LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Jak přecházíme na Linux (1)

Co vede některé uživatele Windows k tomu, aby se začali zajímat o Linux?

4.2.2004 14:00 | Ivan Majer | czytane 7956×

KOMENTARZE   

Jaké jsou vlastně důvody lidí k tomu aby začali zkoušet Linux? Co je nutí k tomu, aby se učili něco jiného než doposud znali? Proč další a další lidé zkouší instalovat Linux, ať už s jakýmkoliv výsledkem?

Pokud člověk alespoň trochu sleduje co se v počítačovém světě děje, jednoho dne na slovo Linux narazit musí. Pokud se ohlédnu poněkud zpátky, tak se o Linuxu psalo také, ovšem podstatně méně a články byly víceméně psány pro odborníky.

Od doby, kdy jsem na svém počítači viděl poprvé jak se spouští Lilo a poté RedHat se doba značně změnila. Pryč jsou doby, kdy o Linuxu vycházelo pouze několik knih přeložených z angličtiny a linuxových portálů bylo poskrovnu. Dnes není problém nakoupit literaturu o jakémkoliv tématu pro začátečníky i pokročilé, Internetových portálů věnujících se Linuxu je také podstatně více.

Jedním z důvodů proč někteří k tomuto OS přechází je určitá slušnost těchto lidí, kteří nechtějí používat jakýkoliv kradený software a nechtějí mít jakékoliv problémy s policií, natož softwarovou. A proč platit drahý software, když dnes lze již pořídit obdobný za podstatně nižší cenu.

Porovnejme cenu Windows XP Professional, která dnes činí 4 812Kč v OEM verzi která je vázána na konkrétní hardware daného počítače. Zde samozřejmě chybí kancelářský balík MS Office, který dokoupíte za 13 507Kč a pokud se rozhodnete pro některý software pro komerční použití jako jsou účetní programy, různé programy pro grafiky nebo hudebníky tak počítejte s dalšími několika tisíci až desetitisíci.

SUSE Linux Professional je komerční Linuxová distribuce, která je k zakoupení ve verzi 8.2 za 1000Kč a ve verzi 9.0 za 3 000Kč, která nabízí v této ceně kompletní kancelářský balík OpenOffice a další programy pro úpravu videa, zvuku, vypalovací programy a další výběr programů pro jakékoliv použití bez nutnosti platit další a další peníze za software.

Další distribuce, která je použitelná v jakémkoliv prostředí je například Mandrake 9.2 GPL set, která v ceně 399Kč nabízí v podstatě totéž co SUSE, mimo několika ryze komerčních programů a má o něco kratší instalační podporu.

Kromě výše uvedených distribucí existuje mnoho dalších, které jsou volně stažitelné z Internetu a nebo ke koupi v našem CD Shopu v ceně 30Kč za CD. Samozřejmostí u všech distribucí je, že již na instalačních CD najdete kancelářský balík a množství dalšího nezbytného software pro práci i zábavu.

Dalším nemenším důvodem je otrávenost z různých virů, červů a různých trojských koní, kterými se dnes Internet jen hemží. Neustále updatovat antivirové programy, stahovat nové a nové záplaty svého prohlížeče, který je děravý jak cedník také běžného uživatele přestane bavit.

Mezi ty další patří lidé, kteří musí stále znovu a znovu zkoušet instalovat nové programy různá vylepšení, atd.

Do této skupiny jsem patřil i já, nebyl snad prográmek, který bych nezkusil nainstalovat a protože na každém počítači, který jsem do té doby viděl byly Windows, tak jsem ani o existenci jiných operačních systémů nevěděl.

Proto jsem bral za samozřejmé že Windows čas od času musí spadnout, že je zcela normální čas od času systém reinstalovat, že se musím poprat s viry když mám tu drzost lézt na Internet. Potom se stalo to co se stát muselo. Při brouzdání po Internetu jsem objevil stránky, kde se psalo o Linuxu, že je stabilní, bezpečný a další superlativy. Začal jsem se zajímat o co se jedná a když jsem jednoho dne v prodejně s počítačovou literaturou objevil v koutku distribuci RedHatu bylo rozhodnuto.

Takhle napsáno to vypadá jednoduše, ale kdo Vás kdy učil rozdělovat disk, bez předchozí přípravy pochopit co a k čemu je swap a další termíny, které po čase tomu kdo Linux používá připadájí zcela normální.

S pomocí kamaráda jsem nakonec RedHat nainstaloval a nějakou dobu se ho snažil i používat. Byl nainstalován na notebooku jako dualboot vedle v té době nejnovějšího produktu Windows XP. Samozřejmě RedHat 7.1 a Win XP se nedá srovnávat. Protože Redhat nebyl to co by mi jako začínajícímu uživateli vyhovovalo, hledal jsem dál. Na výstavě LinuxExpo jsem zakoupil Mandrake 8.2 a nainstaloval jej.

Po nastartování mě čekalo příjemné překvapení, Linux připojil Windows oddíl, takže najednou jsem mohl k datům bez restartu počítače a mnoho dalších věcí, které mi jako začátečníkovi usnadňovalo práci. Po nějaké době jsem XP spouštěl jen zcela výjimečně, až jsem je nakonec odstranil úplně. Od té doby používám jen Linux a vždy když mě v té mé distribuci něco začne rozčilovat stačí, abych se zastavil u svého kamaráda který Windows XP provozuje a zklidním se.

Další, kdo zkouší Linux jsou lidé, jako jiný můj známý, který jednoho dne zavolal, že mu kdosi doporučil nainstalovat Mozillu a jejího poštovního klienta. Stalo se a dnes již má i OpenOffice, nakonec proč by měl používat kradený software a jeho nedávná otázka byla, jestli má cenu tyto aplikace provozovat dál pod Windows a nebo přejít zcela.

Takto by se dalo pokračovat do nekonečna, protože každý má svůj příběh jak s Linuxem začal a proč.

Všeobecně je vidět, že na Linux přechází další a další uživatelé a úměrně k tomu je jednodušší sehnat literaturu, vhodnou distribuci i rozsáhlé množství informací na Internetu. Většina uživatelů Linuxu si své znalosti nenechává pro sebe, ale uveřejňuje svá řešení a pomáhá tak těm dalším.

Protože je však stále mnoho otázek kolem výběru distribucí, programů a softwarových řešení, rozhodli jsme se začít zde s takovým malým seriálem pro ty uživatele, které tento fenomén láká, ale ještě neví jak do toho.

Samozřejmě vím, že takových článků již vyšlo na každém webu dost a dost, ale když někdy slyším otázky nováčků, kteří si koupili některou z distribucí nelze než dodat: "opakovat, opakovat a ještě jednou opakovat". Nakonec každý někdy začínal a měl by si na své vlastní začátky vzpomenout a pomoci těm co dnes začínají.

V příští části si řekneme něco o různých distribucích a o tom jak si tu svou distribuci vybrat.

Zde je několik odkazů na zajímavé články s danou tématikou:


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4879x
2. FreeBSD
Download: 9067x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8564x
4. alcolix
Download: 10949x
5. Onebase Linux
Download: 9661x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6244x

1. xinetd
Download: 2413x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4760x
4. LinPacker
Download: 9967x
5. VFU File Manager
Download: 3199x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7203x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2808x
8. Lefthand CRM
Download: 3563x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3120x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz