LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> HTML (20) - dokončujeme

Seriál o HTML se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, dnes si projdeme elementy, na které se v předchozích dílech nedostalo.

21.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | czytane 20122×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

address

Element <address></address> slouží pro vložení kontaktních informací do stránky. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V prohlížeči se obsah elementu <address></address> většinou zobrazí jako obyčejný text. Specifikace neuvádí žádnou povinnou formu (font, velikst, barvu...), jakou by se měl obsah tohoto elementu zobrazit.

Do <address></address> můžete napsat jakýkoli kontakt na autora stránek. Nezáleží na tom, jestli sem zapíšete e-mail, ICQ# nebo úplnou fyzickou adresu.

blockquote a q

Pro vkládání citátů můžeme použít element <blockquote></blockquote> (pro vložení citace delšího samostatného textu - bloková citace), respektive <q></q> (pro kratší text - řádková citace). Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tyto elementy je definovaný jen jeden speciální atribut - atribut cite="". Jeho hodnotou je URL-adresa, ze které naše informace pochází. Dále můžeme použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup.

Prohlžeče většinou zobrazují blokovou citaci jako blok textu, který je odsazen z jedné nebo z obou stran od ostatního textu. Řádková citace by měla být zobrazena bez úprav, ale podle specifilkace by se okolo řádkové citace měly objevit uvozovky. Jejich tvar určuje nastavení jazyka (samostatnich) jazyk nastavujeme v atributu lang="" ).

Na vkládání uvozovek do článků se ale bohužel nelze spolehnout. Některé prohlížeče nic takového nedělají. Proto autoři specifikace doporučují použití CSS pro srozumitelný? a tvoří rychlý kód stránky.

div a span

Podobně jako jsme v předchozí části článku mluvili o blokových a řádkových citacích, tak můžeme definovat i blokové <div></div> a řádkové <span></span> formátovací oblasti. Tyto oblasti se zformátují podle toho, jaký formát jim nastavíte - například pomocí CSS. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, align, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V případě těchto elementů vám mohu snad jen poradit, abyste si dávali dobrý pozor, co vkládáte mezi blokové formátovací značky a co mezi řádkové. O pravidlech v CSS to platí dvojnásob. Pokud nějaké pravidlo, které se může vykonat jen v bloku, vložíte do řádkového formátovacího bloku, pravidlo se neprovede.

ins a del

Na stránce můžete také označit části textu, které jsou nově vložené (element <ins></ins>) nebo které na stránce dříve byly, ale už neplatí (element <del></del>). Otevírající i uzavírající tagy jsou u obou elementů povinné. K dispozici máte kromě tradičních atributů (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup) i atribut datetime="", který určuje, kdy byla změna provedena. Datum zapisujte ve formátu YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD. První T musí být velké a píše se jako oddělovač datového údaje od jeho časové části. Dalším speciálním atributem je cite="", jeho hodnotou je URL-adresa na zdroj informací nebo na důvod změny dat na stránce.

To jak zobrazí prohlížeč data v elementech <del></del> a <ins></ins> je u každého prohlížeče individuální. Ve většině prohlížečů platí ale pravidlo, že data v elementech <del></del> jsou přeškrtnutá. Pokud ale chcete mít jistotu, že se vše zobrazí jednotně ve všech prohlížečích, měli byste použít CSS.

Komentáře

Zatím jsem neprozradil, že v HTML můžete používat také komentáře, kterými si můžete svůj kód zpřehlednit a usnadnit si tak orientaci v něm. Za komentář je v HTML považován text uzavřený mezi zahajovací značku <!-- a ukončovací -->. Není možné do sebe zanořovat několik urovní komentářů, protože ukončující sekvence znaků --> ukončí naráz všechny otevřené komentáře.

Jak může vypadat kus okomentovaného kódu si ukážeme na příkladu:

<!-- zacatek definice rozlozeni ramu (pravy sloupec 150px, levy zbytek) -->
<frameset cols="150, *">
<!-- pripojeni menu.html do leveho sloupce -->
<frame src="menu.html">
<!-- pripojeni hlavni.html do praveho sloupce -->
<frame src="hlavni.html">
<!-- konec definice ramu -->
</frameset>
<!-- zprava pro uživatele s prohlížeči bez podpory rámů -->
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

KOMENTARZE
:o) 26.10.2004 12:41 Olda Matouš
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10915x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3540x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz