LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> CAD on Linux?

Často můžeme slýchat jak je Linux připraven na desktopové řešení a že splňuje veškerá očekávání ze strany náročných uživatelů.

14.6.2005 06:00 | Vladimír Zima | read 12774×

DISCUSSION   

Bohužel ne vždy jsou uživatelé přecházející, nebo dychtící přechodu, seznámeni s dostupnými řešeními a hlavně s programy. Proto se pokusím popsat mé zkušenosti s nasazením GNU/Linuxu jako konstrukčního desktopu a jeho možnosti na poli komerčního nasazení.

Nejprve si dovolím trochu pojednat o tom, co to CAD vlastně je a jaké druhy máme. Znalejší problematiky nechť tento odstavec přeskočí ostatní budu trochu nudit. :-)

CAD neboli Computer Aided Design

- je počítačem podporované konstruování a můžeme jej rozdělit do několika skupin:

  1. - malé: jsou v podstatě elektronické rýsovací prkna. Pomocí počítače je tvořen výkres, který poté předáte do výroby. Například dělníkovi, který pomocí vašeho výkresu vytvoří reálný výrobek.
    Například: AutoCAD LT, QCAD, atd.
  2. - střední: v těchto systémech se můžete rozhodnout, co budete tvořit, buď výkres nebo 3D model. Tyto systémy nejsou parametrické. Proto 3D model můžete použít pouze jako export do dalších programů (iges, atd...) a nebo jako vizualizaci. Tvorba výkresů je zde stejná jako u malých CAD systémů.
    Například: AutoCAD, VariCAD, atd.
  3. - vyšší: jsou postaveny na jádru středního systému, jsou přidány knihovny pro zvýšení užitné hodnoty systému. Práce v nich probíhá následovně: 2D skica -> 3D operace(part, assembly, draw) -> výstup z 3D systému (*CAM, výkres, vizualizace). Tyto systémy mají tu výhodu, že z modelu se automaticky generují výkresy či výstup na CAM, tudíž zjednodušují systém práce. Na druhou stranu postrádají důležitou vlastnost, a to je adaptivita(lze nastavit vzájemnou kooperaci a společnou změnu souhlasných rozměrů).
    Například: Mechanical Desktop, atd

*CAM - Computer Aided Manufacturing

- je počítačem podporovaná výroba

  1. - velké: tyto systémy mají všechny vlastnosti vyšších CAD systémů a přibývá zde adaptivita.
    Například: Pro/E, CATIA, SolidWorks, Solidedge, atd.

Uff. Suchou teorii máme za sebou. Co z toho vyplývá?

  1. - Musíte zvážit, který CAD systém je pro vás, či pro vaši firmu výhodný. Mnozí manažeři do firem kupují úplné zbytečnosti, aniž by si uvědomovali zda se jim to vyplatí.
  2. - Programů je dostatek, ale ne všechny spustíte na GNU/Linuxu a skoro všichni dodavatelé dodávají nesvobodné programy. Tady se naplno ukazuje nesmyslnost proprietárních softwarů. Výrobce softwaru se rozhodne a Ty se přizpůsob. A nebo: tvůj dodavatel softwaru, tvůj nenahraditelný pán. :-)
  3. - Dále si musíte uvědomit udržitelnou datovou integritu. Data jsou pro firmu to nejdůležitější. Manažeři se někdy oprávněně bojí přejít na jiný program, z důvodu nepoužitelnosti stávajících dat. Proto je dobré zvolit program, který ukládá data do otevřených formátů. Firmy, které si tuto záležitost dostatečně neuvědomili, jsou dnes závislé na politice softwarových firem. Proto se jejich přechod na jinou platformu může prodražit a zůstat na ni také. Nechci jenom strašit. Dnes existuje například openDWG aliance, která uvolnila specifikaci na soubor *.dwg (www.opendesign.com). :-) Z AutoCADU nebude problém přejít!

A jaký CAD systém na LINUX?

V současné době bych doporučil jedincům i firmám volit buďto malé, střední a vysoké CAD systémy. Vyšší systémy nedoporučuji. jednak to jsou hybridy a z mých zkušeností nejsou moc produktivní. U středních systému jsem na vážkách, zda-li se vyplatí. Nicméně vše je otázka ceny.

Konstruktér, manager by se tedy měl rozhodnou mezi el. rýsovacím prknem a vysokými CAD. V tomto ohledu nemáte na výběr. Buďto VARICAD (střední CAD) a nebo Pro/E (vysoký CAD). Qcad jako malý CAD moc nedoporučuji. Na produktivní práci musí ještě trochu povyrůst (jediný je pod GPL licencí!!!). Zbylé CAD systémy jaksi zatím krásu GNU/Linuxu neobjevili, a nebo jsou prozřetelně naprogramované a totálně závislé na OS Windows.

Nekradu, nebo jsem přestal krást, a tak jsem neměl možnost testovat Pro/E na Linuxu v plné jeho kráse. :-) A proto se vám pokusím přiblížit mé zkušenosti s VARICADEM a pomůžu tak v rozhodování některých konstruktérů, manažerů, kteří setrvávají na platformě WINDOWS! :-o

VARICAD

Instalace: na stránkách www.varicad.cz si můžete stáhnout (www.varicad.cz/download.phtml) ve formě balíčků verzi přímo pro vaši oblíbenou distribuci! Jako naprostá lama v oblasti Linuxu jsem měl nejdříve velký problém! Mám Debian Sarge a pro něho nejsou balíčky! A tak komunita zapracovala a pomocí prográmku alien jsem si z balíčku pro SUSE, deb balík vytvořil. :-)

Po nainstalovaní se vám zjeví VC, který můžete používat 15 dní. Nevěšte hlavu! Pokud chcete program používat legálně, můžete si od výrobce koupit studentskou licenci za 1000 Kč (nutno býti studentem ;-]). Jinak platíte plnou cenu cca 50 000 Kč na počítač.

První spuštění:
Věřte nevěřte VC je napsán pro KDE! Srdce mé zaplesalo. (GNOMISTY asi naštvu... :-o)

První co mě překvapilo při zadání nového výkresu bylo to, že se mě program zeptal na formát výkresu, razítko, jednotky. Systém je totiž naprogramován tak, že výkres tvoříte v určitém měřítku a ostatní položky se podle toho mění (velikost kót, razítka, rámečky). Na co jsem nebyl zvyklý v AC, se jeví jako nanejvýš produktivní (v AC jsou tyto záležitosti řešeny nanejvýš zmatečně).

Podíváme-li se po ploše programu, zjistíme, že VC je nějak podezřele podobné AC. Ikonky byly tak podobné, že jsem neváhal a bez manuálu (www.varicad.cz/download.phtml), jak jsem byl zvyklý z windows, se pustil do zběsilého klikání. Po chvilce seznamování mi došlo, že VC není jenom holý CAD k němuž musím přikoupit různé knihovny, ale je doslova nabitý knihovnami, které čekají na vaše vložení do výkresu! Najdete tu celou škálu CSN bloků. Příznivci hydrauliky či elektro si tu také najdou své. Tím pádem odpadá dodatečný nákup různých mechsoftů apod.

Jelikož jsem zvyklý dlouholetým používáním na AC, věřte mi, že po 5-6 hodinách intenzivního klikání jsem se dostal na 90 procent produktivity práce, kterou jsem měl v AC. Proto nevylučuji, že po 20 hodinách práce budete pracovat na svých 100% výkonu. Nebudu tu popisovat jak se kreslí atd., to hravě zvládnete i bez manuálu. Aneb kdo umí AC zvládne i VC.

Jediné, co mě trochu vadilo, bylo pomocné menu, které mě vyskakuje do středu obrazovky. Například při zadání úsečky. Nicméně pokud toto menu posunete někam na stranu pracovní plochy, bude se vám příště zobrazovat ve vámi zvolené pozici.

Jakmile máte nakresleno, můžete se pustit do vkládaní rámečků a kusovníku. Jelikož program pochází z Českých luhů a hájů, jste mile překvapeni. Razítka i rámečky odpovídají místním zvyklostem. Jednoduše kliknete na ikonku a vše se vám vloží ve správném měřítku tak, aby odpovídalo celkovému měřítku výkresového prostoru.

Je libo 3D?
Varicad jak už jsem výše napsal podporuje 3D modelování. Jedná se o střední CAD systém. Pokud porovnám plný AC vs. VC v 3D, vychází druhý jmenovaný jako naprostý vítěz. Pomocí 3D jste schopni modelovat s daleko větší efektivností než v AC. 3D model můžete použít buďto pro vizualizaci, export do jiných 3D systémů (iges) a v neposlední řadě jako pomocné zobrazení na výkresu.

Umí VC dwg?
Umí a velice dobře. Varicad sice přednastaveně ukládá do vlastního formátu dwb, ale nic vám nebrání uložit soubor do formátu dwg, dxf, igs. Z hlediska integrity dat doporučuji ukládat vše v dwg.

Nebudu už vás trápit suchým popisem a přejdu k hodnocení AC vs. VC.

Mnohé firmy si kupují na kreslení pouze AutoCAD LT. Za cenu cca 35 000 Kč získají pouze elektronické rýsovací prkno bez knihoven a v nepoužitelném stavu. Musíte si buď dokoupit mechsoft za cca 20 000 Kč (momentálně přesně nevím jak se ceny pohybují), a nebo si všechno dodělat sami. A podotýkám, že po nainstalování Mechsoftu do Autocadu vám to udělá v AC takový nepořádek, že ho přestanete brzo mít rádi.

Oproti tomu Varicad koupíte sice za 50 000 Kč, ale dostanete komplet systém připravený okamžitě po nainstalování k produktivní práci. Nemluvě o tom, že kdyby jste si chtěli koupit systém podobné třídy, střední CAD od Autodesku - AutoCAD, zaplatíte 150 000 Kč. A pokud porovnám plný AutoCAD bez mechsoftu vs. VARICAD, je VC ta nejlepší volba. Jak po stránce finanční, tak po stránce ergonomie a nabídky funkcí . A doplnil bych jednu důležitou vlastnost VARICADU. VC je velice jednoduchý, má cca 11MB!!! Oproti tomu máte moloch jménem Autocad o velikosti 300MB, který je nabitý funkcemi, které nikdy v životě nevyužijete. V dnešní době se totiž setkáváme, že softwarové firmy nemají co na práci, a tak do svých dítek programují naprosté zbytečnosti, jen kvůli tomu, aby mohli každý rok vydat novou verzi svého produktu.

VARICAD je pod LINUX!
Tato firma zřejmě moc dobře pochopila, že Linux je jako konstrukční desktop pole neorané, a proto podporuje jak OS windows, tak GNU/LINUX! Dnes by si IT manažeři měli uvědomit, že je vhodné volit programy takové, které jsou multiplatformní. A to z důvodů možnosti volby OS, či nezávislosti.

HAPPY END!

Pokud chcete provozovat GNU/Linux jako konstrukční desktop tak pomocí VARICADU a nebo Pro/E vám nic nebrání k jeho realizaci. Když započítám cenu OS GNU/Linuxu + komerční software tak z finančního hlediska jasně vyhrává GNU/Linux!

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4881x
2. FreeBSD
Download: 9068x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8565x
4. alcolix
Download: 10950x
5. Onebase Linux
Download: 9662x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6249x

1. xinetd
Download: 2414x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4762x
4. LinPacker
Download: 9969x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7204x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2813x
8. Lefthand CRM
Download: 3564x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3123x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz