LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> PHP (49) - Kam kráčíš, MySQL?

Dnes uzavřeme úsek seriálu o PHP, který se trochu specializoval na spolupráci s databází MySQL.

24.9.2004 10:00 | Petr Zajíc | read 30975×

DISCUSSION   

Shrňme si dnes poznatky, které se budou týkat PHP a MySQL, abychom toto téma mohli s čistým svědomím opustit. Můžete to pojmout jako shrnutí a zároveň jako malý rozcestníček. Budou tu odkazy na jiné články uveřejněné tady na Linuxsoftu.

Co si zapamatovat

Pravděpodobně to nejdůležitější co byste si měli zapamatovat je to, že PHP používá pro práci s databází sadu příkazů, které všechny začínají mysql_. Zopakujme si ty podstatné v přehledné tabulce:

Příkaz
Význam
mysql_connect
Připojí se k MySQL
mysql_select_db
Vybere pracovní databázi
mysql_query
Vykoná dotaz (výběrový, aktualizační atd.)
mysql_fetch_array (_row, _object)
Převezme řádek výsledku do asoc.pole (pole, objektu)
mysql_num_rows
Vrátí počet řádků ve výsledku

Pamatovat si alespoň tyto základní příkazy se vyplatí. PHP podporuje celou řadu databází a příkazy pro práci s nimi jsou podobné; pouze místo prefixu mysql_ začínají jinak.

To druhé, co byste si měli zapamatovat je, že MySQL, stejně jako všechny ostatní databáze, používá nějaký dialekt jazyka SQL. To znamená, že musíme vědět, jak máme formulovat příkaz předávaný pomocí mysql_query tak, aby mu naše databáze skutečně rozuměla. Jedna rada: Pakliže se rozhodnete pracovat převážně s MySQL, rzhodně stojí za to naučit se dobře dialekt SQL, kterému MySQL rozumí. Pokud naopak budete potřebovat pracovat s více databázemi, používejte manuály a vůbec se za to nestyďte. SQL dialekty bývají totiž velmi podobné a snadno si je budete plést.

Konečně, je třeba si přiznat, že ani ten nejlepší programátor nezná všechno z hlavy. Měli byste mít vždycky při ruce manuál k MySQL. Jeho ON-LINE verze má tu výhodu, že obsahuje uživateli doplněné komentáře. Bývají mimořádně cenné.

Programy, které je třeba znát

Měli byste vědět, že vývoj pomocí PHP a MySQL bude pravděpodobně vyžadovat další nástroje. Například asi budete chtít něco na prohlížení dat v MySQL. Projektů je mnoho. Můžete si vybrat například pomocí našeho seriálu na Linuxsoftu, nebo se zeptat někoho, kdo s tím má nějaké zkušenosti.

U nás vyšel rovněž rozsáhlý článek o administraci MySQL. Dovést databázovou aplikaci ke zdárnému konci vyžaduje většinou mnoho úsilí, takže neváhejte a vyberte si takové nástroje, které Vám padnou. Náš seriál samozřejmě nepokryl všechny aspekty práce s MySQL. Nezapomeňte, že databáze potřebuje nejen data zapisovat a vybírat. Potřebuje být:

  • správně nainstalována
  • optimalizována
  • zálohována
  • zabezpečena
  • kontrolována
  • vyladěna na výkon

a tak dále. Naprostá většina těchto témat ale přesahuje rámec našeho seriálu. Existují specializované servery, kde byste se měli dozvědět všechno, co potřebujete. Server www.mysql.cz je zatím ve vývoji, www.mysql.sk byl nedávno spuštěn; snad se tam bude něco dít.

Kam kráčíš, MySQL?

Je třeba dodat, že MySQL, stejně jako PHP je stále aktivně vyvíjena. V době psaní tohoto článku je k dispozici stabilní verze MySQL 4.0.21 a alfa verze 5.0.0. Pětkové verze by měly přinést to podstatné, co MySQL zatím chybí, aby mohla mít punc "velké" databáze. Bude se jednat zejména o následující věci:

  • Pohledy (views), a to jak read-only, tak i aktualizovatelné.
  • Uložené procedury
  • Spouště
  • Lepší podpora transsakcí

Jakmile se to stane, dostanou vývojáři do ruky nový mocný nástroj. Některé věci, které se dnes dají provést pouze pomocí PHP+MySQL se budou dát udělat v samotné databázi. Některé postupy představené v našem seriálu přestanou platit, nebo budou zbytečně složité. To je vývoj.

Aniž bych byl nějaký databázový guru, chtěl bych upozornit na jednu věc: Se vzrůstajícícmi schopnostmi databáze se bude pochopitelně snižovat její rychlost. Netuším, jestli to bude znamenat pohřeb pro MySQL nebo ne, ale měli byste to vědět. Ostatně, nikdo Vám nebude bránit používat starší verze, pokud si to budete přát.

Pozn.: Mimochodem, zde na Linuxsoftu běží ještě "trojková" verze MySQL. A vidíte - pro naše příklady to bohatě stačilo.

Jestliže zavzpomínáte na úvodní článek o PHP a databázích, bylo tam řečeno, že existují i jiné "správné" databáze. Z hlediska PHP je to většinou jedno, neb PHP umí přistupovat k naprosté většině dnes existujících databází. Ať už přímo, nebo prostřednictvím nějakého ODBC rozhraní. Chci tím říci, že kterériem pro výběr databáze nebude "umí to pracovat s PHP?", ale "co to všechno umí?".

Závěr

Pro malé až střední projekty, zejména pro ty databázové, bude pravděpodobně ve většině případů databáze MySQL tou správnou volbou. Pokud byste potřebovali něco většího, pravděpodobně se poohlédnete po nějaké recenzi databázových produktů. Jednu tady na Linuxsoftu máme, prostudujte ji. Vítejte ve svobodném světě, volba je na Vás.

V dalším díle seriálu odhlédneme od světa databází a povíme si některé věci o autorizování uživatelů při jejich přístupu na web. Samozřejmě, pomocí PHP.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6245x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4762x
4. LinPacker
Download: 9968x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2811x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3121x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz