LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Hakin9 6/2006 (13)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o Xpath Injection, aplikačním fingerprintingu nebo o bezpečnostních politikách.

27.11.2006 10:00 | Ondřej Čečák | read 10582×

DISCUSSION   

Obálka Hakin9 #13

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro červenec-srpen uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce
    • hakin9.live – Obsah CD
  • Téma čísla
    • Úvod do techniky Xpath Injection
  • Praxe
    • Dá se oklamat fingerprinting aplikační vrstvy?
  • Techniky
    • Narušení bezpečnosti a vynucení politiky systémem IDS a branou firewall
  • Teorie
    • Application Mapping
    • Druhy počítačových virů
  • Praxe
    • Anti-Sniffing, soukromí a VPN
  • Rozhovor
    • Jsme proti – rozhovor s Garym McGrawem
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Nový tým ve vedení časopisu dospěl k představení některých změn, které by měly čtenáře čekat. První a možná také důležitější z nich je zkrácení intervalu vydávání, z vydání jednou za dva měsíce se zkrátí periodicita na polovinu, takže se z časopisu stane od nového roku měsíčník. Druhé novinky bychom se měli dočkat už v příštím čísle a mělo by jít o spotřebitelské testy různých zařízení od lidí, kteří se jejich správou a nasazováním přímo zabývají.

Samotná podoba magazínu se zatím moc nezměnila, na úvod je stejně jako dříve dvojlist novinek především z oblasti bezpečnosti, hned následované představením obsahu přiložených CD – ty jsou nově dvě; na prvním naleznete stejně jako dříve live distribuci hakin9.live, která je založena na Auroxu a umožňuje snadné vyzkoušení v článcích probíraných témat a mnoho dalšího a na nově zařazeném druhém CD by kromě dalšího software a ostatních materiálů mělo být 6 speciálních verzí některých komerčních aplikací, jak jinak než z oblasti bezpečnosti.

Klidně ale můžeme přejít dál hned k prvnímu článku, který popisuje útoky typu Xpath Injection, které jsou svým provedením podobné útokům SQL Injection, jde tedy o vykonávání vložených instrukcí, tentokrát ale v jazyku Xpath, který například umožňuje pohodlně získávat informace z XML dokumentů. Asi nebude žádným překvapením že cílem snažení bude dostat vlastní kód do děravé aplikace a získat tak neoprávněný přístup k datům uvnitř.

Další článek se zabývá aplikačním fingerprintingem, tedy zkoumáním provozovaných aplikací podle toho, jak se hlásí nebo chovají. Po úvodu do problematiky je představen nejzákladnější způsob rozpoznávání verzí a služeb – jednoduše z jejich bannerů programem nmap. Trochu zajímavější je posléze další typ, který je obecně popsán jako sledování známých chyb nebo jednoduše odlišností v implementaci standardů, prakticky to je představeno na komunikaci protokolem HTTP, čemuž se později věnuje zbytek článku, který je poměrně povedený a zajímavý.

Následující text se po delší době opět zabývá IDS, konkrétněji NIDS; detekování narušení firewallu případně lokální sítě pomocí nástroje SNORT. V článku je pěkně popsáno vše návrhem firewallu počínaje po konfiguraci SNORTu včetně některých technických detailů konče; pěkné.

V aktuálním čísle je tak trochu překryv témat, protože další článek se věnuje problematice application mappingu, což je v podstatě to samé jako fingerprinting s tím rozdílem, že teď se kromě především odlišností v implementaci standardů a jejich rozpoznávání autor věnuje problematice jednoduché analýzy bannerů služeb regulárními výrazy včetně automatizace celého procesu.

Na své si přijdou také programátoři, protože ukázky kódu provází představení různých druhů počítačových virů, i když je povídání docela obecné, obsahuje bloky instrukcí assembleru a přestavuje některá schémata používaných technik.

Poslední praktický článek se zabývá předcházením odposlechu komunikace a praktickým nasazením virtuální privátní sítě. Kromě základní teorie je na praktických příkladech představena konfigurace služby OpenVPN.

Časopis uzavírá rozhovor s Gatym McGrarem, CTO společnosti Cigital, která působí jako konzultační firma zaměřená na výrobce software, nebude tedy nijak překvapivé, že se otázky točí především kolem této problematiky.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux CD Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4878x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10948x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6244x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9966x
5. VFU File Manager
Download: 3198x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz