LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Diskuze: článek Free Pascal (3) - Sockety

proc nepouzit neco existujiciho
(link)
7.5.2004 07:51
Radek Cervinka
Věk: ( ~48 let)

Ja fakt nevim, proc treba nepouzit uz napsanou knihovnu socketu (a nejen socketu) (samozrejme objektovou), treba Synapse.
http://www.ararat.cz/synapse/
je to mnohem lepsi (a udrzovatelnejsi) nez se trapit s klasickymi sockety.
Hold ale to by autor muset umet objektove programovani co :).

V soucasne dobe bych jednoznacne preferoval objektove programovani a pak se nemusite bat ani vetsich projektu (viz muj Seksi Commander).

Radek


Re: proc nepouzit neco existujiciho
(link)
8.5.2004 08:07
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Použít napsanou knihovnu socketů je samozdřejmě také řešení. Nevěděl jsem že něco takového již dnes existuje pod rozumnou licencí pro FPC. Zmiňovaná knihovna synapse mi z prvního rychlého pohledu na seznam vlastností příjte jako kanón na vrabce. Ale matně si pamatuji, že právě produkty firmy Borland používalo mnoho lidí, kteří programovali tak že slinkovali největší dostupné knihovny které dělají "cosi" a mezi ně napsali dvě tři třídy jako rozhraní a naklikali nějaké GUI čudle. Nevím mě osobně toto nepříjde jako zrovna správný přístup k programování a radši se podívám do hloubky jak to funguje a případnou (objektovou) obalovou knihovcnu si napíšu sám, tak aby vyhovovala mým potřebám.

Docela se divím, jak všichni v poslední době považují objektové programování za univerzální odpověď na jakýkoli problém. Osobně si hlavně nedovedu příliš představit co tak prudce objektového může být na socketové knihovně.

--
Aleš Hakl

Re: proc nepouzit neco existujiciho
(link)
28.5.2004 08:44
Radek Cervinka
Věk: ( ~48 let)

ja taky nemam rad knihovny ktere jsou obrovske, ale prave synapse je velice dobre navrzena, ktera ac umoznuje spoustu veci tak z ni muzu vzit jen treba 2 jednotky.

jo a ja klidne vezmu radsi nekdy knihovnu (nebo jeji cast), ktera se mi libi (pohledem do zdrojaku), a ktera je programatory navic uznavana, nez bych stravil x hodin tim ze budu znovu vynalezat kolo.

>které dělají "cosi" a mezi ně napsali dvě tři třídy jako rozhraní a >naklikali nějaké GUI čudle

to je ale chovani spatnych programatoru ve vsech jazycich

>radši se podívám do hloubky jak to funguje a případnou >(objektovou) obalovou knihovcnu si napíšu sám, tak aby
>vyhovovala mým potřebám.
ti nikdo nebrani, ale podivat se existujici je mozno taky(a casto to delam), navic autor te knihovny jiz vetsinou tim stadiem prosel

> co tak prudce objektového může být na socketové knihovně.
to by ses divil. (treba ze treba naslednikem soketu muze byt ftpsoket, httpsoket atd, ze informace o soketu si drzi objekt soketu, tudiz v programu se to nehemzi promennymi, chyba se opravi jednou v zakladni tride a je vymalovano, atd. ). Vyhody toho se samozrejme projevi v programech dejme tomu nad 20000 radku
(coz je v projektech ktere spravuji skoro nic).

Radek Cervinka

Re: proc nepouzit neco existujiciho
(link)
25.8.2005 17:10
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Prave priklad s implementaci nejruznejsich protokolu, jako naslednika obycejneho socketu mi neprijde zrovna dobry navrh. Daleko rozumnejsi by bylo kdyby kazda implementace protokolu mela obdobne rozhrani jako obdobna sluzba fungujici lokalne (tj. http a ftp do jiste miry podobne souboru etc.)

Pokud si dovedu predstavit nejakeóu rozumnou dedicnost socketu tak prave to, ze ruzne site mezi poskytuji obdobne sluzby (prenos datagramu, spolehlivy prenos proudu, nespolehlivy prenos datagramu ze zarucenym poradim...) a na teto urovni rozumnou dedicnost poskytuje jiz samotne BSD sockety, pravdou je, ze pro pouziti ve vyssim programovacim jazyce ma smysl, tyto nizkourovnove operace nejak zabalit. Faktem ovsem je, ze ruzne varianty sitovych protokolu 4. vrstvy a jine IPC mechanizmy poskytuji ramcove podobne sluzby, ovsem ne vzdy stejneho druhu a tudiz klasicka "objektova" dedicnost neni zrovna idealni pristup.

Jen tak dál
(link)
25.8.2005 13:04
Jiří Hajda
Je dobré, že někdo píše články o Free Pascalu pod Linuxem. V Delphi dělám už nějakou dobu a jelikož se starám o jeden Linuxový server, potřebuju občas vytvořit nějaký program pro Linux. Ovšem nějak nemůžu uvěřit tomu, že na Linuxech se stále programuje jenom v jazyku C, jádro snad z důvodů přenositelnosti není napsané ani v C++. Přitom pokud programuju v Object Pascalu, který je abstraktnější, čistější, objektový a novější než C, těžko se mi pracuje s tak zastaralým C. Proto se snažím psát programy v Free Pascalu. Na internetu však není mnoho návodů na Free Pascal pod Linuxem, a dokonce ještě česky. Proto jsem rád, že někdo píše i na toto téma. Témat k dalším článkům je jistě dost, budu muset řešit např. komunikaci s mysql a meziprocesovou komunikaci pomocí pojmenovaných rour. U těch rour je problém, že proces čeká na připojení druhé strany, kdežto já potřebuju, aby se proces navázal na rouru a ihned prováděl další kód. Kdo by to řekl, že portál o linuxovém software tady tak chyběl, a že se dokáže vyšvihnout na takovouto úroveď. Ať se vám daří.
Re: Jen tak dál
(link)
26.8.2005 00:01
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Ohledne jadra - v prostoru jadra by se C++ pouzivalo dosti spatne - jednim z hlavnich predpokladu prace v jadru, je ze programator vi pomerne presne co dela a jak to dela, coz vetsina programatoru v C+ nevi a ani je to vlastne nezajima. (Existuje jakysi modul jadra, ktery je napsany v C++, ale musi si sebou nest pomerne znacny kus kodu, aby vubec bylo mozne C++ v jadru pouzit)

Ono to s tim Free Pascalem je takove osemetne, neni to jazyk, ve kterem by se v UNIXu neco nejak vyrazneji psalo a je to pochopitelne, jednak jde o to, ze kompilator Free Pascalu do nedavna existoval pouze na platformu i386 a tusim m68k (nebo mozna PowerPC) a ani dnes neni podporovanych platforem zrovna mnoho. A za druhe to s onou abstraktnosti a cistotou FP neni az takove, je to takovy zvlastni hybrid. Ve FP je mozne psat opravdu obektove, ale nikdo to ve zkutecnosti nedela a pouziva ho tak jak byl myslen a drive ci pozdeji narazi na nejaky problem (napada me absence neceho jako je vicenasobna dedicnost ci rozhrani)

K dalsim dilum bych rekl tolik, ze Free Pascal uz nejaky ten patek nepouzivam, ale vzhledem k tomu, ze o pokracovani je zrejme docela zajem, tak o nem zacinam premyslet.

Re: Jen tak dál
(link)
6.1.2007 13:40
kdoasi

Rozhrani ve FP jiz drahnou dobu je. Vicenasobna dedicnost je docela rozporuplna vlastnost.
Citace z manualu:
"As of version 1.1, FPC supports interfaces. Interfaces are an alternative to multiple inheritance as implemented for instance in C++."

DISKUZE

proc nepouzit neco existujiciho 7.5.2004 07:51 Radek Cervinka
L Re: proc nepouzit neco existujiciho 8.5.2004 08:07 Aleš Hakl
  L Re: proc nepouzit neco existujiciho 28.5.2004 08:44 Radek Cervinka
    L Re: proc nepouzit neco existujiciho 25.8.2005 17:10 Aleš Hakl
Jen tak dál 25.8.2005 13:04 Jiří Hajda
  L Re: Jen tak dál 26.8.2005 00:01 Aleš Hakl
    L Re: Jen tak dál 6.1.2007 13:40 kdoasi




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze