LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> GUI pro MySQL (3) - PhpMyAdmin

Před vydáním třetího dílu seriálu o GUI pro MySQL se sešlo tolik ohlasů na zařazení recenze na phpMyAdmin, že jsem to zkrátka musel udělat.

5.8.2004 08:00 | Petr Zajíc | czytane 6701×

KOMENTARZE   

PhpMyAdmin je pokus přenést rozhraní pro správu MySQL databáze do prohlížeče sítě intenet. Na našem webu jej najdete v sekci software. Nutno jedním dechem dodat, že je to pokus velmi zdařilý a phpMyAdmin si rozhodně zaslouží svoje místo na slunci. Původně jsem jej v tomto seriálu plánoval dát někam na konec, ale davy si vyžádaly jeho recenzi uspíšit a tak Vám ji přináším.

Filozofie PhpMyAdminu se výrazně liší od jiných udělátek s grafickým rozhraním. Zatímco většina zde popisovaného software nějakým způsobem souvisí s KDE nebo Gnome, PhpMyAdmin je serverová aplikace běžící pomocí PHP.

Instalace

Ze stránek projektu si stáhněte nejnovější verzi v některém z podporovaných archivů (bzip, gzip, zip), rozbalte ji a nainstalujte. Jelikož je PhpMyAdmin napsaný v PHP, bude ke svému provozu potřebovat webový server a tento server musí být schopen obsloužit PHP skripty. Pravděpodobně použijete kombinaci Apache a PHP jako modulu serveru, není to však bezpodmínečně nutné.

Po instalaci je nutné nastavit config.inc.php. Je velmi bohatě komentován a jeho nastavení je otázka chvilky, zejména pokud nebudete potřebovat aplikaci nějak zabezpečit. Pokud zabezpečení požadujete, máte několik možností - od nastavení serveru až po doprogramování php hlavičky, která bude po uživateli požadovat nějaké to heslo. V PHP byste mohli na začátek každého skriptu ve složce PhpMyAdmina použít něco ve stylu:

<?
// Autentifikační hlavička
if (!IsSet($PHP_AUTH_USER))
     {
     
Header("HTTP/1.0 401 Unauthorized");
     
Header("WWW-Authenticate: Basic realm=\"Administrace MySQL\"");
     echo
"Přístup pouze na uživatelské jméno a heslo.";
     exit;
     }
      else
        {
        
// ověření př. jména a hesla
              
if ($PHP_AUTH_USER!="[JMÉNO]") { echo "Neplatné přihlašovací jméno!"; exit;}
              if (
$PHP_AUTH_PW!="[HESLO]") { echo "Neplatné heslo!"; exit;}
        }
?>

pokud chcete použít zabezpečení na straně serveru apache, budete asi vycházet z nějakých konfiguračních souborů ve smyslu:

<location /mysqladmin>
  AuthType Basic
  AuthName "MySQL administrace"
  AuthUserFile /cesta/k/souboru/s/hesly
  Require valid-user
</location>

Můžete použít https a mnoho dalších metod. Podrobnější rozbor metod zabezpečení je již nad rámec tohoto článku.

Spuštění

Program spustíte tak, že se přihlásíte k serveru pomocí prohlížeče. Takže třeba pomocí http://localhost/sql byste spustili PhpMyAdmin běžící na lokálním serveru. Po spuštění vyvolá program většinou přihlašovací okno, pokud se ovšem nechcete připojit k lokální databázi bez hesla. Pohled do útrob programu po přihlášení vypadá následovně:

PHPMyAdmin - přihlášení

Tady bude několik screenshotů, které Vám ukáží, jak v PhpMyAdminu vypadá procházení tabulky, vkládání řádku a definice tabulky.

Ve screenshotech bychom mohli pokračovat, ale jelikož se výrobce rozhodl spustit ON-LINE demo, raději si to vyzkoušejte sami.

Hodnocení

PHPMyAdmin je pomocí kritérií, které jsme si stanovili, poměrně obtížné hodnotit. Ale zkusím to alespoň trošku. Instalace je jednoduchá, až na to zabezpečení. Pokud nejste zrovna odborníci na PHP a/nebo na Apache, budete s tím mít asi trochu těžkou hlavu. Aplikace je stabilní. S posledními verzemi PHP a na solidně nastaveném webovém serveru by neměly být problémy.

"Univerzálnost" je tady záludná věc. PhpMyAdmin běží na libovolném http serveru schopném provozovat PHP a jako klient může sloužit jakýkoli prohlížeč. Aplikace je přeložena do několika desítek jazyků včetně češtiny, takže to spustíte kdekoli. Na druhou stranu ten http server + PHP zkrátka musíte mít. Pro vývoj webové aplikace to většinou není problém, ale instalovat Apache na desktop jen kvůli PhpMyAdminu by se mi asi nechtělo.

Ovládání je dobré - tak dobré jak jen může mít aplikace napsaná ve webovém prohlížeči. Většina věcí (třeba velikosti polí pro dotazy) se dá nastavit, nastavíte rovněž kódové stránky, v nichž to na Vás bude mluvit a nastavíte i barvy. Při procházení dlouhých tabulek se budete muset smířit s tím, že výpisy jsou stránkovány. Není nutné, aby MySQL server běžel na stejném stroji jako http server obslujující PhpMyAdmina, ale někdy správci databází přístupy z cizích strojů blokují.

Funkcí má PhpMyAdmin opravdu přehršel. Definice tabulek, práce s daty, indexy, vyhledávání, import a export dat pomocí textových souborů (včetně komprese), správu uživatelů nebo třebas přehled stavových proměnných. Co se týče závislostí na jiných programech - je to ten stroj PHP a webový server. Můžete jej ale spustit na naprosté většině unixových strojů i na Windows.

Můj zavěr je, že pro správu vzdálených databází při vývoji webových aplikací nemá tento nástroj vážnějšího konkurenta, ale odlaďovat úlohy na lokální databázi bych s ním nechtěl.


KOMENTARZE
Připomínky 5.8.2004 11:55 Michal Čihař
L Re: Připomínky 6.8.2004 11:40 Petr Zajíc
Prepojené tabuľky 5.8.2004 13:25 Juraj64
  |- Re: Prepojené tabuľky 5.8.2004 14:06 Michal Čihař
  | L Re: Prepojené tabuľky 5.8.2004 15:22 Juraj64
  |- Re: Prepojené tabuľky 5.8.2004 15:00 Ales Tosovsky
  | L Re: Prepojené tabuľky 6.8.2004 11:37 Petr Zajíc
  L Re: Prepojené tabuľky 6.8.2004 11:44 Petr Zajíc
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10915x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3540x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz