Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) (link) |
18.11.2011 20:08
Jan Král
|
Věk: ( ~35 let) |
Dobrý den milí programátoři,
mám jednu takovou, celkem malou otázečku, týkající se toho, jak zjistit, kolik paměti můj program napsaný v C++ spotřebovává paměti. Je nějaký způsob, jak sledovat alokaci a dealokaci paměti za běhu programu?
Předem děkuji za odpověď |
|
|
Re: Jak zjistit spotřebu paměti za běhu programu (C++) (link) |
21.11.2011 14:59
Aleš Hakl
|
Bydliště: Praha |
Portabilne to vicemene nelze. Druha otazka samozrejme je, co si predstavujete pod "spotrebovava pameti", protoze to na systemech s virtualni pameti neni zrovna dvakrat jednoznacne.
Primocare a portabilni reseni je pouzivat kolem alokatoru pameti vlastni wrapper, ktery bude udrzovat soucet velikosti alokovane pameti. V pripade C je nejrozumnejsi napsat si svoje vlastni funkce misto malloc() a free(), v pripade C++ muzete elegantne vyuzit moznosti pretizit operatory new a delete.
UNIX-specificke a vicemene portabilni reseni je volat sbrk() s argumentem nula, cimz ziskate ve sve podstate velikost haldy procesu z pohledu kernelu, problem je, ze tohle cislo pravdepodobne neni to co chcete a ze mnoho implementaci malloc() heap viditelny pres brk()/sbrk() nepouziva a misto toho mapuje anonymni stranky pomoci mmap() (Coz je z mnoha ohledu vyhodnejsi, napriklad pak nemuze nastat, ze se halda bude prekryvat s nejakym jinym mapovanym regionem, napr. sdilenou pameti).
Mnohe UNIXove systemy (vcetne GNU libc) poskytuji funkci mallinfo() (ktera drive byla standardizovana, ovsem dlouho uz neni), ktera vraci struct mallinfo obsahujici jakysi kvantitativni popis vnitrniho stavu alokatoru ("spotrebovana pamet" by mohla byt soucet polozek arena a hdblkhd, pricemz fordblks by alespon podle dokumentace glibc mohla byt "vyplytvana pamet").
Vsemi temito zpusoby najdete spise nez spotrebovanou fyzickou pamet, tak velikost zabraneho adresoveho prostoru, coz obvykle neni uplne uzitecna hodnota. Pro nejake uvahy o vykonu ci dostatecnosti mnozstvi fyzicke pameti je asi rozumnejsi sledovat jak to vidi kernel. Na vetsine modernich systemu je idealni zpusob jak toto zkoumat analyzovat obsah souboru /proc/self/stat (pripadne /proc/self/status ci /proc/self/maps). Netusim, jestli existuje nejaky dokument, ktery jej portabilne popisuje, nicmene alespon u toho stat je format pres ruzne operacni systemy vicemene obdobny.
Klicove slovo v pripade Windows je "Heap Manager". Vzhledem k historii implementace Windows je alokace pameti ponekud zajimava - jeden proces muze mit hald vice, a rozhrani svym zpusobem pocita s tim, ze haldy budou sdilene mezi vice procesy (pocita s tim, protoze to tak drive tak bylo, dnes to asi vicemene nelze), zaroven existuje specialni halda na "velke alokace", ktera je spravovana samostatne. Obdobna data jako z /proc v unixu se da ziskat napriklad funkci GetProcessMemoryInfo(), asi nejzajimavejsi je WorkingSetSize, coz je to co se v task manageru jmenuje "Commit Charge" a je to asi to co si bezny uzivatel predstavi pod "vyuziti pameti", obdobna hodnota je "VmRSS" v linuxovem /proc/self/status.
|
|
|
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|