LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> PSI Jabber klient

V tomto článku bych se rád podělil o zkušenosti s programem PSI.

19.4.2004 17:00 | Vladimír Jarý | czytane 12822×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

PSI je open source Jabber klient s celou řadou užitečných funkcí. Ačkoliv je šířen pod licencí GNU/GPL, dary jsou vítany :-). PSI je možné používat nejen pod Linuxem, ale i v Macu a 32 bitových Windows. Na domácí stránce projektu je možné stáhnout zdrojové kódy (908kB, tar.bz2 archiv) nebo balíčky pro Fedoru, Mandrake a Slackware. Mimo hlavní program jsou tu k dispozici i lokalizace včetně češtiny a alternativní sady smajlíků a stavových ikonek. Pokud se rozhodnete si PSI zkompilovat, musíte mít k dispozici Qt knihovnu ve verzi 3.1 a vyšší. Instalace probíhá příkazy ./configure - make - su - make install.

Vytvoření profilu

Po prvním spuštění se zobrazí dialog pro přidání uživatele . Máte-li již vytvořený svůj Jabber profil, vyplňte v průvodci stávající údaje, program automaticky načte Vaše kontakty. PSI komunikuje na portu 5222 (5223 pro šifrovaný SSL přenos), bohužel zatím neumí http tunel. Pokud naopak s Jabberem začínáte, musíte si nejprve zvolit jabberský server, ke kterému se budete připojovat. Doporučil bych vám vybrat si jeden z domácích serverů, protože se dá očekávat nejrychlejší odezva. Pokud máte vybráno, můžete pokračovat v průvodci. Všechny strany v průvodci jsou podrobně popsány, pouze si dejte pozor u položky Jabber ID. Jedná se o Vaše identifikační jméno v rámci sítě Jabber. Skládá se z volitelné části (přezdívka, používejte pouze malá písmena anglické abecedy a čísla) následované znakem zavináč (@) a přípony, která je shodná s adresou vybraného Jabber serveru. Na kartě Připojení nastavte proxy server (je-li třeba), na kartě detaily podle vlastního uvážení vyplňte Vaši navštívenku (vcard).

Přidání kontaktů

PSI samozřejmě zvládá transporty z účtů proprietárních protokolů jako je ICQ, Yahoo nebo Microsoft Messenger. Z toho plyne, že přechodem na Jabber neztratíte Vaše kontakty z ostatních sítí. Já mám ověřenou funkčnost pouze ICQ brány. Kontakty lze třídit do skupin, takže se v nich neztratíte. Přes menu na pravém tlačítku lze zobrazit uživatelovu vizitku (vcard). PSI umožňuje přiřadit kontaktům jejich veřejný GPG klíč, navíc můžete nastavit šifrované SSL připojení. V porovnání s ICQ je Jabber s PSI velice bezpečný způsob komunikace. Na druhou stranu docela zamrzí chybějící black list. K zaregistrování transportů a dalších služeb slouží Jabber prohlížeč, který naleznete v hlavním menu pod položkou Procházet službami. V tomto okně prohlížeče se zobrazí podporované transporty, veřejné konference a také adresáře uživatelů (tzv. JUD) s jejichž pomocí lze vyhledávat a přidávat kontakty. Přidání kontaktu je také možné realizovat přes menu Přidat kontakt. Také průvodce přidáním uživatele je dobře okomentován.

Možnosti nastavení

V PSI lze nakonfigurovat téměř vše. Veškeré volby jsou přehledně roztříděny do jednotlivých kategorii (Vzhled, Chat, Emotikony). PSI ovšem nelze skinovat, program se vzhledem přizpůsobí Vašemu pracovnímu prostředí (ať už se jedná o KDE nebo Windows). Alespoň lze změnit stavové ikonky, smajly a tlačítka v panelu nástrojů. Veškeré nastavení a také historie zpráv se ukládají do adresáře ~/.psi.

Screenshoty

Hlavní okno programu Dialog pro nastavení Chatovací okno Jabber prohlížeč

Pokec

V PSI jsou tři základní možnosti komunikace. Obyčejnou textovou zprávu využijete asi jen v případě, že druhá strana není momentálně připojená, jedná se o náhradu emailu. Pravděpodobně nejčastěji využijete chat. Myslím, že nemá cenu dopodrobna rozebírat k čemu chat slouží, určitě na to příjdete sami :-O. Jen podotknu, že není možné žádné formátování textu, pouze se automaticky mění řetězce začínající http:// a www. na odkazy a textoví smajlíci jsou nahrazeni obrázkem (lze zakázat). Výchozí smajlíci se mi moc nelíbí, ale to je věc názoru. Poslední možností komunikace je konference (group chat). Doufám, že i zde je účel zřejmý z názvu. Pozor, konference musí být podporována na Vašem jabberském serveru (oba hlavní české servery tj. Netlab Jabber Server a Jabber.cz mají tuto vychytávku implementovanou). Pro přenos a zobrazování textu je použito kódováni Unicode, tudíž speciální české znaky nedělají neplechu. Možná se ptáte jestli PSI umožňuje audio/video konference. Správná odpověď je ne, protože Jabber je síť určená pro textovou komunikaci. Jestli přesto toužíte po videokonferenci pod Linuxem, odkážu Vás na program GnomeMeeting . Největším nedostatkem PSI je podle mého názoru absence funkce pro přenos souborů, podle autorů bude již v nadcházející verzi doplněna.

Závěrem

PSI používám už půl roku a jsem s ním velice spokojen. Je velice rychlý i na mém modemu :D. Za celou dobu nezaznamenal ani jeden výpadek (!) a pád. Mohu ho tedy všem doporučit, alespoň k vyzkoušení. A to je vše.

May The Source Be With You
Vladimír Jarý (hendrek@njs.netlab.cz)

Minislovník pro nováčky

Jabber
decentralizovaná otevřená síť sloužící k textové komunikaci po internetu
JID
Jabber ID, jabberská adresa, vypadá podobně jako mailová adresa, před zavináčem je uživatelské jméno, za ním adresa Jabber serveru
JUD
Jabber User Dictionary - adresář uživatelů Jabberu
OSI
Online Status Indicator - webový indikátor uživatelovy přítomnosti
transport
služba umožňující komunikovat mezi Jabberem a proprietární síti
vcard
navštívenka - karta o uživatelovi obsahující jeho jméno, přezdívku, zájmy a další zadané údaje

Relevantní odkazy


KOMENTARZE
Konzolovi klienti 21.4.2004 03:24 Jan Houštěk
L Re: Konzolovi klienti 21.4.2004 03:46 erich kaderka
Groupchat 8.10.2004 21:43 GeBu
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10914x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3540x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz