LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Diskuze: článek Java (24) - úvod do grafiky a GUI

GUI frameworky
(link)
24.4.2006 11:35
Lukáš Zapletal
Věk: ( ~44 let)
Doufám že autor zmíní současné GUI frameworky jako je Netbeans Platform nebo Eclipse Rich Client Platform. S druhým jmenovaným mám jen ty nejlepší zkušenosti, je postaven nad SWT.
Re: GUI frameworky
(link)
24.4.2006 12:20
Petr Zajíc
Věk: ( ~51 let)

Taky bych se přimlouval, aby se to tu objevilo. Ovšem já mám zase spíš dobré zkušenosti s NetBeans Platform. Důvod je ten, že na 64-bitech je málokde k vidění SWT (aspoň teda nad Windows).

Re: GUI frameworky
(link)
24.4.2006 14:23
Lukáš Jelínek
Věk: ( ~47 let)

Objeví se. Mám to v plánu ;-)

Rada s vyvojem projektu
(link)
26.4.2006 08:13
Aleš Dostál
Věk: ( ~43 let)

Omlouvám se, za duplikaci, ale na tento příspěvek mi na konferenci java.cz neodpověděli, pouze nějaké spojení s AJAX, čemuž jsem se chtěl vyhnout. Vím, že to sem úplně nepatří a pokud to nepůjde, obrátím se tedy na aglicky mluvící fora.

O Javu jsem se začal zajímat asi před 3-4 měsíci, kdy jsem si ji po zdravém zvážení zvolil jako výchozí platformu, na které chci v budoucnu stavět své aplikace.
Nyní jsem programátorem v PHP (Javu se zatím mám stále pouze učím z knih a internetu), ve kterém tvořím webovou aplikaci informačního systému, která běží na intranetové síti.
Aplikace v dnešních dnech obsahuje cca. 30 modulů od schvalování požadavků na informatiku po plánování pracovníků., ....
Jako datový zdroj využívám MySQL, která je plněna z dalších systémů běžících na Oracle či v dosovém režimu, čili ze souborů csv.
Aplikace má po ročním vývoji cca. 160 tabulek a je mi jasné, že PHP + MySQL je na takto velký systém (stále se rozšiřující) naprosto nevhodná.

Jako své řešení mě napadlo vytvářet SWING aplikaci (tlustého klienta), která bude jako datovou základnu využívat mysql a později Oracle.
Rád bych věděl, zda je možné vytvářet swing aplikaci tím způsobem, že na klientském PC bude pouze malý "komunikátor", který zobrazí přihlašovací obrazovku a po úspěšném přihlášení se na klientské PC nahraje SWING aplikace. Jde mi totiž o to, že aplikace se bude stále vytvářet a nebylo by možné každý den aktualizovat klientské stanice s novými rozšířeními.
Vím, že existují tzv. distrubuované objekty, ale jsem v Jave zatím na začátku a nevím jak toto skutečně využít.
Datová základna chci, aby obsahovala uložené procedury, apod. tzn. vlastní aplikační logiku, abych co nejméně musel řešit tyto věci přes javu a tím jí s DB přímo svazoval (i když se tomu ve většině případů nevyhnu [pivotní tabulky, složité where podmínky po filtraci, apod., věci, které nyní často řeším v PHP přes array, ne vždy lze totiž napsat pouze 1 select]).

Popsal jsem tedy třívrstvou aplikaci DB -> server -> klient.
Jako vývojové prostředí jsem si zvolil Eclipse, které nyní používám víceméně na PHP.

Ve webové aplikaci se mi líbí ta logika, že se jedná o tenkého klienta a uživateli stačí jen webový prohlížeč. Navíc při změně skriptů, se změna projeví hned, jak ji nahraji na server, což mi umožňuje stále projekt nezávisle na klientstkých PC rozšiřovat.
Od aplikace ve SWINGU si slibuji to, že toto půjde vyřešit distribuovanými objekty. U tlustého klientka chci využívat různé události a změny na straně klienta, aniž by se mi musela refreshovat stránka jako u webové aplikace. Zkoušel jsem používat v PHP např. AJAX ši jen obyčejný javascript, ale nic z toho mi k srdci nepřirostlo a navíc implementace je dost složitá, těžkopádná a ne každý prohlížeč ji podporuje.

Rád bych věděl na co bych se ve svém studiu Javy měl nejvíce zaměřit, pokud chci tvořit takovou aplikaci. V současné době jsem na toto vše sám, což se sice může v budoucnu změnit, ale jistě ne v nejbližších měsících.
Zatím se dost peru s OOP, mám totiž navýky psát procedulárně, což se sice pomalu odnaučuji na PHP5, ale jak sami jistě víte, není to zrovna dobře řešený OOP jazyk.
Co se týče literatury, v dnešních dnech využívám více méně české weby linuxsoft.cz, interval.cz, java.cz, na kterých jsou nějaké návody + knihy Rudolfa Pecinovského, programujeme profesionálně v jazyku Java či základy v jazyku Java.

Za případné návrhy na co se nejvíce zaměřit a jakým způsobem řešit navrhovanou aplikaci, budu moc rád, děkuji.

Re: Rada s vyvojem projektu
(link)
29.4.2006 12:34
Lukáš Jelínek
Věk: ( ~47 let)

I když jsem úplně nepochopil, co má být přesně cílem, zkusím odpovědět. Pokud má klient těsně spolupracovat se serverem, je možností celá řada.

Kromě nějakého vlastního řešení lze použít RMI (Remote Method Invocation, obdoba známého RPC), Java IDL (javovská implementace CORBA, tedy distribuovaných objektů) nebo i EJB (Enterprise JavaBeans, přidávající navíc ještě distribuované transakce).

Ale co konkrétně by se hodilo nejvíc, to bohužel nejsem schopen posoudit - jednak neznám detaily, a za druhé zatím nemám moc zkušeností s IDL/CORBA ani s EJB.

Proto bych doporučil nahlédnout na stránky Java IDL, EJB a též i CORBA. Jsou tam poměrně dobře popsány vlastnosti jednotlivých technologií a způsob jejich použití.

Jinak co se týká samotného programování v Javě, mohu doporučit knihu Java efektivně od J. Blocha - nezabývá se vůbec knihovnami atd., ale zato poskytuje dobrý návod, jak maximálně využít Javu jakožto jazyk.

Re: Rada s vyvojem projektu
(link)
2.5.2006 16:13
by default
Věk: ( ~42 let)

Dobrý den,

pakliže chcete mít tlustého klienta ve "Swingu", zkuste zapřemýšlet o Java WebStart. Je to velmi zajímavá technologie, která (když se správně použije) řeší updaty aplikací atd atd.

Co se týče komunikace klienta se serverem, můžete použít RMI (jak píše p. Jelínek), nebo třebas JMS, které se mi velice osvědčilo pro rozsáhlé aplikace. Výhodou je, že pro většinu Brokerů existují konektory i do jiných jazyků než je Java (hlavě C/C++, Perl, Python, PHP...) Prozkoumejte např. ActiveMQ (http://incubator.apache.org/activemq), případně celý projekt GlassFish stojí za prozkoumání (https://glassfish.dev.java.net); ten obsahuje Sunní IMQ, ke kterému zatím nejsou zdrojové kódy k dispozici (dostupné budou patrně Q4/2006).

Hodně štěstí!

Re: Rada s vyvojem projektu
(link)
3.5.2006 14:40
Aleš Dostál
Věk: ( ~43 let)

Děkuji za nakopnutí :)

Koukal jsem na způsob implementace Java WebStart a je to přesně to, co jsem hledal. Tzn., že potřebuji automatickou aktualizaci aplikace, což je přesně ono.

Asi budu nejspíše potřebovat i ty distribuované objekty, jelikož pro přístup k DB např. pro Oracle bych musel mít na klientovi klienta pro Oracle, což nechci.
Stahnutí aplikace myslím, že chápu, jen zde ještě trochu plavu.
Aplikace bude z 90% o výpisu dat z DB do tabulek, což bych potřeboval vyřešit na straně serveru a klientovi poslat jen data.

styska se mi...
(link)
4.6.2006 21:32
Jirka Hrbek
Věk: ( ~54 let)

... po dalsim dilu - ja vim ze to neni zadna sranda napsat dalsi hezkej dil... ale chci jen naznacit, ze se moc tesim :)

DISKUZE

GUI frameworky 24.4.2006 11:35 Lukáš Zapletal
L Re: GUI frameworky 24.4.2006 12:20 Petr Zajíc
  L Re: GUI frameworky 24.4.2006 14:23 Lukáš Jelínek
Rada s vyvojem projektu 26.4.2006 08:13 Aleš Dostál
|- Re: Rada s vyvojem projektu 29.4.2006 12:34 Lukáš Jelínek
L Re: Rada s vyvojem projektu 2.5.2006 16:13 by default
  L Re: Rada s vyvojem projektu 3.5.2006 14:40 Aleš Dostál
styska se mi... 4.6.2006 21:32 Jirka Hrbek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze