LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (54)

Softwarové novinky Vám opět přináší přehled novinek mezi distribucemi (nejen) GNU/Linuxu a programy pro práci i zábavu.

29.3.2010 00:00 | MaReK Olšavský | czytane 10052×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Nové distribuce

Gentoo nainstalované za 10 minut, to je Sabayon Linux, jež byl vydán ve verzi 5.2. Podobně jako Ubuntu řeší zvlášť distribuci s KDE 4.4.1 a GNOME 2.28, takže dohromady jsou ke stažení (objednání) 4 DVD. Jádro 2.6.33 je optimalizované pro desktopové nasazení, o grafiku se postará X.org 7.5 s aktuálními ovladači, „3D desktop“ funguje automaticky. I vývojáři Sabayou nastavili Ext4 jako výchozí souborový systém a pro uživatele laptopů (který lze ztratit) by mohla být potěšující podpora šifrování souborového systému. Sabayon Linux je dostribuce povedená a zdá se neoprávněně opomíjená.

FreeBSD je nejznámějším BSD a vedle aktuálního FreeBSD 8 se udržuje i FreeBSD 7, které vyšlo ve verzi 7.3-CURRENT. Verze 7.3 nepřináší revoluční novinky, především aktualizuje software a opravuje chyby předchozího vydání. Z poznámek k vydání vybíráme: update ZFS na verzi 13, nový bootloader s podporou ZFS, podpora DRM na novějších grafických čipech AMD a Intel G41, update na GNOME 2.28.2 a KDE 4.3.5. Pokud chcete začít používat FreeBSD, lze doporučit nasazení FreeBSD 8, na nějž soustředí vývojáři podstatně více pozornosti.

Pokud vývojáři zkříží jednoduchost Slackware s efektivním balíčkovacím systémem pacman známým z distribuce Arch Linux, může být výsledek velmi zajímavý. Distribuce uvařená podle takového receptu se jmenuje Frugalware Linux, aktuálně ve verzi 1.2. GNOME 2.28, nebo KDE 4.3.5 jsou osvědčenou volbou pro běžné uživatele desktopů, KMS je zapnuté pro uživatele grafických karet Intel a AMD. Pokud využíváte i BlueTooth zařízení, zpříjemní vám život upgrade na Bluez4.

Krátce

  • SystemRescueCD, minimalistická distribuce pro záchranu dat z havarovaného disku, se dočkala verze 1.5.
  • Tiny Core Linux vyšel ve verzi 2.10, pro podrobnosti si přečtěte seznam novinek. Jde snad o nejmenší distribuci použitelnou jako desktop pro běžného uživatele.

Hry a multimédia

X-Plane není úplně zdarma, jako FlightGeat, o jehož vydání jsme psali v minulém díle softwarových novinek, ale cena US$ 29 je velmi nízká. Vývojáři simulátoru vsadili na podporu nejpoužívanějších operačních systémů (MS Windows, Mac OSX, GNU/Linux) v kombinaci s velmi zajímavou cenou. Létat můžete jak s ultralightem, tak s Jumbo Jetem (ale na něj budete zřejmě potřebovat dostatek zkušenností). Komu nestačí jen domácí zábava a má dostatek peněz, může svůj virtuální kokpit přeměnit na tréninkový simulátor certifikovaný FAA.

Krátce

  • Picasa Web je v područí Google jednou z celosvětově nejpoužívanějších webových fotogalerií. Upload fotografií, ale i dalších obrázků, do galerií je možný z programu Google Picasa, webového rozhraní, nebo nově pomocí programu upicasa, který funguje z příkazové řádky, ale pro dávkové odesílání obrázků asi nenajdete lepší nástroj.
  • Emulátory starých počítačů jsou zajímavé kvůli obrovskému množství abandonware. Emulace dnešních konzolí je problematická, díky jejich obrovskému výkonu. Dolphin je nový emulátor, který emuluje Nintendo GameCube, Wii a Triforce, v době psaní článku byl ve verzi 2.0 RC1. U Dolphina bude zřejmě největší problém s firmware, protože se nejedná o tak staré konzole, aby jejich výrobce nechal firmware volně k použití.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Trochu jsem váhal, kam zařadit program Instantbird, komunikační (IM) program s podporou běžně používaných sítí. Jak název trochu napovídá, jde o program využívající schopností renderovacího jádra Gecko od Mozilly. Stejně jako další programy na jádře Gecko je i Instantbird k dispozici pro mnoho rozličných platforem. Daní za využití tohoto jádra je velikost. Instantbird je k dispozici ve verzích 0.1.3.1 (stabilní) a 0.2 beta 2. Zatím není připravena česká lokalizace a nabídka rozšíření také není nejpestřejší.

Synonymem počítačové sazby je TEX, ale ten zůstal doménou akademické obce a techniků, běžný uživatel mnohem radši pracuje s grafickým rozhraním, kdy ihned vidí výstup. Grafických možností současných využívá program Scribus, vydaný ve verzi 1.3.6. Scribus nejlépe zapadne do KDE, ale uživatelé systémů Windows, Mac OSX, či dokonce OS/2, jej mohou využít také. Blížící se verze 1.4 již bude plně portována na Qt4. Scribus 1.3.6 přidává nové funkce pro scriptování, updatuje překlady, nabízí více barevných palet a podle oznámení by měla jít přeložit i na OpenSolarisu.

Instantbird

Instantbird 0.2

Krátce

  • Téměř každý, kdo používá MySQL na webserverech se setkal s nástrojem phpMyAdmin, jež vyšel ve verzi 3.3.1. Od verze 3.3.x podporuje synchronizaci a sledování změn mezi databázemi na různých serverech, k čemuž přidává podporu replikace. Poslední verze opravuje exporty MERGE struktur a pohledů.

KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10915x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3540x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz