Celkem položek: 11296
Linux news
14.6.2012 08:49 / MaReK Olšavský
Pro ty, kteří si neoblíbili GNOME Shell, či ubuntovské Unity, je vhodnou volbou Cinnamon. Ač se zdá že se nic neděje po vydání použitelné verze 1.4, v GITu se odehrávají zajímavé změny , mezi jiným „2D“ verze, vylepšené nastavení panelu, nebo pojmenování pracovních ploch.
Komentářů: 1
14.6.2012 07:56 / MaReK Olšavský
AMD si nechce nechat uniknout zisky ze stále zajímavější a populárnější platformy ARM, tudíž připravuje Fusion APU s jádrem ARM . Nové APU by se mělo objevit na přelomu let 2013/2014.
Přidat komentář
13.6.2012 07:01 / MaReK Olšavský
Richard M. Stallman byl okraden v Brazílii o laptop, platební kartu a pas, přičemž jeho laptop bude jen těžko použitelný pro zloděje. Důležitější zpráva, týkající se RMS, je kritika fanatismu RMS ze strany Erica S. Raymonda, další výrazné postavy svobodného software.
Přidat komentář
13.6.2012 06:37 / MaReK Olšavský
Velmi bezpečný a konzervativní systém OpenBDS byl forkován pod jménem Bitrig , jehož vývojáři slibují menší konzervatismus a podporu moderních platforem, mimo jiné i použitím moderního překladače LLVM. Podrobnější souhrn informací o Bitrig u vyšel na stránkách Phoronix u.
Přidat komentář
13.6.2012 06:22 / MaReK Olšavský
Kód nového HTTP stavu 451 byl inspirován slavnou knihou Raye Bradburyho. Bude použit pro oficiální cenzuru“, tudíž místo současného; a nesprávného neboť web funguje; kódu 403 bude ISP posílat kód 451 při pokusu o vstup na zakázaný obsah.Uživatelé budou lépe informováni o blokování obsahu a dá se očekávat, že budou více používat anonymní proxy po světě.
Přidat komentář
12.6.2012 06:54 / MaReK Olšavský
Další zajímavé hrátky, tentokrát byly použity 2 kusy, s Raspberry Pi jsou představeny na stránkách Design Spark . Tématem je emulovaný VAX cluster , přičemž VAX asi většina dnešních uživatelů nikdy v praxi neviděla. Jako demonstrace výborné, ale jiné praktické použití dnes asi nikdo nenajde.
Přidat komentář
12.6.2012 06:42 / MaReK Olšavský
Zajímavý názor pro programátory databázových aplikací sepsal Ronald Steelman obhajobou denormalizace (neboli opakem normalizace) datových struktur. Rozsáhlá normalizace minimalizuje redundance dat, ale následné manipulace s daty mohou být velmi náročné, ať ve smyslu komplikovaných dotazů, nebo ve smyslu nároků na server při spojování mnoha tabulek, přičemž dnes není nutné šetřit každý byte na disku. Záleží však na konkrétní situaci a je třeba najít vyváženou formu.
Přidat komentář
12.6.2012 06:26 / MaReK Olšavský
Zatímco Adobe postupně odřezává podporu Flashe na alternativních platformách, vývojáři Gnash a Lightspark pracují na svobodné alternativě. Vývojáři Lightsparku uvolnili výrazně pokrokovou verzi , jež mimo jiné spustí aplikace napsané v AIRu, podporuje BBC player, či opravuje spolupráci s PulseAudio.
Přidat komentář
11.6.2012 06:50 / MaReK Olšavský
Příznivci miniaturních počítačů a Linuxu Mint mohou vytáhnout peněženky, jelikož byl představen mintBox , ve dvou verzích, s předinstalovaným Mint Linuxem. HW je postaven na mikroprocesorech AMD G-T40N/G-T56N, GPU Radeon HD 6320, sestava nabízí HDMI připojení k monitoru, gigabitovou síť, ale i WiFi b/g/n a RS232.
Přidat komentář
11.6.2012 06:40 / MaReK Olšavský
Stránky World of GNOME ukazují seznam 29 projektů letošního GSoC . Některé projekty se netýkají přímo GNOME, ale jde o portace aplikací pro Android, či OS X, ale vytěží i vývojáři z práce na IDE Anjuta, či desktopoví uživatelé. (BTW: Na pokroky Getting Things GNOME! se těším. )
Přidat komentář
11.6.2012 06:28 / MaReK Olšavský
Na stránkách The H vyšel článek, který ukazuje úspěchy několika F/LOSS vývojářů, jež pracují na plný úvazek na otevřeném software. Krásné příklady pro ty, jež tvrdí, že na otevřeném software se nemůže vývojář uživit.
Přidat komentář
10.6.2012 17:31 / Petr Ježek
Archlinux má pro zařízení s ARM v5, v6 a v7 plnou podporu včetně desktopového prostředí. Podporovaná zařízení a zkušenosti s experimenty s dalšími jsou k dispozici na archlinuxarm.org .
Komentářů: 1
8.6.2012 07:45 / MaReK Olšavský
Na stránkách (fóru) Linux Questions vyšel rozhovor s Patrickem Volkerdingem , zakladatelem a hlavním vývojáře distribuce Slackware. PV prozradil jaké byly jeho počátky v oboru, o své práci na Slackware, … Otázka pokládali především registrovaní návštěvníci Linux Questions, nikoliv jeden redaktor.
Přidat komentář
8.6.2012 07:36 / MaReK Olšavský
Do projektu souborového systému btrfs , od Oracle, jsou vkládány velké naděje a postupně si nalézá cestu do distribucí. Odchod Chrise Masona , hlavního vývojáře btrfs, od Oracle by teoreticky neměl mít vliv na vývoj, ale něco podobného se zpočátku říkalo i po zatčení Hanse Reisera o reiserfs.
Komentářů: 2
7.6.2012 07:08 / MaReK Olšavský
Hra Diablo 3 se stala hitem ihned po uvedení na trh, bohužel pro uživatele neMS platforem není portována, přestože by se určitě zákazníci našli. Pro GNU/Linuxové puristy, kteří přesto chtějí Diablo 3 hrát, je na stránkách Softpedie postup instalace , pochopitelně využívající Wine a PlayOnLinux. Dnešní Wine je již velmi propracované, když v něm běží i novinky.
Přidat komentář
7.6.2012 07:02 / MaReK Olšavský
Microsoft bojoval proti GNU/Linuxu a svobodnému software, ale postupně jej začal respektovat. Na jeho cloud platformě Azure je dnes možné používat i GNU/Linux (Infoworld , arsTechnica ), zatím jsou zařazeny distribuce Suse, OpenSuse, CentOS a Ubuntu. Je to další krok od boje ke vzájemné spolupráci, mezi nedávno nesmiřitelnými světy?
Komentářů: 1
6.6.2012 07:05 / MaReK Olšavský
Nový Mozilla Firefox 13 , na který budou distribuce postupně aktualizovat, přináší mj. podporu googlovského protokolu SPDY; ten je využit jako výchozí pro komunikaci; či náhledy na nejčastěji navštěvované stránky po vytvoření nového tabu a změnami na domovské stránce.
Komentářů: 1
6.6.2012 07:00 / MaReK Olšavský
GNOME, dnes přesněji řečeno GNOME3, se stále nelíbí Linusi Torvaldsovi , který jej popsal jako „naprosté selhání UX designu“. Kritizovaná špatná použitelnost vadí mnoha uživatelům, proto vznikly uživatelsky příjemnější desktopy Mate a Cinnamon.
Přidat komentář
6.6.2012 06:42 / MaReK Olšavský
K Linux Foundation se připojil Samsung na úrovni platinového člena . Samsung investuje velké prostředky do vývoje GNU/Linuxu i Androidu, přičemž je jedním z předních výrobců elektroniky, nezřídka využívající Linux ve firmware.
Přidat komentář
5.6.2012 07:17 / MaReK Olšavský
Carla Schroder , jež píše pro web Linux.com , napsala krátké review Fedory 17 , ale především zdůraznila silné stránky z hlediska profesionálního uživatele. Není jich málo, mnozí se jen zbytečně bojí bleeding–edge distribuce.
Přidat komentář
5.6.2012 07:09 / MaReK Olšavský
Jeden projekt svobodné grafické karty je „pohřben“ a Michael Larabel vypátral informace o dalším projektu ORGFXSoC . Nový projekt je ještě velmi daleko od možností výroby a podle současných informací je směr vytyčený týmem lepší, než u původního projektu.
Přidat komentář
5.6.2012 07:03 / MaReK Olšavský
BBC Micro se k nám nikdy nerozšířil, ale stojí za připomenutí pozadí projektu , který byl otevřený dříve než existoval svobodný software. Dnes v jeho stopách pokračuje Raspberry Pi, a jedno z pojítek je i použití architektury ARM, vytvořené výrobcem BBC Micro, firmou Acorn.
Přidat komentář
4.6.2012 07:04 / MaReK Olšavský
Dodávky Raspberry Pi se dočkali první zájemci v ČR a protože se dá očekávat velký zájem o miniaturní počítač, budou se nejspíše mnozí zajímat o pořádnou konfiguraci OS . R-Pi bylo konstruované především jako počítač pro vzdělávání, pokus o MySQL cluster je jedním z možných využití, pro seriozní využití clusteru nemí dostatek výkonu, ale pro naučení se, či provoz domácího LAMP serveru ho je dostatek.
Přidat komentář
4.6.2012 06:39 / MaReK Olšavský
Amiga je dodnes pro starší uživatele pojem, přestože ji mnozí považují za dávno mrtvou záležitost, ale projekt stále žije i je rozvíjen patřičný hardware. Na stránkách australského Computer World u vyšel rozhovor se Stevenem Soliem , hlavním vývojářem AmigaOS, který připoměl nejen minulost, ale i problémy vývoje i portování systému napsaného z velké části v assembleru, či tahanice kolem dědictví Amigy po koupi Escomem a krachu.
Přidat komentář
1.6.2012 07:12 / MaReK Olšavský
Malé téma na flamewar nabízí článek vyzdvihující FreeBSD , jelikož mnohdy výhodou FreeBSD kritizuje vlastnost jiného systému ať jde o licence, nebo fragmentaci GNU/Linuxu, …
Komentářů: 1
Vyhledávání software
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 / František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6 . Tentokrát navštívíme organizaci CESNET . Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 / Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business , která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 / František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5 ). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 / Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená .
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 / František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5 ). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 / Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business .
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 / František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha ), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 / František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha ), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible , kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...