LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Linux a open source očima indických expertů

Open source software, Linux a 64 bity dle EXPRESS Computeru.

26.3.2006 20:00 | František Hucek | read 9197×

DISCUSSION   

Zdroj: EXPRESS Computer článek Growing acceptance

Vzrůstající akceptování Linuxu.

Zatím co rok 2005 byl svědkem pronikání Linuxu v podnikové sféře do oblasti mission-critial aplikací, v roce 2006 uvidíme vzrůstající osvojování si open source software, předvídá Shivani Shinde.

Při ohlášení top 10 trendů pro rok 2006, Gartner vidí open source software (OSS) jako přímého konkurenta komerčnímu software v mnoha oblastech enterprise trhu, s vzrůstající rolí u malých a středních firem. S rychle rostoucím používáním OSS, zvláště v Číně a Indii, Gartner věří, že v roce 2010 se OSS bude podílet 20 % na světovém softwarovém trhu a bude ubírat přes 100 mld USD z objemu tržeb tradičních softwarových prodejců.

"Už nemá smysl si klást otázku, jestli IT společnosti se zaměří na strategii maximálního využití hodnot open source. Společnosti a prodejci, kteří ignorují možná rizika a příležitosti OSS, se budou stále více nacházet v konkurenční nevýhodě." předpovídá Dion Wiggins, vice-president a Research Director u Gartneru.

Jeho kolega Naveen Mishra, Senior Analyst, Enterprise Systems Research dodává: "Dle našich odhadů, Linux zaznamenal roční růst o více než 50 % v roce 2005 a stejně tak očekáváme silný růst i v roce 2006."


Linux na vzestupu

Každý bude (nebo by měl) souhlasit, že Linux se z kutlochů programátorů dostal na stoly jednání správních rad společností. I když je třeba ještě co dohánět, Linux je v každém případě zde. Hlavním důvodem je jeho zefektivnění nákladů a škálovatelnost.

Trh Linuxových serverů v Indii vzrostl na 75 mil USD v roce 2005 a bude růst také v roce 2006.

Společnosti jako jsou energetické firmy, ropné společnosti a různí výrobci, jsou ti, kdo tento trh ženou vpřed. Nejvíce ale Linuxu pomohla vláda, konkrétně oddělení informatiky, které prosadilo open source software do vzdělávacích zařízení.

I když opustíme podnikovou sféru a podíváme se na koncového uživatele, tak užívání Linuxu je na vzestupu. Většina počítačů s cenou pod 10.000 rupií (225 USD) je s Linuxem.

Na Linux bylo vždy pohlíženo jako na technicky dokonalejší platformu, co ho nechávalo v rukách administrátorů byla absence aplikací a podpory velkých firem. Jakmile ale toto začalo, začalo také trvalé přijímání Linuxu v nasazení pro mission-critical aplikace. Takže s obry jako Oracle a SAP poskytující aplikace na Linuxu jeho prosazování vzrostlo.

Sandeep Menon, Director, Linux Business, Novell, West Asia souhlasí, že podpora velkých firem byla klíčovým faktorem pro růst Linuxu a dodává: "Toto je zajisté jeden z důvodů, ale musíme pochopit, proč ho velké firmy podporují. Faktem je, že většina těchto firem má hluboké znalosti trhu a tržní trendy dokáží rozpoznat snadno, zvláště jestli je to způsobeno poptávkou jejich zákazníků.

Cítí, že Linux může snížit náklady na vývoj, jestliže umožňují firmám vyvíjet prvotní verzi jejich aplikací na Linuxu, které pak mohou být transformovány a testovány na více hardwarových architekturách. To hraje silně do karet Linuxu. Dále podpora Linuxu dává strategickou výhodu mnoha těmto firmám, kteří mohou v tradičních prodejcích OS vidět v blízké či vzdálené době svou konkurenci.

Mishra cítí, že Linuxu se bude dařit lépe, ale že to ještě nějakou dobu potrvá. "Linux byl dlouho znám jako dobré řešení pro servery, ale teď se začíná používat i na databáze a aplikační platformy. I když nějaký čas potrvá, než se Linux dostane na jiné druhy serverů, ta změna se děje na celém světě." dodává.

Sachin Dabir, Head, Enterprise Sales, Red Hat India upozorňuje, že s podporou Linuxu velkých firem je pro koncového uživatele přijatelnější užívat Linux, jakmile může vidět jasnou cestu co se týče růstu a budoucích aplikací. "Dle marketingové studie měl Linux na serverech asi 20 % podíl v roce 2005," dodává.


64 bitové počítače

Andy Fenselau, Linux Product Line Manager, Symantec věří, že open sourcová řešení budou pokračovat ve zlepšování se co vlastností a celkové kvality týče. Linux obzvlášť ukazuje všechny příznaky a i některé problémy nejrychleji rostoucího operačního systému v historii. "Velká synergie 64 bitových distribucí postavených na kernelu 2.6, 64 bitové standardní hardwarové platformy, podpora podnikových aplikací a certifikáty a stále rostoucí počet aplikací, včetně komerčních, jenž nejsou open source jako SAP či Oracle, dělají Linux stále více připravený pro nasazení v mission-critical prostředích," prohlašuje Fenselau.

Se zvýšeným zájmem o 64 bitové počítače z řad podniků je konkurence tvrdá. 64 bitový software tradičně běžel na serverech s RISC procesory na různých Unixech. Indické podniky používaly RISC servery na mission-critical aplikace. Posledním kdo vstoupil na tento trh byl Microsoft.

Budete se divit, proč se bavíme o 64 bitových platformách. Toto je oblast, kde se Linuxoví hráči snaží ukrojit z tržního podílu unixových prodejců, vzhledem k podobnostem mezi Linuxem a komerčními Unixy.

Menon vysvětluje: "Řekl bych, že toto není pouze v oblasti RISC prostředí. Během let se objevili zákazníci, kteří byli připraveni pracovat jak s CISC tak s RISC čipsety v rozdílných prostředích. Co ale opravdu nefungovalo, byla dostupnost opravdu podnikového, vědecky vyvinutého OS jako alternativy, které by mohla být nasazena na obou architekturách za podmínek dosažení vysokého stupně robustnosti, škálovatelnosti a bezpečnosti. "

Toto místo bylo vyplněno Linuxem. "Přišel právě v pravý čas a tuto mezeru zaplnil báječně. " dodává Menon. Toto vedlo k nasazení jak 64 bitového Linuxu na CISC, tak na RISC tak jako na společných prostředích, které běžely na tom samém kernelu SUSE. Náhle tady bylo mnohem více možností dostupných pro zákazníky, v závislosti na jejich výpočetních potřebách a rozpočtech.

Dabir dodává. V Indii jsme teď svědky ne nahrazování, ale přidávání, když se jedná o nasazení Linuxu.


Pokračování v příštím dílu ...

poznámka:
Indie se stala softwarovou velmocí, s domácími výrobci jako Wipro či Infosys a s vývojovými středisky firem z celého světa (IBM, HP, AMD, Microsoft, ORACLE, SAP).
 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6245x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4761x
4. LinPacker
Download: 9967x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2809x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3121x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz