LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Diskuze: článek MILA TRADING - přechod firmy na Linux

MySQL vs PgSQL
(link)
20.9.2005 07:34
MaReK Olšavský
Věk: ( ~50 let) , Pracovní pozice: ?? Asi "holka pro vše" , Praxe v IT let: ( ~ let) , Bydliště: Duchcov
Nechci moc rýpat, ale v případě firemního nasazení, tj. nejedná se "jen" o webovou prezentaci, ale aplikaci, bych spíše šáhnul po PgSQL, než MySQL. Je sice malinko pomalejší, zejména pak ve výchozím nastavení, ale na druhé straně má lepší prostředky na udržení konzistentních dat a má možnost přnést část aplikační logiky na stranu db serveru, což práci s daty docela urychlí.
Re: MySQL vs PgSQL
(link)
20.9.2005 08:07
Petr Zajíc
Věk: ( ~51 let)
Já bych se autora původního článku zastal - v této rovině je úplně jedno, zda sáhne po MySQL, PostgreSQL, Firebirdu, MaxDB nebo po něčem dalším; tady je důležité, že se mu povedlo postavit čistě Linuxové řešení, které je nezávislé na placeném software. Tipuji, že OLTP/OLAP rychlost asi v jeho případě nebude kritickým ukazatelem...
Re: MySQL vs PgSQL
(link)
20.9.2005 08:26
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Určitě těch řešení je mnohem více - zvolil jsem jedno z nich. Chtěl jsem tímto článkem pouze demonstrovat "filozofii" přechodu z Windows na Linux a inspirovat některé váhající a ukázat, že to jde. Navíc jsem člověk mimo obor IT a samouk, což by mělo být pro ostatní firmy výhodou - nepotřebují žádné specialisty, kteří by jim zvyšovaly tzv. skryté náklady, kterými např. argumentuje Microsoft..
Re: MySQL vs PgSQL
(link)
20.9.2005 09:05
Pavel Holica
Věk: ( ~36 let)
Taky sem nad tim premyslel, ale podle me pro malou firmu ktera neni zas tak moc komplikovana staci MySQL, pracoval sem s MySQL i PostgreSQL a to co se da jednoduse v PostgreSQL se vetsinou da slozite aj v MySQL (az na vyjimky), podle me by v tedle firme nevyuzili triggery, ale zase takovy UPDATE ... FROM ... se hodi, no co kdyz jim to funguje tak proc ne :)
No děs...
(link)
20.9.2005 09:45
Martin Nedopil
Já jsem se normálně zaregistroval abych mohl reagovat. To co tu čtu je nebetyčná kravina, kterou napsal někdo kdo IMHO nemá zkušenost s fungováním firmy.
1. Bylo potřeba také přepracovat soubory, ve kterých se aplikovala makra VB. Ve firmě nikdy nepůsobil žádný IT odborník a vše (s výjimkou firewallu) si firma zajistila vlastními silami na úrovni zkušenějšího uživatele. Přechod navíc nesměl narušit ani v nejmenším chod firmy.
Takže to jste si dělali zase sami na úrovni zkušenějšího uživatele?
Hlavním problémem bylo převést stávající databázi M$ Access na databázi, která by běžela pod Linuxem. Zajímavé, že autor tento převod nevyčíslil. Proč? Přátelé, tohle bylo možná to nejtěžší.... A proč nemáme uvedeno pro srování třeba kolik by stál převod z MS Access na MSDE? To zvládá 5 spojení a tak v pohodě stačí. A převod by byl určitě méně bolestný.
2. V současné době má firma k dispozici souborový, tiskový, databázový a webový server pod operačním systémem GNU/Linux Debian (sdílení prostřednictvím NFS a Samby), dále 4 pracovní stanice pod stejným
Perfektní, ale dál se píše že nemá ani vlastní účto a zařizuje to (za penízky) jiná firma... tak co je pro začínajícího podnikatele (a to je přesně tahle firma) důležitější? Mít webový server nebo mít účetní za zadkem a ne kvůli každé kravině zvedat telefon?
3. Odhad úspor... 4 pracovní stanice s OS Linux = Kč 18000 x 4 = Kč 72.000,-
Takže stanice na kterých by běžel Windows by byly dražší? Já myslím, že by byly dražší jen o cenu WinXP Home a to se dá skousnout.
4.Shrnutí: Je to o lidech. Autor se hluboce mýlí.... snad je to mládím, snad neznalostí prostředí. Lidi, já dělám ve firmě o sto lidech a kromě mne a dalšího linuxáka tu nikdo nezvládne ani uložit v OOo soubor ve formátu DOC!!! Ale jinak jsou to odborníci ve své profesi. Dále to účto. To je základ a je mi buřt jestli poběží na tom nebo na tom. Důležité je, že mi vyhovuje (9 z 10 účetních například nekoupí software, kde se mezi políčky přeskakuje tabulátorem, chtějí Enter). Zvyk je železná košile.
5. Závěr.
Nejsem zarytý uživatel Windows. Prostě jen nemůžu na tohle nereagovat. Dvakrát jsem ve firmě implementoval větší soft (3 mil. každý) a vím, že je jedno na čem to běží, ale jak to běží. Stejně tak by někdo mohl napsat článek o přechodu z Oracle na Firebird a popsat cenovou úsporu. K ničemu to není, důležitá jsou jiná kritéria. A navíc kupujete řešení a ne platformu.
Prostě se mi nelíbí snaha za každou cenu propagovat Linux a OpenSource řešení. U mne to vyvolává přesně opačné reakce. A vy si vyberte co chcete... chcete soft, který je levný, opensourcový nebo soft drahý, komerční? Odpovíte si možná v okamžiku, kdy v nekonzistentních datech hledáte logiku, zvednete telefon a budete někomu brečet na rameno, že vám to nejede.... Pak poznáte, že psát na sourceforge.net je sice pěkné, ale vy potřebujete pomoc ihned, protože máte problém a pouze firma, která to draho prodala je schopna za to nést zodpovědnost. Je to bohužel tak. Ve výrobní firmě nejde o to psát korespondenci a faxovat, jde o to mít kvalitní informační systém (výrobní, účetní).
Martin

Re: No děs...
(link)
20.9.2005 10:12
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Tak na tohle musím též zareagovat: 1) Účetnictví nedělá cizí firma, ale je v rodině - takže potřeba převodu oficiálního účetnictví se zatím neurychlovala. Jednou měsíčně se prostě jen předají doklady, to je vše. Ano - tady je dosud velká rezerva, pracuje se na tom. 2) Převod z Accessu nestál ani korunu - provádělo se vlastními silami. (Stálo to nějaký čas ve volné chvíli, to ano) Nebylo to zase tak obtížné, jak to na první pohled vypadá. 3) Psal to někdo, kdo nemá zkušenosti s vedením firmy: Firma funguje 13 let a exportuje do několika zemí. Úspěšně. Uhlídá si výrobní náklady, kalkulace, placení .. 4) Autor se hluboce mýlí ... snad je to mládím .. Děkuji za kompliment, překročil jsem 50 let. 27 let praxe v zahraničním obchodu (nikoliv v IT), ale je to o lidech: V malé firmě není problém zaučit lidi ukládat formát v čemkoliv, a taky to tak funguje. U nás to umějí i pracující důchodci. Nejde o to propagovat Linux za každou cenu, ale vím o firmách, kteří o tom uvažují a bojí se jít do toho. Chápu je - není to jednoduché. Ale článek měl být jen námětem, určitou informací. Viděl jsem ve firmách MS Office, kde na něm neprovádějí žádné zvláštní operace, mohl by fungovat i OOo - jen o tom prostě nikdo neví. Jinak za vyjádřený názor děkuji.
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 11:34
Martin Nedopil
Ad 1) jasně v rodině. To jsem nevěděl. Ad 4) :-) sorry, ono to na začátku vypadalo jako seminární práce vysokoškoláka na téma "Linux zas jednou válcuje".
Pokud to mělo být jako námět, je to vhodné. Ještě bych připoměl bilanci, jestli se to skutečně vyplatilo. Nevím, jak velká jste firma, ale u nás je toto celkem irelevantní úspora. Je jedno na čem to pojede, hlavně když to zajistí výrobu 24/7.... opravdu není příjemné, když ve dvě ráno volá skladník na pevnou linku, že mu to nejede....
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 12:22
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Článek měl být skutečně námět, nikoliv konkrétní návod. Spíš ukázka toho, za jakých okolností to může fungovat. (Proto ta podobnost se seminární prací :-) A co se týká nákladů: úspory byly vyčísleny informativně, v počáteční fázi jde spíše o zvýšené náklady - hlavní úspory dle mého názoru spočívají v budoucím vývoji nákladů, když už je systém zaběhlý a uživatelé už mají určité zkušenosti (nízké výdaje na upgrade, licence, antivir, apod.). Ve firmě je třeba kromě krátkodobého plánování mít "v hlavě" i dlouhodobé trendy. Kromě toho: Linux je dost stabilní systém. Může se stát, že to skladníkovi nejede, ale po odladění aplikací je těch pádů poměrně málo.
Re: No děs...
(link)
27.9.2005 21:30
Roman Riedl
Věk: ( ~58 let)
Tak na toto musím zase reagovať ja (tiež som sa kvôli tomu zaregistroval).
1. Nechcem príliš vŕtať, ale nedá mi to. Pripadá mi to trochu neobvyklé, aby cca. 50 ročný človek používal skratky typu "M$ Word a M$ Access ", to patrí skôr tým puberťákom. Nemyslíte?
2. Ďalej k prevodom z Accesu a pod. To ste všetko robili Vy sám formou naviac práce a firma Vám za to nedala ani korunu?
Re: No děs...
(link)
27.9.2005 23:30
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Odpověď:
1. Co je špatného na zkratkách M$? Je to dost vžité. Je to kratší než psát Microsoft, myslím, že to není pejorativní. (To jsem ani nechtěl)
2. Nejsem zaměstnancem, ale spolumajitelem firmy. Každý ze společníků do firmy přináší maximum, co může a umí. Samozřejmě, že za to nebyla ani koruna navíc s výjimkou nepřímého zisku, který zdokonalení systému přineslo. Ale i kdyby to bylo za úhradu, určitě by se to vyplatilo.

Stačí tohle vysvětlení?
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 10:16
Pavel Holica
Věk: ( ~36 let)
S tou usporou je to jinak, tam pocital kolik stoji soft od M$, tudiz kolik se usetri :) Ja si teda jako hlavne vybiram veci podle jejich kvality a budoucnosti, nema cenu pouzivat veci od M$, protoze kdyz se objevi nejaka chyba, tak ty jim o ni napises, oni to poprou, za rok reknou ze nasli chybu a ze ji opravili, opravou ale udelaji dalsich 20 chyb a ty zase postupne opravuji, takhle je uzivatel odkazanej na opakovani kupovani toho samyho produktu a plati jen za opravy (krom par vyjimek). Nerikam ze se v podnikani vyznam ale me pripadne Linux na podnikani mnohem lepsi. Staci si zamestnat jednoho cloveka co se v Linuxu obstojne vyzna a nemuzi nikomu brecet na rameno. Ten zamestnanec muze udelat ostatnim zamestnancum udelat mensi prednasku o tom jak se v Linuxu pracuje a pul je hotovo.
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 11:20
Jaromír Vaněk
Věk: ( ~42 let)
Stejně pokud by šlo o (středně)velkou firmu, tak se opravdu kupuje řešení a nedělá se nic na koleně. Dodavatel za něj pak ručí ať již dodává opensource nebo MS případně cokoliv jiného. Pokud je manažer zdatný (čti na svém místě) tak si dokáže velmi jednoduše propočítat náklady. Btw IMO je úplně nejhorší pokud o takových zásadních věcech jako je IS rozoduje člověk, který tomu nerozumí. Na tom se snad shodneme. ;-)
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 11:43
Pavel Holica
Věk: ( ~36 let)
Jj, rozhodovat by mel ten kdo se vyzna a pokud se nevyzna, tak by se mel poradit s nekym kdo se vyzna nebo si zjistit info :)
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 11:39
Martin Nedopil
Tak to se mi nepovedlo ani u Windows!!! Menší přednáška znamená co? Koho bude zajímat jak mountovat, když ve Windows neumí ani drag-and-drop?
Stačí si zaměstnat jednoho člověka co se v Linuxu obstojně vyzná.... No to ne. Za prvé, stoupnou ti náklady o jeho plat + sociálka + zdravka. Navíc, co je to obstojně? Už jsem zažil "takylinuxáka" co běžně kompiloval jádra, sám mluvil jak by kernel udělal líp, ale v důsledku nerozjel ani Linksys wifinu !!! (jeho duch mě dodnes s hrůzou budí ze spaní)
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 11:49
Pavel Holica
Věk: ( ~36 let)
Mensi prednaska jako jak maji spustit ten a ten program, jak ulozit dokument a pak jim rict ze se v tom programu pise zhruba stejne jako v tom co pouzivali predtim, pochybuju ze by beznej zamestnanec pouzival treba nejaky specialni fce v OOo Calc. Tak te koho si zazil jen machroval a delal chytryho bych to tak videl, ja delam na Fedore ted ani ne 1/2 mesice (pred tim sem delal pod jinym distrem) a mountovat nejak moc nemusim protoze sem si to napsal do fstabu, 80% veci co sem se naucil sou z netu a to chodim teprv do druhaku na SS. A nejsem nejakej franta pepa kterej pouziva pocitac jen na OOo Writer nebo OOo Calc (resp. M$ word nebo excel).
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 13:45
Johann von Nepomuk
[...]Pak poznáte, že psát na sourceforge.net je sice pěkné, ale vy potřebujete pomoc ihned, protože máte problém a pouze firma, která to draho prodala je schopna za to nést zodpovědnost. Je to bohužel tak. [...]

Ja uz pracuji desetileti v branzi a prosel jsem i firmami, ktere jak pisete prodaly za drahe penize software ale kdyz nekdo neco skutecne potreboval, tak se stejne nedovolal. I kdyz ma takova "velka" firma 100 zamestnancu, tak jsou tam porad jen ti 3 co to tahnou a vedi o co jde, zbytek jsou sekretarky, marketing apod.

Jednou jsme ohledne ucetnictvi chteli komplikovanou upravu a po 2 hodinach marketingovych blafu se nakonec vedeni odhodlalok tomu neobvyklemu kroku a po omluvach, ze ted prijde ten vyvojar tak abychom se nelekli, kdyz se dostavi. Skutecne vesel pan s vousama do pul pasu a ve svetru, ktery videl pracku naposledy pred rokem a s usmevem si vyslechl ty nesmyslne navrhy, ktere predtim marketing vytvoril, behem 2 minut vysvetlil proc jsou to hovadiny a v dalsich 5 minutach navrhl smysluplne reseni.

Chci tim rici, pomoc muzete dostat jen od toho, kdo neco umi a ne kolik se za nejake software zaplatilo...
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 13:53
Johann von Nepomuk
jeste jednu poznamku:

[...]Dále to účto. To je základ a je mi buřt jestli poběží na tom nebo na tom. [...]

Ucto je zaklad ceho? Rizeni vyroby?

Kdyz uz hovorite o "poradnem reseni", tak by jsme uz konecne mohli prestat verit na tu nesmyslnou pohadku a ucetnictvi jako stredu sveta. Pro operativni rizeni firmy je klasicke ucetnictvi se svym moniternim pohledem na firmu naprosto nepostacujici.
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 14:45
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Děkuji za tento příspěvek. Je sice dobré, je-li účetnictví propojeno s řízením firmy, ale jak to chodí: občas se něco prodá bez dokladu, sem tam se vykáže jiný výsledek ...dělat se to nemá, ale kdo je bez viny ať hoďí kamenem ... Prodej bez dokladu účetnictvím neprojde, ale v kalkulaci nákladů a výroby být musí! Oficiální účetnictví je dost strnulé, může být i trochu zkreslené. Ale firma musí znát okamžitý stav věcí. Sutečný stav. My to máme oddělené. Pak konfrontujeme stav účetních knih s realitou.
Re: No děs...
(link)
20.9.2005 14:53
Martin Nedopil
Já to bral jako dobré účto = dobrý základ. Já netvrdím, že účto je středobod firmy (my osobně máme účto zvlášť a výrobu zvlášť). Pro operativní řízení firmy je nedostačující, to souhlasím, účto totiž nemá funkci řídící, ale úplně jinou. Je bohužel smutným faktem, že dobrá účta na Linuxu nejsou (snad jen Abra, z těch větších pochopitelně, tuším je na FB takže je schopná pracovat i na linuxovém serveru, ale klient bych řekl, že je stále Win32).
Tak zkusme polemizovat o tom, proč Linux nemá žádné takové open source (a nebo i komerční) řešení pro účto, pro řízení výroby atd...atd.. . A není to v důsledku jedno pod jakou platformou to poběží? Cena platformy (řekněme WinXP Home + MSDE jako server nebo cca 20.000,- za MS-SQL Server, nepočítaje licence) pak nehraje takovou roli, protože užitná hodnota ji hravě převýší.
My jsme koupili jeden IS za 3 miliony (a koupili jsme bohužel špatně). Jede to na platformě MS-SQL, vícevrstvá app s Win32 klientem. Bylo to to nejlepší pro výrobu (ekonomika je odjinud). Ale něco jsme se naučili a vyjádřeno v korunách je užitná toho SW je mnohem vyšší, protože si nedokážu představit, kdyby systém vypadl. To je sto lidí bez práce, bohužel. A znova říkám, kdyby v době výběru existoval IS pod Linuxem, tak druhý den se učím BASH (a nebo kupuju multilicenci VMWare).
Myslím si, že podobné case-studies by neměly být o tom, na kterou platformu jsme implementovali, ale jak jsme implementovali...a upřímně, nám se to nepovedlo a já nemám chuť o tom psát případovou studii. Dodavatelská firma to po mě už raději nechce...
Re: No děs...
(link)
22.9.2005 11:52
o.k.
Věk: ( ~47 let) , Pracovní pozice: Analytik ICT , Praxe v IT let: ( ~8 let)

> 3. Odhad úspor... 4 pracovní stanice s OS Linux = Kč
> 18000 x 4 = Kč 72.000,-
> Takže stanice na kterých by běžel Windows by byly
> dražší? Já myslím, že by byly dražší jen o cenu WinXP
> Home a to se dá skousnout.

Kdyz uz jsme u toho, tak bych chtel videt audit softwaru ve firmach s Windows. 99% firem ma tunu nelegalniho software a spousta z nich by zkrachovala, kdyby se na to prislo a museli by platit poradne pokuty.

OS Linux neni jenom blbej/nefunkcni kus jadra a par hracek pro deti kolem jako je tomu u Windows (coz je zakladni OS s minimem programoveho vybaveni). Je to spousta uzitecneho softwaru pro beznou praci. Ano, nektery software je portovan i do Windows, ale spousta toho portovano neni a uz vidim vedeni (firmy podporujici OS Windows) jak schvaluje a kupuje legalne drobne utility pro kazdodenni praci. To by jim naklady na software sakra narostly.

Kdyby se u nas trochu slo po softwarovem piratstvi, tak by to ve firmach take vypadalo jinak a spousta firem by se priklonila na stranu Open Source reseni. I hodne velkych firem, protoze kdyby si spocitali kolik je stoji licence za opravdu vsechen software co je treba, tak by i otrlym manazerum z toho bylo blbe :-)

I found the truth
(link)
20.9.2005 10:31
plubo
<noflame :-> But as we all know, Linux is only free if your time has no value, and I find that my time is better spent doing things other than the endless moving-target-upgrade dance. </noflame>
Re: I found the truth
(link)
20.9.2005 20:33
Ondřej Čečák (TEAM)
Věk: ( ~38 let)

I find that my time is better spent doing things other than solving problems of well-known "operating system".

Licence
(link)
20.9.2005 15:56
phv
mam par pripominek:
1. Co me nuti k MS Windows Home za 2600,- kupovat MS OFFICE za 15000. proste zaplatim windows XP a pouziji open office, takze si naklady snizte o 15 000,- za stanici a dale o 400 za ten home, ktery je levnejsi
2. pri vyvoji ASP.NET aplikace a pouziti matrixu mohu pouzit databazi MSDE bez poplatku,
3. A ted trochu praxe. Pokud zadate firme prevod DB z MS Access do MzSql, tak naklady bude daleko vetsi, nez kdyz prevede MS Access do MSDE. Takze Vase uctovani je mimo realitu.
Vas clanek je bohuzel zalozen na tom, ze Vam chleba a vodu zaplati tata s mamou a tak Vas netrapi, z ceho budete zit.
Ono existuje vyraz TCO- a tam je Linux na tento typ aplikaci hodne drahy. Osobne bych aplikace pro tak male firmy pod linuxem nenabizel.
Takovej dotaz. Pokud se odstehujete a dana firma si to bude spravovat jiz za komercni peniz, jste si jist, ze je to jeste vyhodne?
Re: Licence
(link)
20.9.2005 16:22
Ivan Majer
Věk: ( ~64 let)

Nechcete se napřed naučit číst?

Pokud jste ten ten článek četl celý tak jste musel pochopit, že ho psal jeden ze spolumajitelů firmy a jak psal v diskuzi nahoře vzhledem ke svým 50 letům za něho těžko bude platit mamka a taťka. Vůbec už nemluvme, že by se odstěhoval.

Některé příspěvky zde vypadají spíše jakoby se někdo bál toho, že Linux do komerční sféry nasadit jde a není to až takové drama, jak se snaží jedna nejmenovaná firma všem namluvit.

Jenže to by se pak spousta adminů ten bash prostě naučit musela anebo opustit teplá místečka. Proč si držet potom Windows admina :-)

Re: Licence
(link)
20.9.2005 16:53
phv
diskuzi jsem celou necetl
Ja se urcite nasazeni linuxu nebranim, naopak jsem pro. Ale hodne zalezi na podminkach- jednoduchosti spravy, isntalace, atd. Tady linux vyzaduje zpocatku velike casove nasazeni, ktere ja proste nemam. Ono dat 2600,- za licenci windows a pak pracovat 100hodin je levnejsi, nez nedat nic za licenci OS a pak misto 5 hodin instalovat system 30 hodin a soft vyvijet 150 - 200 hodin. Ono treba pod windows existuji skvele debug nastroje, ktere nasi kolegove pod linux neznaj- a print na konzolu fakt jiz 10 let nefrci. Je daleko ucinejsi dat debug a kod krokovat. Taky proto v me firme veskere opravy ostrych dat resi windowsasy, protoze linuxasy na to nemaj spravne nastroje a cas jsou proste penize.
Pokud nekdo studuje linux na skole a pak to tatovi vyvyji, tak to jo. Ale vydelat na firme o 5-10 lidech na softu na zakazku se v linuxu moc neda. Proste linux dat jako server a klienty resit ve windows a nebo treba v www.go-mono.com. Ale to je na jinou diskuzi.
Re: Licence
(link)
20.9.2005 17:11
Ivan Majer
Věk: ( ~64 let)

Ja se urcite nasazeni linuxu nebranim, naopak jsem pro. Ale hodne zalezi na podminkach- jednoduchosti spravy, isntalace, atd.

kde jste proboha vycetl ze se system instaluje 30hodin?

Zkuste dat odkaz na svou firmu at se da porovnat to o cem pisete...

Re: Licence
(link)
20.9.2005 17:42
Johann von Nepomuk
[...]Ono treba pod windows existuji skvele debug nastroje, ktere nasi kolegove pod linux neznaj-[...]

to ze pracujete ve firme, ve ktere neznaji tzv. linuxaci poradne debugovaci nastroje je mi lito, doporucuji zamestnat skutecne odborniky...

ale jako provokace a vtip dobry...
Re: Licence
(link)
20.9.2005 21:05
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Ja se urcite nasazeni linuxu nebranim, naopak jsem pro. Ale hodne zalezi na podminkach- jednoduchosti spravy, isntalace, atd. Tady linux vyzaduje zpocatku velike casove nasazeni, ktere ja proste nemam.

Osobne bych rekl, ze sprava Windows je casove daleko naroznejsi nez sprava libovolneho Unixu. Muzete se mnou nesouhlasit, ale bez rozumneho argumentu, proc je podle vas sprava Windows jednodussi, je to asi tak vsechno co muzete delat.

Ono treba pod windows existuji skvele debug nastroje, ktere nasi kolegove pod linux neznaj- a print na konzolu fakt jiz 10 let nefrci. Je daleko ucinejsi dat debug a kod krokovat.

Vasi kolegove pravdepodobne GNU/Linuxu nerozumi tak jak se tvari.

A navic je tento argument dosti pochybny, zkusil jste to nekdy v praxi? Prijdete na to, ze sebelepsi ladici nastroj neni samospasitelny. A myslim, ze kdyz se budete snazit krokovat nejaky daemon, tak stravite vic casu premyslenim o tom, jak to rozumne realizovat, nez by jste stravil ladenim s pouzitim nekolika vhodne umistenych ladicich vystupu.

Taky proto v me firme veskere opravy ostrych dat resi windowsasy, protoze linuxasy na to nemaj spravne nastroje a cas jsou proste penize.

Pokud ponechame stranou, ze tady citelnost vaseho prispevku klesla pod kritickou mez, je videt v jake firme pracujete a jak si ta firma svych penez vazi.

Pokud nekdo studuje linux na skole a pak to tatovi vyvyji, tak to jo. Ale vydelat na firme o 5-10 lidech na softu na zakazku se v linuxu moc neda.

Jste to schopen podlozit nejakymy argumenty?

Proste linux dat jako server a klienty resit ve windows a nebo treba v www.go-mono.com. Ale to je na jinou diskuzi.

Obavam se, ze v dnesni dobe mi prijde, ze tato cast prispevku je v prudkem sporu s jeho zbytkem. Co tak netrivialniho je v te klientske casti, ze to musi resit banda ultimatnich programatoru v .NET?

Re: Licence
(link)
20.9.2005 22:48
phv
v rozporu neni nic a vse do sebe logicky zapada.
Pozvete si super znalce linuxu a lepsiho znalce windows a dejte jim za ukol naistalovat PC s: - mesic starym typem tiskarny - TV kartou - plotrem - digi fotakem - ATI X300, s podporou 3d her
a uvidite kdo prvni bude mit plne funkcni PC. Rozdil v case vynasobte se sazbou technika PC, kdyz budu milej tak pocitejte 700,- a pak uvidime v rozdil TCO na 5 stanicich. Jo a jeste do TCO zapoctete mzdove naklady techto lidi. To dela hodne. Proto na windowsech to zvladne BFU, zatimco na linux budete muset mit pripojenou lajnu na internet, to taky do TCO patri. V instalaci distra linuxu urcite nenajdete ovladac na mesic starou tiskarnu, takze dalsi naklady navic. Vim o cem mluvim, protoze jsem drivry shanel.
Druha vec je ta, ze ja nejsem ultrapavicak ani ultralevicak, ale zivitel rodiny a proto nabizim reseni, kde zakaznik me neco da a me z toho hodne zbyde a dale toto je reseni je stabilni. verte tomu, ze zakaznikovy je jedno, mezi koho jsou castky rozpocitane, ho zajima celkova cena a stabilita. jeste jsem se nesetkal s padajici .NET aplikaci. Podud vy jo, dejte vedet, poslete print screeny.
K te posledni pripomince jeste dodam to, ze aplikace napsana v .NET 1.1 je platformove nezavisla- to znamena pobezi na: - Linux, - FreeBSD, - OpenBSD, - NetBSD - Solaris - Mac OSX - Microsoft Windows
Samozrejme je treba se drzet ECMA a ISO standardu a vyhnout se specifikam jako je GTK+, interop atd. Aplikace musi byt "cista" .NET. Diky otevrenosti Microsoftu je toto mozne. Teda, skoda ze to nepochopil pred 20 lety.
Jo jeste dodam jednu dulezitou vec o ktere asi nevite. Pokud napisete kod v Linuxu v monu, zkompilujete ho do mezikodu s koncovkou EXE, tak tento mezikod muzete spustit treba na MaxOSX.
Vyhoda tohoto reseni: - aplikaci vyvyjite na Vasi oblibene platforme, tam ji zkompilujete, otestujete a muzete distribuovat na libovolny OS bez nutnosti dalsi kompilace. Testovano, funguje. Prenos mezi SuSe a Win XP.
Proto si myslim, ze zde prezentovany prechod na linux je komercne nepouzitelny a je to vhodny doplnek ke zvyseni vlastniho ega. Treba muj padesatilety otec se linux ucit nebude. Ten cas navic pro neho bude vetsi financni ztrata, nez licence na win xp.
Co to je ultimatni programator? Ja delal ve firme, kde jsem projekty stridal mezi VB, ASp, ASP.NET a winforms a java a zadnej problem jsem nemel. Az na tu javu, ktera byla desne shnila a poradnej vyvojovej nastroj na ni v roce 2000 nebyl. Ted uz je situace jina. ABych nekrivdil.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 00:11
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Proto si myslim, ze zde prezentovany prechod na linux je komercne nepouzitelny a je to vhodny doplnek ke zvyseni vlastniho ega. Treba muj padesatilety otec se linux ucit nebude. Ten cas navic pro neho bude vetsi financni ztrata, nez licence na win xp.>
Kdybych byl nákupčí ve velké firmě, tak bych se linux taky neučil! Já si však musím platit všechno sám a za ušetřené peníze (včetně vlastní databázové aplikace) si koupím ojeté auto. (to byl jen příklad). A ztracený čas? Po večerech nebudu koukat na Big Brother, ale podívám se třeba raději na řešení transakcí v MySQL. Díky své aplikaci pak budu vždy připraven na úskoky zákazníka - data budu mít tak uspořádaná, že jej vyvedu z omylu. Tedy: žádné zvýšení ega, jen využití životní zkušenosti. Pokud jde o Vašeho otce, jsem stejně starý jako on.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 00:11
Aleš Hakl
Bydliště: Praha

Pozvete si super znalce linuxu a lepsiho znalce windows a dejte jim za ukol naistalovat PC s: - mesic starym typem tiskarny - TV kartou - plotrem - digi fotakem - ATI X300, s podporou 3d her a uvidite kdo prvni bude mit plne funkcni PC.

Tady ovsem uhybate od tematu teto diskuze. Kdyz jsme u toho TCO, mate predstavu, kolik by jste na tech peti stanicich usetril, pokud by jste pouzil hardware odpovidajici danemu ucelu?

Proc bych nenasel ovladac na mesic starou tiskarnu vhodnou pro kancelarske pouziti? Takovy tiskarna bude mit nejvetsi cast sve ceny prave ve sve elektronice a nikoli naplni (a nikoli naopak, jako tiskarny na ktere jsou potreba nejake zvlastni ovladace) a tudiz bude umet prijimat ulohy v necem rozumnem, tedy treba PostScriptu a jestli v distribuci neni cat, coz je pokud to trochu prezeneme veskery ovladac pro takovou tiskarnu nutny, tak to uz necham na posouzeni vam

K te posledni pripomince jeste dodam to, ze aplikace napsana v .NET 1.1 je platformove nezavisla- to znamena pobezi na: - Linux, - FreeBSD, - OpenBSD, - NetBSD - Solaris - Mac OSX - Microsoft Windows

Zrejme jste tu pripominku uplne nepochopil. A me tedy stale zustava zahadou, co je v te klientske casti tolik netrivialni, ze je k tomu potreba onen "Ultimatni programator v .NET"

Fakt, ze aplikace v .NET si na svem zacatku nese nekolik jednotek kB 8086 a i386 kodu vyzbrojenych MZ a PE hlavickami kvuli "kompatibilite" s nekterymi systemy bez .NET opravdu neni rozumne reseni.

Ono to s tou platformni nezavislosti .NET neni az tak horke, Windows.Forms je tak moc provazane s WIN32API, ze rozumne multiplatformne napsat nelze a u zbytku me tak nejak unika smysl, virtualnich stroju pro Smalltalk je dostatek i bez CLR.

Treba muj padesatilety otec se linux ucit nebude. Ten cas navic pro neho bude vetsi financni ztrata, nez licence na win xp.

Jste si opravdu jist, ze prumerny BFU onen vsude tak zminovany "rozdil" vubec pozna? A pokud pozna, ze si na nej behem nekolika hodin nezvykne?

Co to je ultimatni programator?

"Ultimatni programator" z meho predchoziho prispevku je ta entita, jenz je podle vas zrejme nutna k vytvoreni klientske casti aplikace v .NET. (coz, jak uz jsem zminil vyse, plne nechapu)

Re: Licence
(link)
21.9.2005 08:06
phv
S tim otcem jsem si jist, protoze ma celeron 400 Mhz, 128M RAM a na tom mu proste KDE ani gnome normalne nepojede. Bohuzel musi pracovat a ne cekat a cekat a cekat.
Muj AMD64 3000+ s 512MB mel co delat s openoffice v SuSe . Co by delal on fakt nevim. Nevim, jak dlouho by byl ochotny cekat 1-2 minutky, nez mu aplikace nabehnou. Zkousel jsem to v jedne firme a po 30s cekani bylo rozhodnuto- open source pryc. Bohuzel. Nasteni nova verze oo je jiz rychla jak blesk- nabeh do 1s na druhe spusteni.
Musim znova opakovat- nejsem utrawindowsak, pouze volim to co jede bez ztraty casu instalovanim a konfiguraci. Pro me je cas hodne drahy. pro nekoho samozrejme nejaka ta hodinka nehraji roli.
Treba instalace .NET aplikace bude tato na Linux: 1. Vloz CD do PC 2. Zkopiruj EXE do PC, nastav prava pro uzivatele 3. 2x klikni a muzes se nalogovat
Treba instalace .NET aplikace bude tato na Windows: 1. Vloz CD do PC 2. Zkopiruj EXE do PC, prava netreba, ve Viste to asi bude jinak, nevim 3. 2x klikni a muzes se nalogovat do programu
Toto je duvod, proc preferuji .NET. Nizke naklady spojene se spravou a vyvojem. Dale s mi libi jaky mam vyber vyvojovych nastraju: Placene: http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=S&Shortcut=MSF-NETVJ2003SPEC za 23000,- http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=K&CategoryId=463&Shortcut=MSF-NETVC2003 za 3000/- nebo http://www.sharpdevelop.com/, ktery je zadara nebo tez http://www.monodevelop.com/, ktery je tez zadara

Re: Licence
(link)
21.9.2005 08:31
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
S tim otcem jsem si jist, protoze ma celeron 400 Mhz, 128M RAM a na tom mu proste KDE ani gnome normalne nepojede. > Určitě na tom pojede Windows 98, ale pojede na tom slušně rychle WXP??? I kdyby měly být XP rychlejší než KDE, na tomto stroji pojede pomalu všechno. U starších strojů je to problém. Na novém stroji (dnes za 9-10 TKč) pojede slušně rychle cokoliv.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 11:01
Milan Hejpetr
Věk: ( ~57 let)
Pozvete si super znalce linuxu a lepsiho znalce windows a dejte jim za ukol naistalovat PC s: - mesic starym typem tiskarny - TV kartou - plotrem - digi fotakem - ATI X300, s podporou 3d her a uvidite kdo prvni bude mit plne funkcni PC
Myslite, ze zrovna ve firemnim prostredi je dulezita 3D podpora her, TV karta a digitalni fotak ? Ani problemu s tiskarnami jsem tolik nezazil. Je samozrejme jasne, ze nasadit Linux se vyplati tehdy, delam - li to na podporovanem hardwaru. Nebo vy byste si do firmy nasadil treba cracknutou verzi MacOSX pro Intely ? Ciste technicky je to obdobna zalezitost.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 11:46
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Dokonce instalace vhodného digi foťáku (který ve firmě docela využiji) je otázkou minuty. Malá úprava souboru fstab :-)
Re: Licence
(link)
20.9.2005 16:46
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
Vas clanek je bohuzel zalozen na tom, ze Vam chleba a vodu zaplati tata s mamou a tak Vas netrapi, z ceho budete zit.>
Tak jestli tohle bylo na mě, tak už jsem psal, že mam 27 let praxi, živím se zahraničním obchodem a jsem společníkem firmy. Věci nutne k praci s pocitacem jsem se ucil o dovolene a po vecerech, tahle investice se mi už dnes vrátila a mám vystaráno v této záležitosti do penze. Problém TCO u nás neexistuje. Ale i větší firma si může zaplatit někoho, kdo jí dohlédne na síť a je v blízkosti sídla firmy, netroufne-li si to někdo z pracovníků firmy.
Re: Licence
(link)
20.9.2005 23:07
phv
omlouvam se za ten chleba, bylo to obrazne receno- mel jsem na mysli, ze nejste ziv z vyvoje softu.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 00:00
Dalibor Smolík
Věk: ( ~69 let)
ale já opravdu nejsem živ z vývoje softu. Jsem obchodník a ve škole jsem viděl programování z rychlíku. Jeden semestr Algolu .. katastrofa. Něco jsem si nastudoval, abych měl důležité věci pod kontrolou. A z toho mi pak vyplynul vývoj těch firemních aplikací.
Re: Licence
(link)
21.9.2005 08:42
Petr Zajíc
Věk: ( ~51 let)
Koukám, že se z toho vyvinula pěkná diskuse... pokud mohu něco dodat, tak:
1) Ono v Linuxu opravdu spousta věcí JDE. To znamená, že když svým zaměstnancům zkrátka přikážete, že budou dělat v OpenOffice.org, tak v něm po pár dnech brblání skutečně dělat začnou. To lze z "pozice síly" zkrátka zajistit příkazem vedení firmy.
2) Jako programátor jsem si dost oblíbil rčení "nesnaž se opravit to, co funguje". Pokud má firma systém postavený na MySQL a čemsi webovém a funguje jí to, PROČ to proboha kritizovat, navrhovat jiné/lepší/účinnější řešení nebo snad dokonce programovací nástroje/jazyky/operační systémy?
3) Otázku TCO tady asi nevyřešíme; o tom kdy a jaký systém je levnější toho už bylo napsáno hodně - a jednoznačně se to zkrátka říct nedá.
4) Klidně bych považoval za úspěch, kdyby to Linuxové řešení bylo i dražší - v případě, že by přinášelo uživateli jinou přidanou hodnotu (stabilitu, například).

DISKUZE

MySQL vs PgSQL 20.9.2005 07:34 MaReK Olšavský
|- Re: MySQL vs PgSQL 20.9.2005 08:07 Petr Zajíc
|- Re: MySQL vs PgSQL 20.9.2005 08:26 Dalibor Smolík
L Re: MySQL vs PgSQL 20.9.2005 09:05 Pavel Holica
No děs... 20.9.2005 09:45 Martin Nedopil
|- Re: No děs... 20.9.2005 10:12 Dalibor Smolík
| |- Re: No děs... 20.9.2005 11:34 Martin Nedopil
| | L Re: No děs... 20.9.2005 12:22 Dalibor Smolík
| L Re: No děs... 27.9.2005 21:30 Roman Riedl
|   L Re: No děs... 27.9.2005 23:30 Dalibor Smolík
|- Re: No děs... 20.9.2005 10:16 Pavel Holica
| |- Re: No děs... 20.9.2005 11:20 Jaromír Vaněk
| | L Re: No děs... 20.9.2005 11:43 Pavel Holica
| L Re: No děs... 20.9.2005 11:39 Martin Nedopil
|   L Re: No děs... 20.9.2005 11:49 Pavel Holica
|- Re: No děs... 20.9.2005 13:45 Johann von Nepomuk
|- Re: No děs... 20.9.2005 13:53 Johann von Nepomuk
| |- Re: No děs... 20.9.2005 14:45 Dalibor Smolík
| L Re: No děs... 20.9.2005 14:53 Martin Nedopil
L Re: No děs... 22.9.2005 11:52 o.k.
I found the truth 20.9.2005 10:31 plubo
L Re: I found the truth 20.9.2005 20:33 Ondřej Čečák
Licence 20.9.2005 15:56 phv
  |- Re: Licence 20.9.2005 16:22 Ivan Majer
  | L Re: Licence 20.9.2005 16:53 phv
  |   |- Re: Licence 20.9.2005 17:11 Ivan Majer
  |   |- Re: Licence 20.9.2005 17:42 Johann von Nepomuk
  |   L Re: Licence 20.9.2005 21:05 Aleš Hakl
  |     L Re: Licence 20.9.2005 22:48 phv
  |       |- Re: Licence 21.9.2005 00:11 Dalibor Smolík
  |       |- Re: Licence 21.9.2005 00:11 Aleš Hakl
  |       | L Re: Licence 21.9.2005 08:06 phv
  |       |   L Re: Licence 21.9.2005 08:31 Dalibor Smolík
  |       L Re: Licence 21.9.2005 11:01 Milan Hejpetr
  |         L Re: Licence 21.9.2005 11:46 Dalibor Smolík
  L Re: Licence 20.9.2005 16:46 Dalibor Smolík
    L Re: Licence 20.9.2005 23:07 phv
      L Re: Licence 21.9.2005 00:00 Dalibor Smolík
        L Re: Licence 21.9.2005 08:42 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze