LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> phpMyAdmin (2.) - základní používání

Základní používání phpMyAdmina je velmi jednoduché, ale protože je používán v internetovém prohlížeči, je také trochu odlišné od nativních aplikací.

5.11.2004 13:00 | Michal Čihař | read 25038×

DISCUSSION   

Základní rozhraní

Rohraní je opticky rozděleno na dvě části - levý sloupec, ve kterém je seznam databází a tabulek a některé ovládací prvky a zbývající pravá část, kde se odehrává veškerá manipulace s daty. Na první stránce můžeme provést některá nastavení, provádět administraci MySQL a také zde jsou odkazy na dokumentaci (která je jen v angličtině):

Můžeme zde vytvořit databázi (pokud pro to máme oprávnění), zobrazit informace o serveru a provést různá nastavení rozhraní. Ve starších verzích MySQL není možná volba znakových sad, protože to tyto verze nepodporovaly. Dále si zde můžeme zvolit jazyk (z 48 podporovaných) nebo nastavit jiný vzhled rozhraní (kromě dvou dodávaných se další dají stáhnout z phpmyadmin.net).

Pro základní prohlídku si v levém sloupci vybereme databázi, do které máme přístup (například databáze test) a zobrazí se přehled akcí s databází:

Protože máme prázdnou databázi, začneme vytvořením několika tabulek, které použijeme i v následujících ukázkách. Jako inspirace nám poslouží tento server a vytvoříme si databázi programů :-). První tabulku nazveme software a bude obsahovat sloupce id, nazev, popis, url, kategorie, licence. Zadáme název tabulky a počet sloupců (6) a po odeslání se dostaneme na stránku, kde zadáme parametry sloupců:

A poté tabulku vytvoříme:

A stejně tak i další dvě tabulky - kategorie a licence:



Nyní v přehledu databáze test vidíme nově vytvořené tabulky a také je jejich seznam v pravé části stránky:

Chybu zobrazenou v dolní části budeme prozatím ignorovat, vrátíme se k ní v dalším dílu. Nyní je na čase zaplnit tabulku nějakými daty. Pro začátek vytvoříme třeba kategorii php, licenci GPL a program phpMyAdmin, který bude v této kategorii a pod touto licencí. Pro vytvoření záznamů se přepneme na přehled tabulky a v horní liště zvolíme vložit:

Zadáme údaje a vytvoříme záznamy. Při zadávání aplikace vás jistě také napadlo, že by nemuselo být potřeba zadávat id licence a kategorie ručně, ale vybrat ho z tabulky. phpMyAdmin toto umí a to buďto pomocí vlastních tabulek na jejihž neexistenci nás upozorňoval chybou na stránce s přehledem databáze anebo při použití InnoDB tabulek, které relace přímo nativně podporují. Protože InnoDB je na většině serverů zabývajících se hostingem vypnuté, tak v následujícím díle popíši jak připravit phpMyAdmina pro používání vlastních relací.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6244x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9966x
5. VFU File Manager
Download: 3198x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz