LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Programy, které musíte mít (11) - RSS čtečky

V článku vám představím několik použitelných čteček (agregátorů) formátu RSS.

5.1.2006 06:00 | Lukáš Váňa | read 14143×

DISCUSSION   

RSS (Really Simple Syndication) je formát, který nám umožňuje pohodlně kontrolovat změny na našich oblíbených zpravodajských serverech. Jak zjistíme, že server RSS kanál nabízí? Pokud používáte Firefox objeví se vám v adresním řádku takováto ikonka: ff ikonka (toto platí pro Firefox 1.5. Ve starších je ikonka v pravém dolním rohu prohlížeče). Nedávno se objevila zpráva, že takovou ikonku bude používat i nový Internet Explorer 7! O možnosti sledování novinek přes RSS se určitě dočtete i přímo na konkrétních stránkách. Mnohdy jsou u textu podobná tlačítka jako ve Firefoxu.

Sage

Zmínil jsem Firefox a tak jako první uvedu rozšíření umožňující číst RSS a ATOM kanály v tomto výborném prohlížeči. Jeho název je Sage a instalaci můžete zahájit jednoduchým kliknutím sem. Sage vám vytvoří okno v levé části prohlížeče, tak jak to vidíme na screenshotu. V tom se pak odehrává prohlížení zdrojů. V okně tohoto rozšíření se však dá pracovat i s dalšími funkcemi Firefoxu, jako je například stahování, historie navštívených stránek nebo správce témat a rozšíření. Čtení velkého množství zdrojů však může být trochu zdlouhavé a nepříjemné.

Sage - rozšíření pro Firefox

AKregator

Z velkého K v názvu programu je jasné, že tato čtečka je primárně určena pro prostředí KDE. Samozřejmě ho však můžete použít i v jiných prostředích, pokud máte nainstalované QT knihovny. Umí číst všechny verze RSS i ATOM zdroje. Jednotlivé články si můžete otevírat v tabech, které pro mě však nebyly moc pohodlné (tab neobsahuje ikonu pro jeho zavření - klikat se musí až na konci řádku, nebo v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem). Integrováno je samozřejmě vyhledávání. Zdroje můžete zadávat buď ručně, nebo importovat jejich seznam ve formátu OPML, či XML. Program umí takový seznam i vytvořit (exportovat). S velkou pravděpodobností bude program obsažen ve vaší distribuci. V případě, že byste měli zastaralou verzi, nebo tam nebyl, můžete navštívit stránky projektu.

Akregator

Straw

Pro GNOME existuje jednoduchý program Straw. Jeho funkce jsou téměř stejné jako u Akregatoru. Také podporuje RSS i ATOM, zvládá import/export ve formátu OPML a umí vyhledávat v článcích jednotlivých zdrojů. Také ho asi najdete ve vaší distribuci, ale samozřejmě je možno stahovat ho z jeho stránek.

Straw

Liferea

V popisu další čtečky je také uvedeno, že je určena hlavně pro GNOME. Liferea na první pohled vypadá téměř stejně jako Straw. Má ale větší možnosti v nastavení. O nových článcích se můžete nechat informovat pomocí ikony v oznamovací oblasti, nebo vyskočením okna. Pomocí externích programů (např. wget) vám umožní stáhnout případné přílohy, nebo je rovnou otevřít. Samozřejmostí je import/export ve formátu OPML a možnost otevření článku ve webovém prohlížeči.

Liferea

RSSOwl

RSSOwl se svým vzhledem nápadně podobá programům Firefox a Thunderbird ze stáje Mozilla, ale nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by tomu tak bylo. Čtečka je rozdělena na tři oddíly. V levém sloupci jsou vaše oblíbené zdroje (kterých je hodně již přednastaveno). Po kliknutí na některý z nich se v pravé části vytvoří nový "tab" jaký známe z Firefoxu. Díky nim je prohlížení RSS zdrojů velice přehledné. Jednotlivé články si můžete otevřít buď ve vámi nastaveném externím prohlížeči, nebo v zabudovaném (což vyžaduje Mozillu). RSSOwl je dostupný pro Linux, Mac OS, Solaris i Windows. Stahovat můžete buď zdrojové kódy, nebo binární balíček. Našince jistě potěší, že program je plně lokalizovaný. Pro jeho běh je nezbytné mít nainstalovanou Java Runtime Environment (JRE).

RSSOwl

Snownews

Pokud jste příznivci textového režimu můžete v něm provozovat i kvalitní RSS agregátor. Nejznámější je právě Snownews. Nebudu se o něm však rozepisovat, protože na tomto serveru o něm již článek vyšel. Dnes máme k dispozici verzi 1.5.7, která je obsažena ve většině distribucí.

Snownews

Tiny Tiny RSS

Tato čtečka je poněkud zvláštní, protože jejím prostředím je webový prohlížeč. Pokud ji chcete provozovat budete na svém stroji muset mít spuštěn funkční webový server s php a databázový server s MySQL(ve verzi 4.1), nebo PostgreSQL. Kromě toho si pro její běh také musíte stáhnout nástroj MagpieRSS a zkopírovat ho do adresáře na vašem webovém serveru, kde máte Tiny. Podrobné instrukce samozřejmě najdete v souboru INSTALL k Tiny přiloženém.

Samotná práce s Tiny je docela příjemná i zásluhou toho, že je předdefinováno několik klávesových zkratek. Neuklikáte se tedy k smrti, jak by se dalo předpokládat, když jde o web-based čtečku. Například pomocí písmen "n" a "p" přeskakujete na další, nebo předchozí příspěvek, "r" pro aktualizaci apod. (viz. přiložený soubor README). Pokud tedy chcete mít přehled o tom, které články již máte přečtené nejen doma, ale i v práci či škole je Tiny Tiny RSS určitě dobrou volbou. Pokud vás tento popis o jejích výhodách nepřesvědčil můžete vyzkoušet autory nabízenou demoverzi (Použijte login: admin, password: demo).

Tiny Tiny RSS

RSS-planet

Zajímavým projektem (nevím jak to bude s využitelností:-) je RSS-planet, který zobrazuje události ve světě přímo na globusu umístěném na vaší pracovní ploše. Používá k tomu utilitky xplanet, která globus vytváří. RSS-planet do ní jen dopisuje nadpisy světových událostí získávané ze serverů BBC News, Yahoo! News, CNN.com a Washington Post (na podpoře dalších se prý pracuje). Na výběr máte z několika možností pohledů na naši Zemi: Amerika, Amerika a Evropa, Evropa a Asie, Asie a Austrálie, západní a východní polokoule a celý svět (rozplácnutý:-).

RSS-planet

Představil jsem tedy čtečky pro KDE, GNOME, do konzole, pro grafické prostředí, webovou, rozšíření přímo do prohlížeče Firefox i jednu raritu na plochu. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám jistě ušetří mnoho času. Tak proč to nevyzkoušet? Jako první můžete mít třeba RSS LinuxSoftu. :-)

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6245x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4762x
4. LinPacker
Download: 9968x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2811x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3121x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz