LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (23)

I v dnešním díle softwarových novinek vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu. Protože vzhledem k mé práci byla prodleva delší, bude i novinek trochu více než obvykle.

12.12.2006 06:00 | MaReK Olšavský | read 12201×

DISCUSSION   

Nové distribuce

Jednou z nejvýznamnějších událostí ve vydání nových distribucí v posledních týdnech je bezesporu Fedora Core 6, která přichází nejen v podobě instalačního DVD, eventuálně sady instalačních CD, ale i v podobě liveCD/liveDVD, pod jménem Live-Spins, k nimž se dostanete ze stránek Fedora Unity Project. Uživatelé vědí, že Fedora Core je pokračovatelem volně šířeného Red Hatu, ale pokud očekávají stejnou kvalitu, jaká byla v dobách původního volného Red Hatu, mohou být tentokráte velmi zklamáni, příliš chvály jsem na tuto distribuci neslyšel a několik uživatelů z mého okolí se rozhodlo přejít jinam.

Druhou distribucí, která vyšla a je u uživatelů velmi oblíbená je Ubuntu Linux 6.10 a jeho rodinka forků Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu a Fluxbuntu. Tato verze je bez přídomku LTS a její podpora bude „pouhých” 18 měsíců. Ukryté pod povrchem bude přepracované startování systému pomocí Upstartu, místo tradičních Init scriptů, ale viditelné budou nové verze hlavních prostředí KDE i Gnome. Poměrně zajímavým forkem distribuce, který vznikl je Linux Mint, aktuálně ve verzi 2.0, eventuálně 2.1 Beta, která má vůči standardnímu Ubuntu doplněné kodeky, pluginy pro prohlížeč a mnoho dalšího, které uvítají uživatelé, kteří chtějí mít kompletní systém ihned po instalaci. Podobným směrem jako Linux Mint jde i Ubuntu Multimedia Center, který je poměrně mladým projektem a podle toho, že je dostupná verze RC1, je pravděpodobné, že brzy bude hotové finální vydání.

Komplexní a poměrně rozšířená distribuce openSUSE vyšla ve verzi 10.2, jejíž screen tour naleznete na našem serveru. Aktuální verze důležitého software patří ke standardu. Nemalý podíl na této distribuci má vývojové centrum v České republice, odladění je kvalitní, ale kdo je zvyklý na rychlý systém, může být místy nepříjemně překvapen. Na druhé straně, některé detaily, které jsem zažil s Mandrivou jako problematické až nefunkční, byly v SUSE korektně vyřešeny, například uspávání laptopů. Pro vývojáře bude možná velmi zajímavé začlenění gcc 4.1.2, které je zatím pouze cvs verzí. Oficiálním souborovým systémem je Ext3, který nahradil doteď defaultní ReiserFS.

Novým hráčem na poli Linuxových distribucí se stal Oracle, který uvedl svou distribuci Oracle Unbreakable Linux. Vcelku logicky vyšli z distribuce, která byla léta udávána jako oficiální „podvozek” pod Oracle, z Red Hatu. V tomto prvním vydání by měly být jen odstraněny ochranné známky Red Hatu a opraveny chyby. Podle stránek Oracle by se nemělo jednat přímo o vlastní distribuci, ale jen o jakýsi podpůrný produkt pro jejich servery, nicméně, instalační instalační CD lze stáhnout a budete-li chtít podporu, můžete si ji zaplatit za US$99 ročně. I číslování distribuce odpovídá tomu, že to není zcela regulerní R4-U4 (Release 4 - Update 4), přičemž by měla být zachována plná kompatibilita s Red Hatem. Jestli je tento počin životaschopný, ukáže až čas.

Damn Small Linux 3.1 je velice zajímavým dílkem, které jsme v jedné ze starších verzí testovali i na našem portále. Není to ani tak záchranné CD, jak by se mohlo zdát na první pohled, ale jedná se o minimalistické řešení desktopu, založené na Debianu. Velikost celé distribuce je zhruba 50MB, což znamená, že se vejde na CD vizitku. Pokud si chcete tuto distribuci funkčně rozšířit, nůžete to udělat pomocí modulů, které naleznete na domovských stránkách projektu, ale pak již nebudete moci počítat s malou velikostí.

OpenBSD se pyšní na domovských stránkách hláškou, že za 10 let zaznamenali pouze jednu vzdáleně zneužitelnou chybu v defaultní instalaci a tudíž by se dalo očekávat, že se jedná o nejbezpečnější systém současnosti. 1. listopadu 2006 vyšla verze 4.0 a seznam změn proti předchozí verzi je poměrně dlouhý. Instalace tohoto systému není pro neznalé uživatele z nejjednodušších, ale na server se jedná o jeden z nejlepších možných systémů a ty se příliš často nepřeinstalovávají. Systém používá téměř výhradně open source programy, ale díky podpoře není problém nainstalovat aplikace určené pro NetBSD (z nějž OpenBSD vzešlo), FreeBSD, či Linux.

Něco pro zábavu

Jeden z nejzábavnějších a nejpropracovanějších open source simulátorů, Torcs, se dočkal verze 1.3. Tato verze přináší jednak vylepšenou inteligenci vašich závodních soupeřů, 42 různých aut a 30 různých tratí. Nároky hry nejsou nikterak přemrštěné, 800MHz processor, 256MB RAM a grafická karta se 64MB RAM, která podporuje OpenGL 1.3+, píši zde optimální, nikoliv minimální požadavky, protože při těch minimálních ne vše funguje 100% správně. Pravděpodobně nemluvím jen za sebe, když prohlásím, že za touto hrou se dá strávit opravdu mnoho času.

Program crashtest nejspíše nepatří mezi ty nejzábavnější, ale je spíše poučný. Podívejte se, co se děje s lidmi v automobilu při havárii. Fyziku mají modelovánu velmi přesně. K nástrojům, které mohou přinést zábavu i poučení, bych směle zařadil i BASIC–256, dříve známý jako KidBASIC, jenž přináší IDE a jednoduchý jazyk, ve kterém se mohou děti učit programovat. Pokud ohrnujete nos nad BASICem, zkuste se napřed podívat na syntaxi této konkrétní implementace.

Po docela dlouhé době je tu důkaz, že trackerská scéna ještě nevymřela. Poslední rok se zdálo, že žádný další vývoj mezi následovníky někdejšího Sound Trackeru již nebude. Až teď se objevil, takříkajíc jako blesk z čistého nebe, ChibiTracke, který by měl být klonem jiné legendy mezi trackery, Impulse Trackeru. Profesionální hudebník pravděpodobně ohrne nos nad tvorbou skladeb v trackeru, ale určitě jsou lidi, které to baví.

Něco pro práci

Novinkou, která se bude velmi hodit vývojářům na Java platformě jsou NetBeans 5.5, které jsou původně a dodnes převážně českým IDE pro Javu, jenž je dostupné zdarma a jeho vývoj je nyní plně v režii SUN Microsystems. Mezi svobodnými prostředími je souboj Eclipse vs. NetBeans velmi zajímavý. NetBeans je sice méně hezký, než Eclipse, ale funkčně nezaostává a s jeho platformou je mezi vývojáři větší spokojenost. Pro toto prostředí existuje nemálo doplňků a pluginů, z nichž by si každý měl nainstalovat nejspíše Profiler. Zatím jsem se k nainstalování nedostal, ale pokroky by tentokráte měly být spíše v mezích zákona a větší změny se chystají do NetBeans 6.0.

Jednou z nepříjemných stránek vývoje je psaní dokumentace. Ani ne tak té uživatelské, dokonce tu by neměl psát vývojář, ale uživatel, který je s vývojářem dobře spojen. Vývojová dokumentace bývá vyžadována vedením firem a pokud se jedná o produkty na nichž spolupracuje více lidí, je praktickým nástrojem. Slušný vývojář si píše do komentářů vše potřebné, ale hledání komentářů k jedné funkci v několika až stovkách MB zdrojových kódů se často rovná pověstnému hledání jehly v kupce sena, proto je dobré mít nástroj, kterým tyto komentáře vyextrahujete ze zdrojových kódů ven a pokud můžete s tímto vyextrahováním provést i transformaci do některého praktičtějšího formátu, než čistý text, třeba provázané HTML nebo PDF, budou spolupracovníci i vedení navýsost spokojeni. Nástroj, který je v tomto oboru přímo legendou a je používán i ve větších firmách, je Doxygen, který aktuálně vyšel ve verzi 1.5.1. Je třeba si zvyknout na způsob psaní komentářů, ale poté tento mocný nástroj oceníte. Pokud Doxygen nepodporuje zrovna vámi používaný programovací jazyk, z domovské stránky se dostanete i k ostatním generátorům.

Mono je velmi zajímavý projekt, který představuje open source implementaci platformy .NET. Projekt se dostal k verzi 1.2.2 a dá-li se něco usoudit ze změn, tak tato platforma se rozvíjí mílovými kroky. Vzhledem k tomu, že Mono je sponzorováno Novellem a Novell uzavřel velmi diskutovanou smlouvu s Microsoftem, je pravděpodobná další akcelerace vývoje Mona, ale tím se nechme překvapit.

Pro administrátory sítí, ve které jsou stanice s některým z Debian-based systémů, je potenciálně velmi zajímavý program nwu, který je ve velmi časné verzi 0.15. Jedná se o velmi jednoduchý konzolový program, který umožňuje z jednoho místa, serveru, updatovat a instalovat software na všech stanicích, které jsou pro spolupráci s tímto serverem nastaveny. Pokud je ve firmě/síti pouze pár počítačů, nebude problém se bez tohoto nástroje obejít, ale při několika desítkách, až stovkách, počítačů v síti, může nasazení představovat ušetření času adminisrátorů a přenesených dat z internetu.

Instant Messanging je něco, co používá téměř každý uživatel, který má rozumné připojení na internet. Já sám používám sítě ICQ, MSN, Skype a Jabber, ale postupně jsem přešel z přímého používání ICQ a MSN na jejich transportování prostřednictvím služeb Jabberu. Podle počítače a systému jsem používal Mirandu, Adium, či TKabber. Protože pro všechny systémy, které používám je dostupná java a mám ji nainstalovánu, potěšilo mě nalezení komunikátoru Jeti, který nedávno vyšel ve verzi 0.7.6. Program podporuje češtinu naprosto v pohodě i když některým uživatelům může vadit, že není bleskurychlý, jako TKabber. K dispozici je jako aplikace i jako applet, který můžete umístit na stránky. Známý mi tento program okomentoval slovy, že vypadá jako všechno ostatní v javě, tj. naprosto hrozně :-).

TkWiCe je prográmek, který poslouží vinařům. Ani ne tak těm, kteří vypijí každé jakobyvíno, ale především těm, kteří mají sklep s vínem, ať již soukromé zásoby, nebo se starají o takový sklep z komerčních důvodů. Program umí zaznamenat mnoho údajů o každém víně a podle nich pak můžete vyhledat ve vašich zásobách vhodnou láhev. Pro českého sklepníka by se zajisté hodilo počeštění programu. Program je psán v jazyce Tcl/Tk.

Ne každý vítá používání Geckového mailovacího programu Mozilla Thunderbird, nepotřebuje komplexnost Evolutionu a je-li uživatel Gnome/XFce, uvítá elegantní a rychlý program Claws Mail, který je aktuálně ve verzi 2.6.1. Pokud je vám jméno tohoto programu trochu povědomé, tak jste na správné stopě, není to tak dávno, co se jednalo o vylepšenou verzi Sylpheed, která se jmenovala Sylpheed-Claws. Program je překvapivě malý a nenáročný vzhledem k tomu, kolik toho zvládá. Já sám jej používám k naprosté spokojenosti na jednom poměrně slabém počítači a přestože v něm mám kolem 80.000 emailů, nezaznamenal jsem zpomalení. Možnosti programu lze elegantně rozšířit pomocí pluginů.

Jeti TkWiCe

Jeti - příjemný javovský klient na jabber síť *** TkWiCe - vše co potřebuje zaznamenat sklepník o vínu

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6244x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9967x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3121x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz