum.

To ze Unicode je takova znouzecnost, ktera se snazi o rozumne reseni jenom tam, kde predchozi bylo plne vyhovujici a naopak je jednim z duvodu humbuku okolo IDN. A nejake podobne vypadajici znaky a mozne vizualni kolize latinka x azbuka a podobne jsou jenom detail. Kdyz se clovek podiva na CTL nebo vychodoasijske jazyky, tak tam prostor k ruznym zmatenim a nedorozumenim je daleko vetsi. Nekde na internetu se da nalezt posloupnost Unicode codepointu, ktera dava tusim arabskou vetu, problem je, ze Unicode specifikace se da pochopit dvemi zpusoby a vysledne zobrazeni ma mezi nimi presne _OPACNY_ vyznam. Situace kolem vychodoasijskych jazyku je zmatena zejmena diky uzasnemu napadu je v Unicode vsechny sjednotit do velkeho bloku. Dusledek je, ze nelze rozumne kombinovat ruzne takove jazyky v jednom bloku textu, protoze kteremu jazyku vysledek odpovida je dano zejmena jeho fontem. Existuje _NEKOLIK_ oficialnich specifikaci jakychsi escape characteru, ktere se toto snazi nejak resit, ovsem v souvislosti s IDN se narazi na problem, ze prevodem do te omezene normalni formy pro IDN prijdou tyto escape sekvence vnivec.

A jeste jeden technicky argument proti IDN: spousta relativne hloupych zarizeni (klidne s treba 8+2kB RAM) je dnes schopna provadet DNS dotazy. Pokud by clovek chtel globalne nasadit IDN, tak ma problem, jelikoz jenom samotny locale-nezavysly prevod velikosti unicode znaku potrebuje tabulku, ktera se neda zkomprimovat na moc mene nez 30kB a pro ucely IDN je potreba nejruznejsich databazi Unicode znaku a jejich konverzi daleko vice. A to zanedbavam, ze je take potreba takova jmena nejak zadavat.

Jsem pro IDN
(link)
13.11.2009 22:54
mmmmario

Jsem pro IDN. Řekněte mi, proč jste tento článek psal česky, když jste ho mohl psát cesky z důvodu zastaralosti a kompatibility se všemi prohlížeči apod.? Jsme přeci Češi a píšeme česky už i emaily, dříve to nešlo z důvod 7bit ASCII a museli jsme psát cesky nebo si pomáhat c~esky. Počítače by se měly přizpůsobovat nám, nikoli my, lidé strojům. (Přece tu máme DNS. A ne IP adresy.) Dnes tu máme různá kódování různých abeced nebo UNICODE a UTF-8, všichni píšeme česky, čteme česky psané weby a pojmenováváme soubory "Pepa a Láďa u Mácháče.jpg". Tak proč se omezovat v názvech domén? U nás je to ještě v pohodě, protože píšeme latinkou, ale co v takovém Rusku? kde mají doménu azbukou a TDL musejí napsat .ru? To je děs! Vím, že se vyvalí množství spekulantů, ale dnes můžeme být zmateni také, hospoda-na-rohu.cz nebo hospodanarohu.cz nebo hospodanarohu.com apod. Časem se to urovná, lidé si zvyknou a ani si nevzpomenou kolik povyku kolem toho bylo. A důvod, že se nedostanu na doménu napsanou třeba japonsky, když ji na klávesnici nedokážu napsat? Co bych tam lezl, stejně tam bude asi japonský text, pokud umím číst japonsky tak si zvládnu nainstalovat japonský layout apod.

Jenom mě vždycky rozčílí, jak je někdo striktně proti IDN.

Re: Jsem pro IDN
(link)
15.11.2009 01:35
lelo

"proč jste tento článek psal česky,".... lebo rozlíšuje Nadpis a Obsah?

Re: Jsem pro IDN
(link)
15.11.2009 09:02
Slavko

Ja sa skôr pridám k tej nejednoznačnosti. Navštevujem napríklad azbukou písané stránky, ale azbukovú klávesnicu nemám nastavenú a ani neviem, kde má ktorý znak.

Veľmi nerád by som sa dostal napríklad na rehor.cz (prvé čo ma napadá) namiesto na stránku řehoř.cz. A naozaj sú znaky, ktoré ani netuším ako by som mohol napísať... O čínštine a im podobných ani nevravím. Avšak, lokalizáciu mien plne chápem, veď aj ja sa vyhýbam vynechávaniu dĺžňov a mäkčeňov ako sa len dá.

Takže môj záver by mohol byť, že je to dobrý nápad, len prinesie problémy a s jeho reálnym využívaním by som určite počkal a nechal to na nadšených testerov. Inými slovami – k svojej doméne si dĺžne tak skoro nepridám ;-)

Re: Jsem pro IDN
(link)
21.11.2009 21:08
P.B.
Věk: ( ~46 let)

Jak uz tu nekdo napsal, protoze odlisuje obsah a nazev.
Veci jako azbuka a cinstina/japonstina apod. se da pochopit, proc maji prepinat na klavesnici s latinkou z tech jejich znaku aby si napsali nazev domeny.
Jako at si klidne lidi pouzivaj tyhle narodni zvyklosti, ale pak si musi uvedomit, ze se na takovou adresu poradne nikdo nedostane. Uz vidim jak si nejaka firma rehor a syn udela domenu s hacky a pak si tam da ceskou a anglickou verzi obsahu aby expedovali do zahranici a jak nejaky zahranicni klient bude tukat do klavesnici ceske znaky.

Ano, IDN klidne, ale pak se omezime jen na par lidi co umi tu rec ve ktere ta domena je napsana.

cina, japonsko apod. ano, u nas urcite ne
(link)
21.11.2009 21:13
P.B.
Věk: ( ~46 let)

S clankem naprosto souhlasim. IDN v eu me take stve. Nastesti moje firma nema hacky a carky v nazvu takze staci jen jedna domena. Nedovedu si predstavit ze bych mel osobni stranky v eu domene a mel si registrovat dalsi 3 varianty jen kvuli ruznym moznostem s hacky a carkami aby nahodou nejaky spekulant nemel podobnou domenu jako je moje. Staci dneska kdyz se domena sklada z vice slov a clovek si registruje varianty bez a s pomlckami mezi slovy.

Jak jsem psal vyse. IDN dovedu pochopit v cine, japonsku atd. Tam se museji prepinat z jejich znaku na klavesnici na latinku a zpet. V nasich koncinach to neni potreba takze to rozhodne ne.

DISKUZE

... 11.11.2009 11:13 Dominik Moštěk
Naprosto souhlasím 11.11.2009 13:04 Jirza
Nevidím to tak jednoznačně 13.11.2009 21:13 Juraj Václavík
L Re: Nevidím to tak jednoznačně 14.11.2009 15:46 Aleš Hakl
Jsem pro IDN 13.11.2009 22:54 mmmmario
|- Re: Jsem pro IDN 15.11.2009 01:35 lelo
| L Re: Jsem pro IDN 15.11.2009 09:02 Slavko
L Re: Jsem pro IDN 21.11.2009 21:08 P.B.
cina, japonsko apod. ano, u nas urcite ne 21.11.2009 21:13 P.B.




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze